Внутрішній світ російської хати. Презентація і конспект уроку "внутрішній світ російської хати" Внутрішній світ російської хати

Розробка уроку з образотворчого мистецтва вчителя образотворчого мистецтва МБОУ ЗОШ №2

Кокоріна Г.Н. Програма: Б.М. Німецького.

Перша навчальна чверть. Урок №3. Клас: 5

Урок образотворчого мистецтва в 5 класі

Тема : «Будинок - космос. Внутрішній світ російської хати »

Тип уроку: урок комплексного використання знань

Мета уроку: Виховувати любов до Батьківщини, до її традицій і народної культури. Сприяти розвитку творчої і пізнавальної активності. Сприяти формуванню практичних навичок роботи в конкретному матеріалі (акварель, крейда, папір, пензлі).

Предметна мета:

Розуміти специфіку образного мови ДПІ. Використовувати символіку древніх слов'ян, виразні засоби орнаментальної композиції.Виконувати ескізи інтер'єру російської хати. Вміти застосовувати графічні матеріали і виразні засоби орнаментальних композицій (лаконічність, узагальненість, виразність образотворчого мотиву; ритм, симетрія) у творчій роботі.

Метопредметная мета:

УУД

особистісні: усвідомлювати необхідність шанобливого ставлення до культури народу, творів декоративно-прикладного мистецтва;

Розуміти ролі культури і мистецтва в житті людини;

Вміти спостерігати і фантазувати при створенні подібних форм;

вміти співпрацювати з товаришами в процесі спільної діяльності, співвідносити свою частину роботи з загальним задумом;

регулятивні:

вміти планувати і грамотно здійснювати навчальні дії відповідно до поставленим завданням,

Знаходити варіанти вирішення різних художньо-творчих завдань;

Вміти раціонально будувати самостійну творчу діяльність,

Вміти організувати місце занять.

Пізнавальні:

здійснювати пошук і виділення необхідної інформації; здатність до створення художнього образу, естетичної оцінці значення речі та інтер'єру селянського житла, і робіт учнів.

комунікативні:

проявляти активність для вирішення пізнавальних завдань

вміти обговорювати і аналізувати власну художню діяльність і роботу однокласників з позицій творчих завдань даної теми, з точки зору змісту і засобів його вираження

Наочний і дидактичний матеріали:

общеклассной: плакати «Етапи побудови інтер'єру», «Сонячні знаки».

Літературний ряд: вірші І. Денисов.

Музичний ряд: народні пісні.

Відео ряд: презентація

навчальні поняття (на дошці): декор, конструкція, інтер'єр, кіннотник, червоний кут.

Форми організації навчання: фронтальна, індивідуальна.

План уроку:

    Організаційний момент;

    Повідомлення нового матеріалу;

    Практична робота;

    Виставка робіт;

    Закріплення нових знань

    Підбиття підсумків.презентація

Хід уроку:

    Привіт хлопці, буду рада сьогодні нашому спілкуванню і очікую здивуватися вашим малюнкам.

    (Учитель демонструє класу перший слайд)

З давніх часів людина будував собі житло. Пройшовши шлях від печери до палацу, люди намагалися створити безпечний простір. «ДОМ» чому саме так почали називати цей простір?

(Роздуми учнів)

Насправді ці три літери дуже символічні:

Д - схоже на будівлю, споруду;

Про - практично у всіх народів, є символом оберегу;

М - нагадує нам паркан, огорожу, що відокремлює від зовнішнього світу.

(Демонстрація другого слайда)

У сприйнятті древніх слов'ян, наших предків, хата була уособленням всесвіту. Їхній світогляд будувалося на понятті тривимірності світу, тобто світ ділився на три частини:

Прав (верхній світ) - світ богів, де боги роз'їжджали по небу в колісницях запряжених крилатими кіньми. Символ цього світу - птах, яка ще й символізує в собі жіноче начало. Як ласкаво в казках жінку часто називають? В якій казці жінку порівнюють з птахом?

(Відповіді учнів: утушка, Лебідонька; Царівна - лебідь) і т.д.

Яв (середній світ) - світ де ми з вами живемо. Ми з'явилися на білий світ, щоб творити добро. Світ Яви - союз неба і землі, народження роду людського. Символом середнього світу є кінь - це сила, доблесть, добро і хоробрість. Він символізує чоловіче начало, згадайте, в яких казках кінь допомагає людині?

(Відповіді учнів - «Коник Горбоконик»; «Сивка - бурка»)

Нав (нижній світ)- темний світ мертвих, той світ. Символом цього світу є змія. А будь негативних героїв казок ви знаєте?

(Відповіді учнів: Змій Горинич, Баба Яга, Кощій безсмертний, Вій ...)

Насправді в древніх легендах (російських ведах) говориться про князя тьми, який правив світом Нави, і було у нього двоє дітей: прекрасна, але підступна і зла дочка - Яга Віевна, і жорстокий, ставний, високий брюнет, син - кощей Віевічі . Пізніше в російських казках народ зробив їх не такими гарними і привабливими.

Давайте, спробуємо визначити, як поняття тривимірності світу відбилося в архітектурі російського житла - хати.

(Роздуми учнів)

- Дах будинку - почесть неба. Символ небесної колісниці, тому кожен господар вінчав свій дах коником (охлупень), Дах вінчає гордовитий кінь - охлупень. Він ширяє як птах, яка дбайливо накрила великими крилами будинок - гніздо, де живуть люди.

Згадайте, що символізував образ коня? (Сонце).

Свої спостереження за рухом сонця по небосхилу наші предки зуміли відобразити в образному ладі фронтону будинку. Коник і сонячні знаки на рушник символізують південне сонце в зеніті, Лівий кінець прічеліни - ранкове сонце,,а правий - вечірній призахідне.

Розгляньте узорочье дошки - рушники, дошки прирахував. Що за зображення ви побачили? (Кола з ромбами, ромби і прямокутники, невеликі отвори, зигзаги, виступи.)

Нарядні орнаментальні ряди на прічеліни і є образний вислів небесної води. А що ви побачили ще на фронтоні?

Особливо ошатні фронтон і лиштви вікон. Поверхня фронтону немов розрослася химерними травами, квітучими кущами. На лобової дошки, яка йде по верху дерев'яного зрубу, стеляться гілки рослин, мешкають фантастичні істоти.

Які? Хто скаже? (Напівлюди - напівриби, чарівні птахи, добродушні леви, страхітливі гривасті леви-собаки).

Казково - дивовижні образи уособлювали нижній, підземний світ, який представлявся людині таємничим і загадковим. Фронтон даху обов'язково прикрашався солярними знаками. Стеля в будинку фарбували в блакитний колір, символ неба.

Стіни в хаті білились білим вапном, почесть світу Яви. Вікна, як очі хати, так само прикрашалися знаками оберегами, а віконні рами виготовлялися у вигляді хреста, що було захистом і символізувало чотири сторони світу і сонце.

Стать - почесть нижньому світу (Наві) - фарбували в коричнево-охристі тони, віддаючи данину поваги матері - Сирий Землі, таємничого нижньому світу.

(Демонстрація 3 слайда)

Внутрішня частина хати, умовно, ділилася на дві половини: жіночу та чоловічу.

Але як і раніше вірю я після морозу,

Російській печі, привіту її і тепла,

Де не раз під кожухом,

Важким як хмара,

Вдячний своїй людської долі,

Забуваючи від всіх негараздів прийдешніх,

Засипав я щасливий під пісні в трубі.

І. Денисов.

(Чия половина у печі?)

Російська піч - домашнє вогнище, місце оточене шануванням всієї селянської родини: вона є джерелом існування і благополуччя. Піч - місце чисте, не можна плювати на піч і спалювати в ній сміття. Гість увійшов в хату, в першу чергу, тулився долонями до печі, таким чином віддаючи шану господині будинку і просячи прихильності у будинкового.

У вікна перебувала лавка зі спинкою з одного боку (Конник) - це місце вважалося чоловічою половиною. В довгі зимові вечори чоловіки вишивати тут, плели постоли, вирізали ложки з дерева і тд.

Духовна частина хати розташовувалася в «червоному» кутку. Найголовнішим в хаті був лівий (червоний) кут, в який поміщали ІКОНУ прикрашену рушниками. Ікону завжди вішали лицьовою стороною на схід, де сходить сонце - втілення доброти. Цьому правилу слідували все: будь то селянська хата, царські покої або купецькі хороми. При будь-якій біді або пожежі першої з хати виносили ікона.

Усі значимі події сімейного життя відзначалися на покуті. Тут ставили стіл, за яким проходили як буденні трапези, так і святкові застілля, обряди. Під час збирання врожаю перші і останні колосся встановлювали на покуті - це обіцяло благополуччя в родині, вдома, всьому господарству. У червоному кутку відбувалися щоденні моління. Червоний кут намагалися тримати завжди в чистоті і нарядно прикрашали. Червоний колір означає в нашій традиції насамперед божественний вогонь - порівняй слова «червоний», «гарний» і «крада», тобто жертовний вогонь. Червоний різко амбівалентний. У давнину він символізував божество, життя, оберіг, силу, очищення, чоловіче начало, дію, здоро-вье, любов, панування, сонце, з одного боку, і війну, гнів, полювання, блискавку, кров, жертву, вогонь підземного світу, смерть - з іншого. Його прикрашали вишитими рушниками, лубковими картинками, листівками. На полиці біля покуття ставили найкрасивішу домашнє начиння, зберігали цінні папери, предмети. люди дуже дбали про свою душу, так як вірили в загробне життя.

(Демонстрація 4 слайда)

Немов птахи зазвенелі-

Скільки світла і тепла ...

Бабка веселку постелить

Від порога до столу.

Всі сумніви отбросте:

Хоч хатинка на землі,

Але йдуть по небу гості

Прямо до сонця на столі.

Кожен ноги витирає

І проходить не дихаючи

Там, де веселка грає,

Немов бабкина душа.

Веселкою називали довгі постілки в хаті. У російського народу було прийнято все вкривати, ховати від чужих очей. Тому в будинку була величезна кількість самоткане прикрашених вишивкою фіранок, скатертин, рушників. У міфології веселка символізує зв'язок між світом природним і надприродним, міст між небом і землею. Радуга є символом родючості, самого життя (веселка, послана Ною після потопу), її різнобарв'я. Таке різнобарв'я притаманне раю,

ідеального образу природи, святкової мавши одежі весільної жінки

в традиційних культурах.

(Демонстрація 5 слайда)

У кожній хаті на стелі є гак, хто знає, навіщо він?

(Роздуми учнів)

На цей гак вішалася люлька, де качали немовляти.

(Демонстрація 6 слайда)

Люлька теж обов'язково прикрашалися візерунками оберегами.

    -Скільки цікавого ми з вами сьогодні дізналися, і я пропоную вам намалювати інтер'єр російської хати.

З чого почнемо?

(Роздуми учнів)

Вибір композиційного рішення.

Детальне промальовування предметів.

Подмалевок.

Передача в кольорі деталей.

-Требования до самостійної роботи учнів:

Естетичність роботи.

Передача в малюнку особливостей укладу життя російських селян.

Закінченість композиції в кольорі.

4. Індивідуальна робота з учнями.

5 . виставка робіт(Самооцінювання).

Підведення підсумків уроку.

У чому проявилася мудрість улаштування житлового середовища російської хати?

Які нові терміни ви сьогодні дізналися на уроці?

Д / З - Підібрати ілюстрації до казок із зображенням внутрішнього оздоблення хати.

ВНУТРІШНІЙ СВІТ

російські хати


1 . З якого матеріалу будували хати на Русі?


1 . З якого матеріалу будували будинки на Русі?



2. Як називалася частина селянської хати,

зроблена з оброблених колод?



3. З якими символічними поняттями

пов'язували селяни різні частини будинку?



Хата - кімната опалювальна піччю

«Догадливий селянин, на печі хату поставив»



божниця

Головна прикраса будинку була ікона.

Ікони ставилися на поличку-божницю.

Крім ікон на божниці зберігалися освячені в церкві предмети: свята вода, верба, пасхальне яйце.



ПІЧ-душа будинку,

головний оберіг сім'ї,

родинне вогнище.

ПІЧ - житло

будинкового.



Припічок - широка товста дошка, на якій

розміщувалися горщики, чавунці, домашнє начиння





З чого почати малюнок російської хати?

  • Визначити, що Ви будете зображувати: жіночу половину, червоний кут, чоловічу половину, піч ...
  • Продумати компоновку малюнка.
  • Визначити де в малюнку буде зображення підлоги, стелі, стін.

Приступаємо до практичної частини уроку, уважно прочитайте завдання.


Послідовність побудови перспективного зображення хати

Виконуючи практичну роботу звертайтеся до тесту на слайді. На першому уроці по цій темі ви повинні виконати лінійне побудова малюнка хати і почати розташування предметів побуту в графіку.




покуття

стіл

лавка


Не червона хата кутами,

а красна пирогами!


Презентація підготовлена \u200b\u200bза програмою Б.М.Неменского до уроку образотворчого мистецтва в 5 класі на тему «Внутрішній світ російської хати».

Відправити

Класснуть

запинаючись


Цілі: знайомство з основними поняттями внутрішнього оздоблення російської хати, розвивати творчі навички учнів.
Матеріали: ілюстрації із зображеннями предметів народного побуту, внутрішнього світу хати; фарби, папір, пензлі.

1. Організаційний момент

(Привітання, перевірка готовності учнів до уроку.)

2. Бесіда вчителя

Сьогодні ми поговоримо про внутрішнє убрання російської хати.
Скільки цікавого і мудрого «ввібрала» російська хата! Внутрішній світ російського будинку був особливим, неповторним. Предмети побуту, що наповнюють його, грали в житті людей певну роль.

Хата на Русі починалася з ганку, яке «кликало їх» гостей увійти всередину будинку. У кожному будинку обов'язково була лавка. Лавки і лави відрізнялися один від одного. Лавка найчастіше розташовувалася уздовж стіни і стояла нерухомо. Лава ж мала ніжки, і її легко можна було пересунути. Якщо господар будинку садовив гостя на лавку, це розцінювалося як знак поваги з боку сім'ї. Так гість міг судити про ставлення до нього господаря.

Найважливіше місце в хаті займала піч. Російська піч - невід'ємна національна приналежність нашого народу. І шлях розвитку вона пройшла настільки ж довгий, як і хата.

Стародавні люди, звичайно ж, готували їжу і обігрівалися біля вогнищ. Але пізніше, коли з'явилися перші хати, винайшли піч. Вона добре нагрівала будинок, надовго зберігала тепло і була набагато менш пожежонебезпечної, ніж багаття.

Найпершим видом печі стала піч-кам'янка. Вона була невисокою, прямокутної форми, розміром 1 × 1 м. Нижня частина стін викладалася з великих плоских каменів, для верхньої же частині використовували дрібні камені.

Будували печі, в основному, з каменю або глини. Часом ці два матеріали поєднували. Печі мали різноманітну форму - вони були круглими або прямокутними - це залежало лише від того, в якій місцевості жили люди і згідно яким традиціям облаштовували своє житло. Для печі, звичайно, заготовляли дрова. Відбувалося це, як правило, взимку. Вважалося, що такі дрова менше гниють і краще горять в печі.

Перед тим як використовувати дрова, їх витримували рік, щоб вони краще висохли.
Процес приготування їжі в печі не менш цікавий. Висота гирла печі становила не більше 25 см, цього вистачало лише для того, що сунути туди поліно. Горщик з їжею на сім'ю вставити туди було неможливо. А якби посудину з їжею ставили на піч зверху, то температури не вистачило б для розігріву. Хліб пекли в інших печах - з більш широкими гирлами. Але як же тоді вирішували питання з іншою їжею? Де вона готувалася? У печі робили спеціальне круглий отвір діаметром 20 см. Отвір це під час затапліванія печі чимось прикривали. Цим «чимось» і були горщики з їжею. У них їжа варилася, немов на плиті. Але все ж варто відзначити, що піч була лише другим за значенням місцем в будинку - після червоного, Божого кута.

Червоний кут інакше називали великим, святим або Божим кутом в будинку. Розташовувався він, як правило, по діагоналі до грубки. Іноді він перебував прямо біля входу, недалеко від дверей. Червоний кут служив, в першу чергу, духовним місцем в хаті, в ньому садили самих знатних і дорогих серцю гостей. У ньому стояла «червона» лавка. Посилення значення покуття часто пов'язують з християнством. В язичництві центром будинку була піч. Виходить, що червоний кут і піч - це християнський і язичницький центри, які знаходяться в боротьбі один з одним, уособлюючи світло і темряву.

Меблів в селянській хаті було небагато. В основному це були столи, лавки, скрині, різні полки. Головним предметом меблів служив обідній стіл, який обов'язково стояв на покуті. Навколо нього уздовж стін стояли лавки, на яких не тільки сиділи, а й спали.

Достаток сім'ї вимірювався кількістю скринь в будинку, в яких зберігалася вся одяг. У скринях, звичайно ж, зберігали і придане для дівчинки.

Оздоблення селянської хати було надзвичайно гармонійно. Інтер'єр хати - настільки ж прекрасний витвір, як і всі, що створював селянин.

3. Творче завдання

Отже, тепер ми знаємо, яким було житло наших предків. І сьогодні ми маємо зобразити внутрішній світ російської хати.

Намалюйте будь-яку частину будинку або предмет побуту (піч, ткацький стан, червоний кут і т. Д.).
Але спочатку слід намітити чіткі межі підлоги, стін, стелі, і вже потім приступати до зображення окремих предметів. У свій малюнок ви можете також включити фігури людей, зобразивши процес чаювання, або російських дівчат, зайнятих роботою над вишивкою.
Сміливо фантазуйте, використовуючи фарби різних кольорів. Ця робота допоможе вам зануритися в загадковий світ наших предків.

4. Підведення підсумків уроку

(Учні демонструють свої роботи.)

Разом з цим також читають:

Музейний урок образотворчого мистецтва №3 в 5 класі.

Тема:ВНУТРІШНІЙ СВІТ російської хати.

мета: Сформувати в учнів образні уявлення про організацію внутрішнього простору хати.

завдання:


  • розвиватиінтерес до внутрішнього світу людини і вміння співпереживати йому через художньо-творчу діяльність учнів в процесі освоєння образного мови російського житла.

  • формувати художню культуру і потреба постійного спілкування з декоративно - прикладним мистецтвом, місцевим побутом і мистецькими традиціями Бєлгородської області

  • виховуватиінтерес до народної культури.

зоровий ряд: Дитячі малюнки інтер'єру селянського житла зі шкільного фонду. Дидактичний матеріал: «Внутрішній світ російської хати».

Літературний ряд: Л.Мей "В низенькій світлиці ...",

Організаційний момент.Підготовка до уроку. Настрій на урок.

Актуалізація опорних знань.

питання 1. За якими принципами прикрашався зовнішній вигляд селянської хати.

питання 2. Навіщо люди прикрашали свої житла?

питання 3. З чим порівнювали селяни свій будинок?

Відповідь. Фронтон хати - чоло, передня частина - особа, вікна - очі. Рубана хата являє собою модель світу - поєднання трьох космічних стихій - неба, землі і підземного світу.

Висновок.

Глаголем, кошелем і брусом
Будинок будували з різьбленим ґанком,
З обдуманим мужицьким смаком,
І кожен зі своїм обличчям.

В. Федотов

Формування нових знань.

Російська хата ... Ми вже знайомі з узорочьем декоративних елементів хати і її конструкції:

Але давайте, хлопці, увійдемо в селянське житло, яке представлено в нашому шкільному музеї. Воно відтворено зусиллями вчителів і учнів нашої школи багато років назад. Не останню роль в оформленні інтер'єру зіграло вірш Л. Мея "В низенькій світлиці ..."

Учень читає в підручнику (стор. 30):

В низенькій світлиці з стулчастим вікном.
Світиться лампадка в сутінках нічному:
Слабкий вогник то зовсім завмре,
Те тремтячим світлом стіни обіллє.
Нова світлиця чисто прибрана:
У темряві біліє завісу вікна;
Пол отструганной гладко; рівна стеля;
Піч розвальний стала в куток.
По стінах - укладання з дідівським добром,
Вузька лава, крита килимом,
Фарбовані пяльци з стільцем розсувним.
І ліжко різьблена з пологом кольоровим.

Л. Мей

Учитель. Влаштовуючи своє житло, люди не забували про порядок, що існує в природі - гармонійному і досконалому.

Стеля - небо, підлога - земля, підпілля - підземний світ, вікна - світло.

Під стелею йшли полки - полавошнікі. На них розташовувалася селянська начиння. Посуд зазвичай була дерев'яною або глиняної. А біля печі зміцнювали дерев'яний настил - піл. На полу спали.

Для новонароджених підвішували до стелі хати ошатну люльку. Люльку зміцнювали на гнучкому жердині до сволока.

Стать - землю покривали домотканими доріжками. Доріжки були послані в напрямку від дверей до передніх вікон. Вони були образним виразом ідеї шляхи-дороги.

Вікно-око було зв'язком сімейного життя з великим світом, білим світлом і з зовнішнім світом.

Для освітлення хати у вечірній час використовували лучину або гасову лампу. Гасова лампа підвішувалася до стелі або ставилася на стіл.

Простий селянський будинок складався з одного великого приміщення, умовно поділеного на два основні центри - духовний і матеріальний.

підматеріальнимцентром ми розуміємо світ предметів, призначених для нашого тіла, здоров'я, добробуту. У селянській хаті джерелом усього цього була піч - годувальниця, захисниця від холоду, лікар від хвороб.

"Що є в печі - все на стіл мечи" - говорить прислів'я.

Питання. А що ж в ній таке є. Що можна "метати" на стіл?

Відповіді учнів.

Учитель. На ній можна сушити про запас продукти - гриби, наприклад (а можна висушити і валянки після зимової прогулянки). На печі можна було "погріти кісточки" старикам - для цього вона була забезпечена лежанкою. Навіть помитися в грубці можна було. Зверніть увагу на окремі деталі і форму печі. Перед гирлом печі влаштований припічок, на який розміщували чавунці. Невеликі поглиблення в стінах печі служили для сушки скіпи або в зимову пору для просушки рукавиць. Під припічком, знизу печі, можна побачити поглиблення для зберігання дров.

Горнило печі (склепінчасту варильну камеру) можна було розігріти до 200 градусів, а це дуже висока температура - адже вода закипає вже при 100 градусах. Пекарі знають, що це якраз та температура, яка потрібна для випічки хліба. Фахівці з російської кухні додадуть, що розігріте горнило годинами зберігає тепло - значить, в ньому можна "топити" молоко, варити розсипчасті каші, готувати печеня, Смак їжі, приготовленої в російській печі, не забувається.

Поруч з гирлом печі стоять залізні рогачі, Якими ставлять в піч і дістають з печі чавунці. А так же поруч знаходиться кочерга і лопата для випічки хліба.

покуття (Передній, великий, святий) - звернений на південний схід. З сходом поєднувалося уявлення про рай, блаженному щастя, животворящому світлі і надії; на схід зверталися з молитвами, закляттями, змовами. З епітетом "червоний" дуже багато пов'язано. Згадайте, красна дівиця ... Червона лава, червоні вікна, червоний кут.

Червоний означає красивий, головний. У червоному кутку знаходилася божниця, прикрашена сухими цілющими травами, у свята білосніжними рушниками з вишивкою та мереживом. Червоний кут уособлював зорю. У цій частині хати відбувалися важливі події в житті сім'ї, найдорожчих гостей садили на покуті, на червону лаву за стіл.

Проста селянська хата, а скільки мудрості та здорового глузду в собі вона увібрала! Інтер'єр хати - це настільки ж високе мистецтво, як і всі, що створював талановитий російський народ.

Учитель.Давайте перейдемо до класної кімнати і продовжимо наш урок. (Одна з форм фізкультхвилинки).

Відкрийте зошити і підручник на сторінці 30. Запишіть тему уроку і розгляньте фотографії на сторінках 31-34.

завдання: Запишіть в зошити основні предмети побуту внутрішнього світу російської хати.

Практична робота.

завдання: Намалювати фрагмент інтер'єру хати з основними предметами побуту.

Варіанти і послідовність зображення селянського інтер'єру представлені на дидактичних картках, які лежать у вас на столах.

Учитель малює на дошці один з варіантів композиційного рішення селянського інтер'єру: зображення кута фронтальної стіни з двома прилеглими до неї бічними стінами. Вписує в інтер'єр (за вибором) піч, лавку і т.п. Потім звертає увагу учнів на виставку дитячих малюнків минулих років по даній темі.

Самостійна робота учнів.Учитель перевіряє записи в зошитах.

Підсумок уроку.

Аналіз і оцінка робіт учнів в альбомі і зошитах.

Домашнє завдання: виконання в кольорі (відпрацювати мазок "колода", виконання предметів обстановки і побуту). Підібрати ілюстрації або фотографії предметів селянського побуту. Прочитати текст на стор. 30-35.

Червоний кут російської хати

Інтер'єр російської хати




В низенькій світлиці з стулчастим вікном Світиться лампадка в сутінках нічному: Слабкий вогник то зовсім завмре, то тремтячим світлом стіни обіллє. Нова світлиця чисто прибрана: В темряві біліє завісу вікна; Пол отструганной гладко; рівна стеля; Піч розвальний стала в куток. По стінах - укладання з дідівським добром, Вузька лава, крита килимом, Фарбовані пяльци з стільцем розсувним І ліжко різьблена з пологом кольоровим. Л. Мей Л. Мей


















«Піч годувала, поїла, лікувала і втішала, на ній часом народжували немовлят, вона ж, коли людина старів, допомагала гідно витримати коротку смертну муку і навік заспокоїтися. Піч потрібна була в будь-якому віці, в будь-якому стані, становищі. Вона остигала разом із загибеллю всієї родини або будинку ... Тепло, яким дихала піч, було схоже на душевному теплу »« Піч годувала, поїла, лікувала і втішала, на ній часом народжували немовлят, вона ж, коли людина старів, допомагала гідно витримати коротку смертну муку і навік заспокоїтися. Піч потрібна була в будь-якому віці, в будь-якому стані, становищі. Вона остигала разом із загибеллю всієї родини або будинку ... Тепло, яким дихала піч, було схоже на душевному теплу »

Схожі статті

  • Життєвий шлях Андрія Болконського

    Зумів не тільки урізноманітнити літературний світ новим твором, яке оригінально з точки зору жанрової композиції, але також придумав яскравих і колоритних персонажів. Безумовно, не всі завсідники книжкових крамниць прочитали громіздкий ...

  • Особистість Гончарова; особливості світогляду і творчості

    Іван Олександрович Гончаров "(1812 - 1891)" вже за життя придбав міцну репутацію одного з найяскравіших і значних представників російської реалістичної літератури. Його ім'я незмінно називалося поруч з іменами корифеїв ...

  • Аналіз «Вовки» Шукшина (Твори) Кілька цікавих творів

    Василь Шукшин - не тільки письменник, а й видатний режисер, на рахунку якого безліч відмінних фільмів. Основна тема його творчості - село і її життя, особливості характеру її жителів. Про все це він знав не з чуток, так ...

  • Лев николаевич товстої про кавказе і гребенских козаків

    На конкурс дослідницьких робіт та проектів учнів «Науки юнаків живлять» «Війна і« інші »в кавказьких творах Л.М. Толстого »« Большеарешевская ЗОШ »Кизлярського району РД Магомедова Патимат Ражабовна Науковий ...

  • «Міщанин у дворянстві» - твір епохи класицизму Конфлікт в п'єсі міщанин-шляхтич

    Остання велика комедія Мольєра - «Міщанин у дворянстві» (1670) Центральний герой комедії буржуа Журден економічно вже володар, перед ним запобігають не тільки люди мистецтва, а й дворяни. Однак в соціальній і культурній сфері він ...

  • Тургенєв, "Батьки і діти": критика твори

    Тема: Цілі: предметна: виявити позицію критиків про роман І.С. Тургенєва "Батьки і діти", про образі Євгенія Базарова; метапредметний: формувати вміння ставити цілі, планувати свої дії, аналізувати текст критичної статті, ...