Позитивні і негативні риси Обломова Штольца. "Сон Обломова" - світ заспаною і поетичної душі

«Сон Обломова» - ключ до розгадки характеру героя »

мета:

Проаналізувати «Сон Обломова», виявивши ті аспекти життя обломовцев, які вплинули на формування подвійної натури героя (з одного боку, поетичне свідомість, з іншого - бездіяльність, апатія).

Завдання уроку:

- виявити роль сну в романі «Обломов»

- розвивати в учнів умінняпрацювати з текстом, аналізувати художні тексти, групувати, виділяти головне і узагальнювати;

- виховання активної життєвої позиції, почуття відповідальності за своє майбутнє.

Форми роботи учнів фронтальна бесіда, аналіз тексту, групова робота, самостійна робота, застосування наявних знань в новій ситуації

регулятивні УУД

1. Визначати мету, проблемув навчальної діяльності.

2. Висувати версії.

3 . Планувати діяльність у навчальній ситуації.

4 . Оцінювати ступінь і способи досягнення мети в навчальній ситуації.

Пізнавальні УУД

1. Володіти смисловим читанням.

2. Виявляти причинно-наслідкові зв'язки.

3. Робити висновки.

4. Самостійно працювати з інформацією, знаходити її, осмислювати і використовувати.

5. Представляти інформацію в різних формах(Текст).

6. Знаходити в різних джерелах достовірну інформацію для вирішення навчальної проблеми.

7. Класифікувати по заданих підставах.

8. Визначати поняття.

особистісні УУД

1. Оцінювати свої і чужі вчинки.

комунікативні УУД

1. Уміння працювати в парах.

2. Викладати свою думку, аргументуючи його.

3. Створювати усні і письмові тексти.

4. Використовувати мовні засоби відповідно до ситуації спілкування.

Тип урокуВивчення нового матеріалу

Очікувані результати.

Предметні:

Знання тексту роману; художніх прийомівяк засоби створення образу Обломовки, світу і укладу життя обломовцев; функції сну в художньому творіі в романі «Обломов» »; жанрова своєрідністьданого розділу;

метапредметний:

Продовжити роботу над формуванням в учнів навичок самостійного аналізу прочитаного; вміння давати оцінку на основі особистісного сприйняття і осмислення художніх особливостей твору; розвивати навички виразного читання, монологічного та діалогічного форм мови; збагачення словникового запасу.

ОСОБИСТІСНІ

Шанобливе ставлення до вчителя і однокласників. Застосування отриманих знань на практиці. Уміння визначати мету уроку і ставити завдання, необхідні для її досягнення. Уміння слухати вчителя і відповідати на питання, висловлювати свою точку зору. Пізнавальний інтерес до літератури, процесу наукового пізнання. Розуміння ролі автора в творі.

На дошці тема

«_____ Обломова» - ключ до розгадки _______ героя »

Хід уроку

II . Організація початку уроку:

Привіт хлопці! Сідайте будь ласка. Звуть мене Марина Миколаївна Устинова. Сьогодні урок літератури проведу у вас я. Сподіваюся, що наше спілкування буде приємним і корисним.

У назві теми нашого уроку відсутні два слова. Після перегляду відеофрагменту нам потрібно відновити одне з них.

(Перегляд відеофрагменту)

Як ви думаєте, події якої глави містяться в відеофрагменті?

( «Сон Обломова»,IX глава)

Ось і відновили перше слово: СОН.

(Внести в назву теми слово СОН)

- Які б цілі ви перед собою поставили? Що хотіли б з'ясувати для себе?

(-Проаналізувати сон

Якою є функція сну Обломова в романі?

-Які жанрове своєрідність глави?

Обломова »раніше, ніж першу частину роману?)

- Які будуть результати роботи на уроці?

А які асоціації викликає у вас слово СОН?

Запишіть кілька з них в робочі листи.

Назвіть.

Про сновидіннях нам розповість ________________________________

(Заздалегідь підготовлене повідомлення учня (ці)

Сновидіння здавна використовувалися в художній літературі для створення таємничої атмосфери, мотивування вчинків персонажів, передачі їх емоційного стану. З часів давньоруської літературисни попереджали про небезпеки, служили знаменнями, надавали допомогу, наставляли, відчували, ставили перед вибором. Сновидіння виконують ретроспективну (погляд в минуле) і прогностичну функції. Вони вбирають в себе всі три часу: показують картини минулого, сьогодення і майбутнього. Сни можуть виконувати функцію пам'яті. Таким чином, сновидіння у творах художньої літературибагатозначні.

Давайте згадаємо, в яких раніше вивчених творах ви зустрічалися з епізодами сну?

твір, добуток

сенс сну

А. С. Пушкін

"Євгеній Онєгін"

сон Тетяни грає в романі велику роль. Він не тільки показує глибоку народність головної героїні , А й підказуєчитачеві подальші події твори.

О. С. Пушкін « Капітанська донька»

пророчийсон Гриньова навіяний хуртовиною ( «... я задрімав, заколисаний співом бурі і хитавицею тихої їзди ...»), він як би продовжує опис бурі. сон передбачаєподальші події. Пушкін використовує яскраву символіку сну. Наприклад, «сокиру», яким розмахує «мужик», «мертві тіла», криваві калюжі »- це не тільки образи сну, це страшні картини, Побачені Гриневим після взяття Білогірської фортеці.

А.Н.Островский «Гроза»

сни Катерини розкривають внутрішній світгероїні, Мрійливість, поетичність натури. Сни невизначені, неясні, що хвилюють.

В.А.Жуковский «Світлана»

Все неспокійні події уві сні, відображення страхів, щастя шукати в реальному світі)

А.С.Грибоедов

"Горе від розуму"

Сон Софії - Сон на самому початку твору. Передбачають подальші події.

Н.В.Гоголь

«Ревізор»

Сон Городничого. Страх створює ситуацію омани, пов'язують сон з приїздом ревізора, він йому на голову впав.

І. А. Гончаров «Обломов»

сон Обломова

?

1. Сон - як виявлення духовного стану героя, засіб психологічного аналізу.

2. Сон - як передбачення майбутнього.

Яку ж функцію виконує сон в романі «Обломов» І. А. Гончарова? Відповісти на це питання допоможе робота в групах.

Зі скількох частин вона складається (умовно)? Як ви це визначили?

( «Сон Обломова» складається з 3-х частин:

    «Благословенний куточок землі»

    Семирічний Обломов в батьківському домі. Розклад дня. Виховання хлопчика. Сприйняття навколишнього світу. Казки няні.

    Обломова 13-14 років. Освіта Обломова. Погляди обломовцев на життя.

Кожна група аналізують свою частину сну, виділяючи ключові слова. Питання і тези вам в цьому допоможуть. Потім робимо огляд кожної частини.

виступ груп

Кожна частина - ряд яскравих епізодів з дитинства Обломова, абсолютно різних за тематикою, але пов'язаних спільною ідеєю.

Природа, уклад життя сім'ї, погляди на життя і освіту вплинули на формування ЧОГО ??? – (характеру головного героя.)

(З'являється слайд «+» і «-» сторони обломовской життя)

Позитивні моменти обломовской життя

Негативні моменти обломовской життя

Картина світу

1. Єднання людей з природою, у людини немає страху перед нею.

2. Єднання людей один з одним, любов батьків до Илюше.

1. відгороджений Обломовки від зовнішнього світу, навіть страх обломовцев перед ним (історія з яром, страх перед листом).

Філософія життя.

1. Розмірене, спокійне життя, де, як і в природі, ні катаклізмів. Природним процесом сприймається і смерть, яка приходить непомітно.

2. У Обломовке немає місця злу.

1. З розпорядку дня видно, що життя - це механічне повторення їжі і сну, порожніх вечорів і безплідних розмов.

2. Невміння обломовцев працювати, ставлення їх до праці як до покарання, надія в усьому на «авось» (хитаються ганок, хата Онисима Суслова, розвалена галерея).

Виховання дитини

1. Любов матері.

2. Формування поетичного духовного начала в дитині за допомогою казок, фольклору.

1. Зайва любов, яка веде до огорожі від власної діяльності.

2. Казки народжують безплідні мріяння про те, що в житті без праці може статися чудо, а це призводить до повної пасивності героя.

Які риси характеру сформувалися у Обломова? Запишіть в таблицю Робочого листа. (Діти записують,)

Позитивні риси

людинолюбство

чесність

совісність

Сердечна

«Голубина» лагідність

Уміння відчувати красу

самокритичність

Здатність до самозвинувачення

Небажання принижуватися суєтою (кар'єра, гроші слава)

Прагнення до гармонії в душі

негативні риси

Невміння долати труднощі

безвольність

нерішучість

інертність

Барська пиху

Надія на «авось»

Пасивність

порожня мрійливість

Назвати кілька ....

Отже, в таблиці відображені протилежні сторони життя Обломова. І найчастіше, самого героя оцінювали, лише з огляду на одну сторону, що вплинула на його життя. Перед вами два висловлювання критиків. Прочитайте їх. Яку сторону вони взяли в Обломова?

Н. Добролюбов: «У книзі Гончарова постає перед нами живою сучасний російський тип, викарбуваний з нещадною суворістю і правильністю. У чому риси обломовского характеру? У досконалої інертності, що походить від апатії до всього, що робиться на світі ... »

А.В. Дружинін: «Заспаний Обломов, уродженець заспаною і все-таки поетичної Обломовки, вільний від моральний хвороб ... Він не заражений життєвим розпустою. Дитина за вдачею і за умовами свого розвитку, Ілля Ілліч багато в чому залишив за собою чистоту і простоту дитини, які ставлять мрійливого дивака вище забобонів свого століття ».

Хто з них, на вашу думку, має рацію?

(Учні приходять до висновку, що обидві ці сторони є в особистості Обломова, і ні ту, ні іншу не можна виключати або абсолютизувати.)

Тепер поверніться до своїх асоціаціям до слова «сон».

Чи є в характері Обломова те, що ви відзначили в асоціаціях.

Значить роль сну в романі ми визначили вірно.

підсумок уроку

З якими думками ви підете з уроку?

Сьогодні ми зробили з Обломова подорож в його дитинство, під лінгвістичним мікроскопом розглянули героя, щоб зрозуміти, «чому він такий». У ньому багато привабливого: він чарівний, добрий, м'який, що вміє мислити. Але він виявився не готовий до життя: його не навчили працювати, діяти самостійно, живу фантазію і допитливість не заохочує. В результаті порядна, дурна людинаперетворився в апатичного, і ім'я його стало прозивним.

Сьогоднішня розмова корисна для вас і як для майбутніх батьків. «Обломов» - приклад того, як не треба виховувати. І. А. Гончаров писав: «А дитина все дивився і все спостерігав своїм дитячим, нічого не пропускає розумом»

Д / з

Спробуйте будинку на кожну літеру прізвища героя підібрати слово, що відноситься до характеру героя.

Про -

Б -

Л -

Про -

М -

Про -

характер Обломова

Роман И.А. Гончарова «Обломов» був надрукований в 1859 році. На його створення пішло майже 10 років. Це один з найвидатніших романів класичної літературинашого часу. Так відгукувалися про роман відомі літературні критикитієї епохи. Гончаров зумів передати реалістично об'єктивно і достовірні факти дійсності шарів соціального середовища історичного періоду. Треба думати найвдалішим його досягненням було створення образу Обломова.

Це був молодий чоловік років 32-33, середнього зросту, з приємним обличчям і розумним поглядом, але без будь-якої певної глибини сенсу. Як автор зазначив думка гуляла по обличчю вільним птахом, літала в очах опускалася на напіввідкриті губи, ховалася в складках чола, потім зовсім зникала і перед нами опинявся безтурботний молодий чоловік. Іноді на його обличчі можна було прочитати нудьгу або втому, але все одно в ньому була присутня м'якість характеру теплота його душі. Все життя Обломова супроводжують три атрибути міщанського благополуччя - диван, халат і туфлі. Будинки Обломов ходив в східному м'якому місткому халаті. Весь вільний свого часу він проводив лежачи. Лінь була невід'ємною рисою його характеру. Прибирання в будинку проводилася поверхово, створюючи видимість, по кутах звисали павутини, хоча на перший погляд можна було подумати, що добре прибрана кімната. У будинку були ще дві кімнати, але туди він зовсім не заходив. Якби неприбрана тарілка з вечері з крихтами всюди, недопалена трубка, можна було подумати, що квартира порожня, в ній ніхто не живе. Він завжди дивувався своїм енергійним друзям. Як можна так витрачати своє життя, розпорошуючись на десятки справ відразу. Фінансовий станйого бажало бути кращим. Лежачи на дивані, Ілля Ілліч завжди подумував яким би чином його поправити.

Образ Обломова це складний суперечливий, навіть трагічний герой. Його характер зумовлює звичайну, що не цікаву долю, позбавлену енергії життя, яскравих її подій. Основна увага Гончаров звертає на сформований лад тієї епохи, який впливав на його героя. Це вплив виразилося в порожньому і безглуздому існуванні Обломова. Недолугі спроби до відродження під впливом Ольги, Штольца, одруження на Пшеніциной, та й сама смерть визначені в романі як Обломовщина.

Сам характер героя за задумом письменника набагато більший і глибший. Сон Обломова це ключ розгадки всього роману. Герой переміщається в іншу епоху, до інших людей. Багато світла, радісне дитинство, сади, сонячні річки, але спочатку треба пройти перешкоди, нескінченне море з бурхливими хвилями, стогонами. За ним скелі з проваллями, багряне небо з червоною загравою. Після хвилюючого пейзажу, потрапляємо в невеликий куточок, де люди живуть щасливо, де хочеться народиться і померти, інакше і бути не може, так вони вважають. Гончаров описує цих жителів: «Тихо і сонно все в селі: безмовні хати відчинені навстіж; не видно ні душі; одні мухи хмарами літають і дзижчать в задусі ». Там ми зустрічаємо юного Обломова. У дитинстві Обломов не міг сам одягтися, йому завжди допомагали слуги. Будучи дорослим, він теж вдається до їх допомоги. Іллюша зростає в атмосфері любові, спокою і надмірної опіки. Обломовка - це куточок, де царює спокій і незворушна тиша. Це сон уві сні. Все навколо ніби завмерло, і ніщо не в силах розбудити цих людей, які марно живуть в далекій селі без будь-якого зв'язку з рештою світу. Іллюша виріс на казках і легендах, які йому розповідала няня. Розвиваючи мрійливість, казка більше прив'язувала Илюшу до дому, викликаючи бездіяльність.

Уві сні Обломова описується дитинство героя, його виховання. Все це допомагає дізнатися характер Обломова. Життя Обломових, це пасивність і апатія. Дитинство ось його ідеал. Там в Обломовке - тепло, надійно і дуже захищене відчував себе Іллюша. Цей ідеал і прирік його на безцільне подальше існування.

Розгадка характеру Іллі Ілліча в його дитинстві, звідки прямі нитки протягуються до дорослого герою. Характер героя - об'єктивний результат умов народження та виховання.

обломів роман лінь характер


характер Обломова

Роман И.А. Гончарова «Обломов» був надрукований в 1859 році. На його створення пішло майже 10 років. Це один з найвидатніших романів класичної літератури нашого часу. Так відгукувалися про роман відомі літературні критики тієї епохи. Гончаров зумів передати реалістично об'єктивно і достовірні факти дійсності шарів соціального середовища історичного періоду. Треба думати найвдалішим його досягненням було створення образу Обломова.

Це був молодий чоловік років 32-33, середнього зросту, з приємним обличчям і розумним поглядом, але без будь-якої певної глибини сенсу. Як автор зазначив думка гуляла по обличчю вільним птахом, літала в очах опускалася на напіввідкриті губи, ховалася в складках чола, потім зовсім зникала і перед нами опинявся безтурботний молодий чоловік. Іноді на його обличчі можна було прочитати нудьгу або втому, але все одно в ньому була присутня м'якість характеру теплота його душі. Все життя Обломова супроводжують три атрибути міщанського благополуччя - диван, халат і туфлі. Будинки Обломов ходив в східному м'якому місткому халаті. Весь вільний свого часу він проводив лежачи. Лінь була невід'ємною рисою його характеру. Прибирання в будинку проводилася поверхово, створюючи видимість, по кутах звисали павутини, хоча на перший погляд можна було подумати, що добре прибрана кімната. У будинку були ще дві кімнати, але туди він зовсім не заходив. Якби неприбрана тарілка з вечері з крихтами всюди, недопалена трубка, можна було подумати, що квартира порожня, в ній ніхто не живе. Він завжди дивувався своїм енергійним друзям. Як можна так витрачати своє життя, розпорошуючись на десятки справ відразу. Фінансовий стан його бажало бути кращим. Лежачи на дивані, Ілля Ілліч завжди подумував яким би чином його поправити.

Образ Обломова це складний суперечливий, навіть трагічний герой. Його характер зумовлює звичайну, що не цікаву долю, позбавлену енергії життя, яскравих її подій. Основна увага Гончаров звертає на сформований лад тієї епохи, який впливав на його героя. Це вплив виразилося в порожньому і безглуздому існуванні Обломова. Недолугі спроби до відродження під впливом Ольги, Штольца, одруження на Пшеніциной, та й сама смерть визначені в романі як Обломовщина.

Сам характер героя за задумом письменника набагато більший і глибший. Сон Обломова це ключ розгадки всього роману. Герой переміщається в іншу епоху, до інших людей. Багато світла, радісне дитинство, сади, сонячні річки, але спочатку треба пройти перешкоди, нескінченне море з бурхливими хвилями, стогонами. За ним скелі з проваллями, багряне небо з червоною загравою. Після хвилюючого пейзажу, потрапляємо в невеликий куточок, де люди живуть щасливо, де хочеться народиться і померти, інакше і бути не може, так вони вважають. Гончаров описує цих жителів: «Тихо і сонно все в селі: безмовні хати відчинені навстіж; не видно ні душі; одні мухи хмарами літають і дзижчать в задусі ». Там ми зустрічаємо юного Обломова. У дитинстві Обломов не міг сам одягтися, йому завжди допомагали слуги. Будучи дорослим, він теж вдається до їх допомоги. Іллюша зростає в атмосфері любові, спокою і надмірної опіки. Обломовка - це куточок, де царює спокій і незворушна тиша. Це сон уві сні. Все навколо ніби завмерло, і ніщо не в силах розбудити цих людей, які марно живуть в далекій селі без будь-якого зв'язку з рештою світу. Іллюша виріс на казках і легендах, які йому розповідала няня. Розвиваючи мрійливість, казка більше прив'язувала Илюшу до дому, викликаючи бездіяльність.

Уві сні Обломова описується дитинство героя, його виховання. Все це допомагає дізнатися характер Обломова. Життя Обломових, це пасивність і апатія. Дитинство ось його ідеал. Там в Обломовке - тепло, надійно і дуже захищене відчував себе Іллюша. Цей ідеал і прирік його на безцільне подальше існування.

Розгадка характеру Іллі Ілліча в його дитинстві, звідки прямі нитки протягуються до дорослого герою. Характер героя - об'єктивний результат умов народження та виховання.

обломів роман лінь характер


подібні документи

    Російська критика про роман "Обломов" (Д. Овсянико-Куликовський, Н.Ф. Добролюбов, Д. Писарєв). Оцінка характеру Обломова Ю. Лощіц. Історія кохання Обломова і Ольги в сучасному літературознавстві, її місце і значення в сюжетному просторі роману.

    курсова робота, доданий 13.07.2014

    Роман Гончарова "Обломов" як дуже важлива суспільна подія. Кріпосницький характер Обломовки, духовний світобломовцев. Бездіяльне лежання, апатія і лінь Обломова на дивані. Драматизм історії взаємин Обломова з Ольгою Іллінській.

    реферат, доданий 28.07.2010

    Комічне і поетичне початок в образі І.І. Обломова, співвідношення з характером Штольца. Ольга Іллінська до і після визнання Обломова, її життєві цілі. Образ Агафії Пшеніциной: принципи, любов, відносини з оточуючими. Портрети гостей Обломова.

    курсова робота, доданий 10.11.2015

    Аналіз роману американського письменника Джерома Девіда Селінджера "Над прірвою в житі". Особливості характеру головного героя Холдена Колфілда. Вираз протесту особистості проти соціальної апатії і конформізму. Конфлікт Холдена з навколишнім суспільством.

    реферат, доданий 17.04.2012

    Твір на тему - чи варто перевиховувати Обломова і Штольца - головних героїв роману Гончарова "Обломов". Автор приходить до висновку, що спосіб життя - його суто особиста справа і перевиховувати Обломова і Штольца не тільки марно, але й негуманно.

    творча робота, доданий 21.01.2009

    біографія і творчий шляхДжерома Девіда Селінджера - одного з найбільш таємничих і загадкових письменників ХХ-го століття. Зміст і аналіз роману "Над прірвою в житі". Мислення, психологія і характер Холдена Колфілда - головного героя роману.

    твір, доданий 21.05.2013

    Розкриття характеру головного героя роману Е. Берджесса Алекса, його порочної філософії та її витоків. Аналіз його просторово-часової точки зору на світ. Розгляд позиції Алекса в контексті теорії Б.А. Успенського про плани вираження точки зору.

    стаття, доданий 17.11.2015

    образ літературного герояроману Л.Н. Толстого "Анна Кареніна" К. Левіна як одного з найбільш складних і цікавих образівв творчості письменника. Особливості характеру головного героя. Зв'язок Левіна з ім'ям письменника, автобіографічні витоки персонажа.

    реферат, доданий 10.10.2011

    Розгляд проблеми взаємовідносин головного героя роману Джека Лондона "Мартін Іден" з представниками буржуазного суспільства. Переконання і світогляд Д. Лондона. Особливості індивідуалізму головного героя. Прийоми і способи формування образу.

    курсова робота, доданий 16.06.2012

    Центральна проблема роману Лермонтова "Герой нашого часу". Особливості композиції та сюжет твору. Витоки печоринского індивідуалізму. Життєві позиції і моральні принципи головного героя, особливості характеру. Значення образу Печоріна.

Роман Гончарова «Обломов» був написаний в період переходу російського суспільства від застарілих, домостроївських традицій і цінностей до нових, просвітницьким поглядам і ідеям. Найбільш складним і важким цей процес став для представників поміщицького соціального класу, так як вимагав практично повної відмови від звичного укладу життя і був пов'язаний з необхідністю підлаштовуватися під нові, більш динамічні і швидко мінливі умови. І якщо частина суспільства легко адаптувалася до оновлених обставинам, то для інших процес переходу виявився дуже важким, тому що за своєю суттю було протиставлено звичного укладу життя їхніх батьків, дідів і прадідів. Представником саме таких поміщиків, які не зуміли змінюватися разом зі світом, підлаштовуючись під нього, в романі є Ілля Ілліч Обломов. За сюжетом твору герой народився в далекій від столиці Росії селі - Обломовке, де отримав класичну поміщицьке, домостроївських виховання, яке і сформувало багато основні риси характеру Обломова - безвольність, апатичність, безініціативність, лінь, небажання працювати і очікування, що хтось все зробить за нього. Надмірна опіка батьків, постійні заборони, заспокійливо-лінива атмосфера Обломовки привели до деформації характеру цікавого і активного хлопчика, зробивши його інтровертним, схильним до ескапізму і не вміють долати навіть незначні труднощі.

Суперечливість характеру Обломова в романі «Обломов»

Негативна сторона характеру Обломова

У романі Ілля Ілліч нічого не вирішує сам, сподіваючись на допомогу з боку - Захара, який принесе йому їжу чи одяг, Штольца, здатного вирішити проблеми в Обломовке, Тарантьева, який хоч і обдурить, але сам розбереться в цікавій для Обломова ситуації і т. Д . Герою не цікава реальне життя, вона викликає у нього нудьгу і втому, тоді як істинний спокій і задоволення він знаходить в придуманому їм самим світі ілюзій. Проводячи всі дні, лежачи на дивані, Обломов будує нездійсненні плани про облаштування Обломовки і своєї щасливого сімейного життя, багато в чому схожою на спокійну, одноманітну атмосферу його дитинства. Всі його мрії спрямовані в минуле, навіть те майбутнє, яке він сам собі малює, - відгомони далекого минулого, яке більш неможливо повернути.

Здавалося б, ледачий, що живе в незібраної квартирі, герой-телепень не може викликати симпатії і розташування у читача, особливо на тлі діяльного, активного, цілеспрямованого одного Іллі Ілліча - Штольца. Однак справжня сутність Обломова розкривається поступово, що дозволяє побачити всю багатогранність і внутрішній нереалізований потенціал героя. Ще в дитинстві оточений тихою природою, турботою і контролем батьків, тонко відчуває, мрійливий Ілля був позбавлений найважливішого - пізнання світу через його протилежності - красу і потворність, перемоги і поразки, необхідність щось зробити і радість придбаного власною працею. З малих років герой мав усе, що йому потрібно - послужливі дворові на перший поклик виконували розпорядження, а батьки всіляко балували сина. Опинившись поза батьківським гніздечка, Обломов, що не готовий до реального світу, продовжує очікувати, що все навколо будуть ставитися до нього так само тепло і привітно, як і в рідній Обломовке. Однак його надії були зруйновані вже в перші дні на службі, де нікому не було до нього справи, а кожен був тільки за себе. Позбавлений волі до життя, вміння боротися за своє місце під сонцем і наполегливості, Обломов вже після випадкової помилки сам іде зі служби, боячись покарання начальства. Перша ж невдача стає для героя останньої - більше він не хоче рухатися вперед, ховаючись від реального, «жорстокого» світу в своїх мріях.

Позитивні сторона характеру Обломова

Людиною, який міг витягнути Обломова з цього пасивного, що приводить до деградації особистості стану, був Андрій Іванович Штольц. Мабуть, Штольц виступає в романі єдиним персонажем, який досконально бачив не тільки негативні, а й позитивні риси Обломова: душевність, доброту, вміння відчути і зрозуміти проблеми іншої людини, внутрішній спокій і простоту. Саме до Іллі Іллічу Штольц приходив у важкі моменти, коли йому потрібна була підтримка і розуміння. Голубина ніжність, чуттєвість і щирість Обломова розкриваються і під час відносин з Ольгою. Ілля Ілліч першим усвідомлює, що не підходить активної, цілеспрямованої Іллінської, котра не хоче присвячувати себе «обломовского» цінностям, - це видає в ньому тонкого психолога. Обломов готовий відмовитися від свого кохання, так як розуміє, що не зможе дати Ользі то щастя, про який вона мріє.

Характер і доля Обломова тісно пов'язані - його безвольність, невміння боротися за своє щастя разом з душевною добротою і м'якістю призводять до трагічних наслідків - боязні труднощів і прикрощів реальності, а також повного догляду героя в заспокійливий, спокійний, чудовий світ ілюзій.

Національний характер у романі «Обломов»

Образ Обломова романі Гончарова - це відображення національного російського характеру, його неоднозначності і багатогранності. Ілля Ілліч - це той самий архетипічний Ємеля-дурник на печі, про який герою в дитинстві розповідала няня. Як і персонаж казки, Обломов вірить в диво, яке має відбутися з ним саме собою: з'явиться прихильна жар-птиця або добра чарівниця, яка забере його в прекрасний світмедових і молочних річок. І обранцем чарівниці повинен бути не яскравий, працьовитий, активний герой, а обов'язково «тихий, нешкідливий», «якийсь ледар, якого всі кривдять».

Беззаперечна віра в чудо, в казку, в можливість неможливого - головна риса не тільки Іллі Ілліча, але і будь-якого російського людини, взрощенний на народних казкахі переказах. Потрапляючи на благодатний грунт, ця віра стає основою життя людини, підмінюючи реальність ілюзією, як це сталося у Іллі Ілліча: «казка у нього змішалася з життям, і він несвідомо сумує часом, навіщо казка життя, а життя не казка».

У фіналі роману Обломов, здавалося б, знаходить те «обломовское» щастя, про який давно мріяв - спокійну, монотонну життя без стресів, турботливу добру дружину, влаштований побут і сина. Однак Ілля Ілліч не повертається в реальний світ, він залишається в своїх ілюзіях, які стають для нього важливіше і більш значуща, ніж реальне щастя поруч з обожнює його жінкою. У казках герой повинен витримати три випробування, після чого його буде очікувати виконання всіх бажань, в іншому випадку героя чекає загибель. Ілля Ілліч не проходить жодного випробування, пасуючи спочатку перед невдачею на службі, а потім перед необхідністю змінитися заради Ольги. Описуючи життя Обломова, автор немов іронізує з приводу надмірної віри героя в нездійсненне диво, за яке не потрібно боротися.

висновок

Одночасно простота і складність характеру Обломова, неоднозначність самого персонажа, аналіз його позитивних і негативних сторін, дозволяють побачити в Іллі Ілліча вічний образнереалізованої особистості «не свого часу» - « зайвої людини», Який не зумів знайти власне місце в реальному житті, А тому пішов у світ ілюзій. Однак причина того, як підкреслює Гончаров, не в фатальному збігу обставин або важку долю героя, а неправильному вихованні чуйного і м'якого за характером Обломова. Вирощений як «кімнатна рослина», Ілля Ілліч опинився непристосованим до досить жорсткої для його витонченої натури реальності, замінивши її світом власних мрій.

Тест за твором

Схожі статті