Краса людини. Образ російської красуні

Тема уроку: Краса людини. Образ російської людини.
Цілі: вивчити і зображення жіночих образів у картинах російських художників; провести аналітичну роботущодо їх порівняння; ознайомити з ідеалами російської краси; повторити навички зображення людини малюнку; навчити зображення елементів народних костюмів; провести психологічний настрій на занятті; познайомити з термінами "кокошник", "сарафан".
Тип: малювання.
Заплановані результати: школярі проаналізують образи на портретах російських художників; повторять специфіку виконання портрета; набудуть знання про зміну ідеалів російської краси; попрактикуються у написанні портрета; психологічно налаштовуються на заняття.
Обладнання: приладдя для малювання, презентація.
Ключові слова та поняття: портрет, портретист, російський костюм, ідилія.
Хід уроку
I. Організаційний момент
(Привітання, перевірка готовності класу до уроку.)
ІІ. Повторення пройденого матеріалу
- Що таке жанри у образотворчому мистецтві?
- Які жанри образотворчого мистецтвави знаєте?
- Ви вже займалися малюванням цього року, до якого жанру можна віднести малюнки?
(Пейзажі.)
– Відгадайте загадку, назвіть потрібний жанр. Відповідь скажіть хором.
Тут розвішані картини.
Скільки хочеш ти очей –
Стенди ось, а ось вітрини.
Нині ти прийшов до музею.
На будь-який тут смак картини.
Що ж любить наш глядач?
Гай із червоною горобиною –
Це, любий друже,... (пейзаж).
Ліс та поле, луг та річка,
Синє небо.
Прекрасні містечка
Дивимося ми за півгодини. І. Агапова
-Що намальовано на картині у жанрі пейзажу?
ІІІ. Розмова на тему уроку.
- Сьогодні ви зустрінетеся з вже знайомим вам жанром образотворчого мистецтва. Щоб пригадати його, вам доведеться відгадати загадку, а відповідь сказати хором.
Ми картини дуже любимо
І на все дамо відповідь:
Ось дівчисько в строкатій шубі -
Це, любий друже,... (портрет).
Намальована тут мати.
Дід та бабуся за нею.
Ми портрети вставимо в рами
І повісимо на стіні. І. Агапова
– Що таке портрет?
(Зображення зовнішнього вигляду людини, а через нього і внутрішнього світу цієї людини.)
Ви сьогодні малюватимете портрети. Коли ви знайомилися з джерелами художньої творчості, після природи та житла людини називали портрет людини, її образ. Сьогодні ви приступите до вивчення цієї теми.
Сьогодні, на першому уроці, малюватимете образ людини, точніше сказати - образ російської селянки, російської красуні.
IV. Робота із підручником. Знайомство з витворами мистецтва.
Перш ніж ви приступите до цього цікавого виду роботи, познайомтеся з деякими картинами відомих російських художників-портретистів.
Відкрийте підручники на с. 35, розгляньте представлені там репродукції картин та прочитайте текст. Прочитайте назви репродукцій, які там розміщені. Розгляньте докладніше першу картину – «Портрет невідомої селянки у російському костюмі» художника І. Аргунова.
Художник Іван Петрович Аргунов був кріпаком, керуючим палацами графа Шереметєва. І. Аргунов був талановитий, талант його помітили, йому довіряли малювати портрети панів та навіть російських цариць. Головним жанром, у якому працював, був портрет. Аргунов прагнув показати в портретах природну силу та гідність людини.
Але однією з його кращих робітстав портрет не графа чи цариці, а селянки Московської губернії, репродукція якого розміщена у підручнику. Майстер створив чистий, ясний образ російської жінки зі спокійною та доброю душею. Цей портрет відрізняється чіткістю малюнка, строгістю форм, продуманим співвідношенням кольорів.
- Яку деталь російського костюма зображено на голові жінки?
(Святковий кокошник.)
Оскільки цей кокошник розшитий золотими нитками, можна стверджувати, що він святковий.
- У що одягнена жінка?
(У сарафан червоного кольору з багатою вишивкою, білу кофтинку.)
Кофточка пошита з тонкої дорогої тканини, а сарафан прикрашений складною вишивкою, це також дозволяє думати, що перед нами жінка, одягнена у святкове вбрання. Крім того, червоний колір матерії, з якої пошитий сарафан, раніше використовувався для святкового одягу.
- Що ще підтверджує думка про святкове вбрання?
(У жінки на портреті є прикраси - намисто, ошатні сережки.)
- Що ви можете сказати про вираз її обличчя?
(У неї м'які риси обличчя, привітна та трохи помітна посмішка.)
Так, жінка не манює, не кривляється, у неї спокійна поза. Можливо, це свідчить про спокійний характер.
- Чи можна з вигляду цієї жінки судити про ставлення художника до своєї моделі?
(Художник передав вигляд зі щирою симпатією, можливо, коли він малював цю картину, то милувався цією жінкою.)
Художник І. Аргунов був спокійною, доброзичливою людиною, такою вона постає і на автопортреті, який написав пізніше.
Для графа Шереметєва І. Аргунов створив проект Останкінського палацу. І разом із своїми синами майстер будував цей палац. Можливо, ті з вас, хто бував у Москві чи Московській області, були в Останкінському палаці на екскурсії. Тепер ви знаєте прізвище майстра, який творив його. Вимовте її ще раз разом хором і запам'ятайте.
Друга картина називається «Північна ідилія», її автор – художник Костянтин Олексійович Коровін. Слово «ідилія» означає узгодженість, ідеальний образ. І справді, на своїй картині художник передає характер такої ідилії.
- Що зображено на цій картині?
(Пастушок грає на сопілці, дівчата його заслухалися і стоять нерухомо, наче занурені в звуки тихої музики.)
Здається, що й сама природа принишкла, заслухавшись невигадливою мелодією.
- Який краєвид представлений на картині – південний чи північний? (Північний.)
Можливо, перед нами краєвид білої ночі, що буває у середині літа на півночі.
- За подібністю чи контрастом підібрані кольори в картині? (За контрастом.)
Контраст зеленого та червоного кольорів - улюблене у народі поєднання, воно часто зустрічається у народних костюмах. Яскраві постаті дівчат знаходяться на тлі північного краєвиду. Щоб поєднати всі образи в єдину композицію, художник зобразив на всій картині розсипи простеньких білих кольорів. Квіти прикрашають траву, кущі, квіти тримають у руках і дівчата, у однієї з них на голові вінок із квітів.
Художник К. Коровін малював декорації для оперних та театральних постановок. Ось і зараз можна уявити, що ми ніби присутні у театрі, на якійсь опері чи спектаклі. Костюми дівчат та пастушка точно передають деталі справжніх народних шат північної смуги Росії.
V. Актуалізація знайомого матеріалу
У багатьох книгах ви вже зустрічалися з описом образу дівчини або жінки-російськоїкрасуні.
Я нагадаю вам один знаменитий уривок-опис царівни Лебеді з казки А. Пушкіна «Казка про царя Салтана, про сина його славного і могутнього князя Гвідона Салтановича і про прекрасну царівну Лебеді».
Дивлячись - поверх текучих вод
Лебідь біла пливе.
-Який, на вашу думку, повинна бути при цьому музика, що малює лебідь-птах? (Прекрасний, величний, плавний.)
Наприкінці казки лебідь-птах скинула свої крила і стала чудовою царівною.
Тут вона, блищачи крилами.
Полетіла над хвилями
І на берег із висоти
Опустилася у кущі.
Стрепенулась, обтрусила
І царівною обернулася.
І сама велична,
Виступає, наче пава.
Місяць під косою блищить,
А на лобі зірка горить.
-Коли малюватимете свій образ російської красуні, обов'язково згадайте цей опис.
А ось опис російської селянки, який створив інший російський поет – Н. Некрасов. Послухайте уривок із його вірша.
(Уривок з поеми Н. Некрасова «Мороз-Червоний ніс».)
Є жінки у російських селищах
Зі спокійною важливістю осіб,
З гарною силоюу рухах,
З ходою, з поглядом цариць, -
Їх хіба сліпий не помітить,
А зрячий про них каже:
«Мине - ніби сонцем освітить!
Подивиться – карбованцем подарує!»
...Красуня, світу на диво.
Рум'яна, струнка, висока.
У будь-якому одязі гарна.
До будь-якої роботи спритна.
VI. Завдання для самостійної роботи
- Які деталі російського народного костюма можна використовувати у вашому малюнку – зображенні російської красуні?
- Як ви малюватимете такий портрет - з натури чи з уяви?
(На уяву.)
Відкрийте підручники на с. 38, прочитайте правила, яких слід дотримуватися при створенні портрета. Після цього розташуйте аркуш паперу і подумайте над композицією портрета.
(Школярі приступають до виконання завдання.)
VII. Фізкультхвилинка
Щоб трохи відпочити, проведемо фізкультхвилинку, яка називається «Прання білизни».
Дружно ми допоможемо мамі,
Ми білизну полощемо самі.
(Нахиляються вперед і роблять широкі жести руками – «полощуть білизну».)
І білизну нам вичавити потрібно -
Ану сильно, ну дружно.
(Стискають пальці рук з одночасним розведенням плечей зігнутими руками.)
Потяглися, нахилились.
Ось як добре попрацювали.
(Витягують руки вгору, роблять нахил уперед і випрямляються, прогинаючись назад.)
VIII. Продовження самостійної роботи
Сідайте на свої місця та продовжуйте роботу.
(Школярі продовжують та завершують малюнки.)
IX. Рефлексія
- Що таке краєвид?
– Що таке портрет?
– Назвіть вид роботи, яким ви займалися сьогодні на уроці. (Малювання.)
- Яке приладдя вам знадобилося?
– Які портрети ви малювали?
- Які правила треба виконувати під час малювання портрета?
– Які деталі народних костюмів ви використали у ваших портретах?
- Чи вдалося вам передати характери героїнь, які ви намалювали?
- Яка була роль кожного з трьох братів-майстрів у малюванні портретів російських красунь?
(Педагог перевіряє виконання завдання та виставляє оцінки.)
X. Творчий момент, твір синквейну- Сьогодні ви створюватимете синквейн на тему «Портрет».
(Школярі складають синквейн.)
XI. Прибирання робочого місця, завдання наступного уроку
На наступному занятті ви шитимете народний костюм для російської красуні. Тому треба принести різнокольорові клаптики, шматочки тасьми для обробки та все приладдя для шиття. Ви навіть можете принести ляльку, яку протягом уроку перетворите на російську красуню. Щоб краще зберегти вироби, які ви виготовите, і не зім'яти їх, поки нестимете їх додому, принесіть для них целофанові пакетики.
До наступного уроку ви можете підготувати домашнє завдання. Знайдіть портрет красуні та розкажіть про нього – хто на ньому зображений, чим він вам сподобався.
Придумайте розповідь з цього портрета, уявіть себе в ролі екскурсовода і складіть розповідь про обрану картину.

План-конспект уроку образотворчого мистецтва у 4 класі за програмою Б. М. Неменського на тему «Образ краси людини ( жіночий образ)"

Характеристика етапів уроку

Технологічна карта уроку

Схеми кокошників

Презентація "Образ краси людини"

Завантажити:


Попередній перегляд:

План-конспект уроку образотворчого мистецтва у 4 класі за програмою Б. М. Неменського

на тему " Образ краси людини (жіночий образ)».

Вчителі образотворчого мистецтва Пономарьової Олени Геннадіївни

МОУ ЗОШ №89, Дзержинського району, м. Волгоград

  1. Клас: 4
  2. Дата: 26.09.2013 р
  3. Предмет: Образотворче мистецтво.
  4. Тема: образ краси людини (жіночий образ).
  5. Місце уроку у системіУрок образотворчого мистецтва у 4 класі за програмою Б. М. Неменського. 5 урок.
  6. Тип уроку: Урок освоєння нових знань.
  7. Діяльні цілі: Зображення портрета жінки в народному костюмі.

Освітня мета: Пробудження інтересу до історії, культури, мистецтва Росії

  1. Завдання уроку:

Освітні: Познайомити із жіночим народним костюмом, познайомити із зображенням портрета жінки та творчістю К. Маковського, навчити зображувати портрет, закріпити навички роботи з кольором.

Розвиваючі: сприяти розвитку естетичного смаку, логічного мислення, мови, творчої уяви та уваги.

Виховні: сприяти вихованню інтересу до уроків образотворчого мистецтва, виховання акуратності, дружелюбності.

Особистісні: - познайомити учнів із жанром портрета, красою російського народного одягу жінок;

Метапредметні: - здійснювати міжпредметні зв'язки (література, мистецтво, історія, музика);

Предметні: створити малюнок-портрет у кокошнику.

  1. Обладнання для уроку: Комп'ютер, проектор, презентація на тему уроку.
  2. Дидактичні засоби:

для вчителя –

Образотворчий ряд: малюнки, презентація з роботами Маковського.

Літературний ряд: вірші - А. С. Пушкін «Казка про царя Салтана» (уривок), «Мороз, Червоний ніс» (уривок). .

Музичний ряд: запис російських народних пісень.

для того, хто навчається– Аркуш А-3, гуаш та пензлі.

  1. Заплановані результати: сформувати в учнів уявлення про народний костюм, повагу до культури, розвинути вміння роботи з художніми матеріалами.
  2. Основні поняття: Кокошник, хоровод, портрет.
  1. Характеристика етапів уроку

Тема урока

Місце уроку на тему

Образ краси людини (жіночий образ)

П'ятий урок на тему «Витоки мистецтва твого народу»

Тип уроку

Форми, прийоми, методи

Комбінований, Урок освоєння нових знань, урок-гра

Фронтальна, робота в парі, індивідуальна робота., продуктивні методи

Мета уроку

Завдання уроку

Зобразити портрет російської жінки в народному головному уборі, ґрунтуючись на роботах К. Маковського.

Освітні: Познайомити із жіночим народним костюмом, познайомити із зображенням портрета жінки та творчістю К. Маковського, навчити зображувати портрет, закріпити навички роботи з кольором.

Розвиваючі: сприяти розвитку естетичного смаку, логічного мислення, мови, творчої уяви та уваги.

Виховні : сприяти вихованню інтересу до уроків образотворчого мистецтва, виховання акуратності, дружелюбності

Особистісні : - познайомити учнів із жанром портрета, красою російського народного одягу жінок;

  1. - розвивати уяву, творчу фантазію, графічні навички;
  2. - Виховувати у дітей любов до історії Росії
  3. - показати роль мистецтва у розумінні краси російської жінки;
  4. - вчити визначати засоби виразності настрою та почуття у мистецтві;
  5. - познайомити із творчістю К. Маковського;

Метапредметні : - здійснювати міжпредметні зв'язки (література, мистецтво, історія, музика);

Предметні: створити малюнок - портрет у кокошнику.

Передбачуваний результат

Знати

Вміти

Основні поняття: Кокошник, хоровод, портрет, різновиди кокошників.

Правильно визначати композицію малюнка,

За допомогою художніх матеріаліввиконати портрет.

Визначати приналежність до місцевості проживання представлені зображення.

Компетенції/УУД

Педагогічні технології

Устаткування

навчально-пізнавальна, інформаційна, комунікативна

метод проблемного навчання, технологія ігрових методів, навчання у співпраці

Комп'ютер, проектор, презентація на тему уроку, картки із завданням.

  1. Технологічна карта уроку

Назва етапу,

Ціль

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Форма

роботи

Результат

1. Мотивація (самовизначення) до навчальної діяльності.
(2-3 хв)

Мета для вчителя:створити умови для виникнення в учнів внутрішньої потреби включення до навчальної діяльності

Мета для учнів:самовизначення до навчальної діяльності

Вітання.

Здрастуйте, хлопці. Перевірте, чи все у вас готове до уроку?

Сьогодні у нас незвичайний урок – подорож у минуле.

Вітають. Організують своє робоче місце, перевіряють наявність індивідуального навчального приладдя.

фронтальна

Формування УУД:

(Р) вольова саморегуляція

2. Актуалізація та фіксування індивідуальної скрути в пробній дії.
(3-4хв)

Мета для вчителя:сприяти актуалізації у відповідних розумових операцій і пізнавальних процесів, що навчаються.

Мета для учнів: мотивація до пробного навчальній діїта його самостійне здійснення.

Бесіда, робота біля дошки

Здрастуйте, мої друзі!

Нашій зустрічі рада я.

Чекає сьогодні на вас

Про російську красуню оповідь.

Хлопці, якою на вашу думку має бути «російська красуня»? Давайте звернемося до художньому словупро красу жінок, що жили у старовинних російських селах та містах. Допоможе нам настроїтись на потрібний настрій – народна музика.

Слайд 2

Кажуть, царівна є,

Що не можна очей відповісти.

Вдень світло Боже затьмарює,

Вночі землю освітлює

Місяць під косою блищить,

А на лобі зірка горить.

А сама велична,

Виступає, ніби пава;

Солодку мова каже,

Наче річка дзюрчить.

З якого твору ці рядки?

Є жінки у російських селищах

Зі спокійною важливістю осіб,

З гарною силою в рухах

З ходою, з поглядом цариць.

Хіба їх сліпий не помітить!

А зрячий про них каже:

Пройде - немов сонце освітить,

Подивиться – карбованцем обдарує.

Красуня світу на диво:

Рум'яна, струнка, висока,

У кожному одязі гарна,

У будь-якій роботі спритна.

Що поєднує ці жіночі образи? У чому їхня краса?

Поняття російська красуня відбиває уявлення, що склалися століттями, про вміння тримати себе і одягатися, про риси обличчя, а головне – про здатність тонко відчувати природу і глибоко переживати горе і радість. М'якість і духовна сила, ніжність та величність розуміються як суть краси російської жінки.

Жіночі образи глибоко пов'язані з образом птаха-щастя, що ходить по землі, пливе по воді і може вільно літати в доступному для мрії людини небі.

Відповіді дітей.

Гарною, доброю, розумною.

Відповіді дітей

Олександра Сергійовича Пушкіна «Казка про царя Салтана»

Миколи Олексійовича Некрасова. "Мороз, Червоний ніс".

Їхня працьовитість, краса.

фронтальна

Формування УУД:

(Р) самоконтроль: вчаться відрізняти правильно виконане завдання від неправильного; усвідомлення того, що вже засвоєно і що ще треба засвоїти, усвідомлення якості та рівня засвоєння.

(П) формування розумових операцій: аналіз, порівняння, узагальнення.

Постановка проблеми.

Виявлення місця та причини утруднення.
(3-4 хв)

Мета для вчителя:створити умови для формування вміння у учнів виявляти та фіксувати у зовнішній промові причину утруднення.

Мета для учнів: виявити причину та місце утруднення

Бесіда; перегляд перезентації,
робота з роздавальним матеріалом

Чи знаєте ви, який костюм могла носити ваша прапрапрабабуся?

Як виглядали буденні та святкові народні костюми, як і навіщо прикрашали їх?

Хлопці, у нас сьогодні непроста гостя – Машенька. Вона прийшла до нас у стилізованому російському костюмі. Вчитель демонструє жіночий російський народний костюм.

Красна дівчина йде,

Немов павичка пливе,

На ній сукня золота,

Стрічка червона в косі.

Погляньте на Машин костюм. Наче хтось зібрав сонячне світло, квіти з полів та помістив їх на одяг. Все в костюмі нагадує про красу рідної землі, народжує відчуття свята у душі!

Протягом кількох століть у різних кінцях землі Руської складалися свої характерні риси у одязі, і люди суворо дотримувалися місцевих традицій.

У святкові дніголову жінок прикрашав чудовий убір – вінець чи кокошник. Слайд 3-7.

Кокошник - високий, розшитий святковий головний убір жінок, що покриває волосся. Назва походить від давньоруського слова"Кокош" - півень.Мабуть, форма головного убору нагадувала древнім русичам півнячий гребінь.

Багато прикрашений річковими перлами, вишивкою, підвісками, він змушував тримати голову високо, спину прямо. І виступала його господиня «ніби пава», «пливла лебідкою». У повсякденному життідівчина виставляла напоказ косу: "коса - дівоча краса". Заміжня жінка прибирала все волосся. За повір'ями, жіноче волосся приносило нещастя. Ганебно було з'явитись заміжній жінці без головного убору. Навіть зараз, коли кажуть «опростоволосилася», ми маємо на увазі – зганьбився. За конструкцією виділялися чотири види кокошників, кожен з яких був характерний для певної території.

Однорогі кокошникиможуть бути трьох видів: у формі рівнобедреного трикутника, у вигляді конуса з подовженою передньою частиною, у вигляді шапочок з високим очельем і плоским округлим верхом.

Кокошники у вигляді циліндричної шапки з плоским дном. Вони прикрашалися золотошвейною вишивкою, бісером, перлами, перламутром. Одягалися зазвичай з хусткою, складеною на кут.

Кокошники з плоским овальним верхом, виступ над лобом, лопатями над вухами. Кокошники зазвичай пов'язувалися білою, прикрашеною золотою вишивкою хусткою.

Сідлоподібний кокошник, що був головний убір з високим округлим верхом у формі сідла з трохи піднятою передньою частиною. Він одягався зазвичай з налобником. вузькою смужкоюорнаментованої тканини

Сарафан, сорочку.

У будні – простий, неяскравий.

У свята, гарний, яскравий. Прикрашали вишивкою.

Розглядають костюм. Обговорюють.

Фронтальна,
індивідуальна

Формування УУД:

(Р) вольова саморегуляція в ситуації скрути;

навчаються працювати за запропонованим учителем планом; визначати та формулювати мету діяльності на уроці за допомогою вчителя.

(П) вміння ставити та формулювати проблему за допомогою вчителя

Проектування та фіксація нового знання.

4. Побудова проекту виходу із скрути.
(5 хв)

Мета для вчителя:сприяти засвоєнню нового знання за допомогою діалогу, що підводить.

Мета для учнів:обміркувати проект майбутніх навчальних дій

Розмова, ознайомлення із казкою

В історичних музеях та музеях мистецтв збереглися кокошники різних регіонів нашої країни.

У вас є схеми різних видівкокошників. Спробуймо визначити місцевість, де жінки носили ці головні убори.

Слайд 8-11.

Визначають за картками та слайдами належність до будь-якої місцевості проживання зображених дівчат у кокошниках.

фронтальна

Формування УУД:

(Р) промовляння послідовність дій на уроці; формування пізнавальної ініціативи.

(П) вміння знаходити та виділяти необхідну інформацію; вміння робити припущення та обґрунтовувати їх.

(Л) вміння усвідомлювати відповідальність за спільну справу;

вміння слідувати у поведінці моральних норм та етичних вимог.

(К) вміння висловлювати свої думки з достатньою повнотою та точністю; вміння слухати та розуміти мову інших; враховувати різні думки.

5. Динамічна пауза
(3 хв)

Мета для вчителя:сприяти збереженню та зміцненню здоров'я учнів. Забезпечити потрібну рухову активність.

Мета учнів:відпочити, підготуватися до наступного етапу роботи

фізкультхвилинка

Хлопці, ви знали, щохоровод - Стародавній народний круговий масовий обрядовий танець? Сьогодні на уроці ми знайомимося з народною творчістюдавайте встанемо в хоровод і запросимо нашу гостю.

Повторюють дії за учителем

фронтальна

Формування УУД:

(Р) вольова саморегуляція

6. Самостійна робота (18 хв)

Мета для вчителя:створити умови для організації ситуації успіху, що мотивує учнів до включення до подальшої пізнавальної діяльності.

Мета для учнів:навчитися застосовувати отримані знання під час виконання завдань нового типу.

самостійна робота;

Ми з вами вже говорили, що головним об'єктом мистецтва завжди була людина, її зовнішній вигляд, складний духовний світ, характер, настрій, лад його думок і почуттів – словом, усе багатство особистості різних її проявах.

Діти, скажіть, як називається зображення певної, конкретної особи?

Правильно.

Основна якість портрета – подібність до оригіналу – забезпечується, насамперед, точним зображенням зовнішнього вигляду людини. Однак одного зовнішньої подібностімало, оскільки справжня глибина портрета полягає у розкритті психологічного світу людини.

Вчитель перед роботою пропонує учням подумати над питаннями:

Як би виглядали б у кокошнику їхньої мами?

Як ви розташовуватимете лист?

Вчитель пояснює, що краще підходить вертикальне зображення, яке може бути зроблене по груди. Необхідно красиво прикрасити елементи головного убору.

За виконання завдання вирішуються композиційні, колористичні завдання, освоюється вміння зображати людини. Голова вгорі ширша, до підборіддя вже, лицьова частина певною мірою нагадує форму яйця, висока, статна шия – ознака жіночої краси. Вчитель звертає увагу, як малюються очі, зображуються ніс, губи. В ігровій формі підводить учнів до розуміння того, що краса їх образів досягатиметься через красу колірних відносин та форм, окремих деталей обличчя. Чи буде красиво, якщо намалюємо великий ніс, широкий рот, близько поставимо очі, зробимо маленький череп, величезні вуха. Цей момент зіставлення дає свої позитивні результати. Діти самостійно працюють над образом російської красуні.

Портрет

Слухають вчителі.

Вертикально

Малюють овал обличчя

Виконують.

Малюють.


Малюють.

індивідуальна

Формування УУД:

(Л) вміння оцінювати себе на основі критерію успішності.

(П) вміння контролювати та оцінювати процес та результати діяльності.

(К) вміння висловлювати свої думки з достатньою повнотою та точністю; вміння слухати та розуміти мову інших.

9. Рефлексія навчальної діяльності під час уроку.
(5-6 хв)

Мета для вчителя:
сприяти організації самооцінки роботи учнів.

Мета для учнів:самооцінка учнями власної навчальної діяльності.

Рефлексія (Експрес-виставка. Оцінка робіт.)

Бесіда, гра «Художник-глядачі»

При цьому докладніше зупиніться на таких умовах:

Оригінальність ідеї;

Естетика оформлення;

Обсяг роботи.

Отже, дорогі мої, що нового ви дізналися на сьогоднішньому занятті?

Якої мети ми досягли до закінчення нашого заняття?

Що залишилося для вас невивченою таємницею, нерозгаданим завданням?

Молодці, саме цьому ми присвятимо наступні заняття.

Домашнє завдання: знайти репродукції творів мистецтва, які відбивають чоловічу красу.

Учні демонструють свої роботи, вивішуючи на магнітну дошку, обговорюють їх і після деяких поправок оцінюємо роботи. Найбільш вдалі поміщаємо у виготовлені на попередніх уроках лиштви з паперу.

Прибирання робочих місць.

фронтальна

- Рефлексія способів та умов дії (П);

– контроль та оцінка процесу та результатів діяльності (П);

- Самооцінка на основі критерію успішності (Л);

- Адекватне розуміння причин успіху / неуспіху в навчальній діяльності (Л);

- Вираз своїх думок з достатньою повнотою і точністю (К);

- Формулювання та аргументація своєї думки, облік різних думок (К);

- Використання критеріїв для обґрунтування свого судження (К);

- Планування навчального співробітництва (К);

- Дотримання у поведінці моральних норм та етичних вимог (Л).

Попередній перегляд:

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього.

Урок образотворчого мистецтва проведено за програмою Б.М. Неменського у 4 класі.

Цілі уроку:

  • показати учням роль мистецтва у розумінні краси російської жінки;
  • познайомити учнів із російським народним костюмом, поняттям «ансамбль»;
  • відпрацювати навички та вміння під час вирішення творчих завдань на варіацію;
  • прищеплювати інтерес до російської народної творчості;
  • продовжити розвиток естетичного та художнього смаку, творчої активності та мислення учнів;
  • здійснювати міжпредметні зв'язки (література, мистецтво, музика, історія);
  • виховувати в дітей віком любов до історії Росії.

Обладнання:

  • для вчителя – комп'ютерна презентація, наочні посібники;
  • для учнів - заготівлі фігурок дівчат, акварельні чи гуашеві фарби.

Зоровий ряд:

Презентація з репродукціями картин М.Врубеля «Царівна-Лебідь», І.Аргунова «Портрет невідомої селянки в російському костюмі», К.Брюллова «Світлана, що ворожить», К.Коровина «Північна ідилія», До Маковського «У околиці», «Російська красуня», «Бояриня біля вікна» та ілюстрації російського народного костюма.

Літературний ряд:

  • А.С.Пушкін «Казка про царя Салтана» (уривок);
  • Н.Некрасов «Кому на Русі жити добре» (уривок);
  • Н.Некрасов "Мороз, Червоний ніс" (уривок).

Музичний ряд: запис російських народних пісень.

Хід уроку «Образ російської людини. Жіночі образи у мистецтві»

I. Організаційний момент.

Вчитель: Хлопці, сьогодні з вами на уроці ми продовжимо вивчення розділу «Витоки рідного мистецтва». Давайте пригадаємо, які теми ми вже вивчили. (Слайд №1).

Усі види та жанри образотворчого мистецтва безпосередньо чи опосередковано розповідають про людину. Головним об'єктом мистецтва завжди була людина, складний духовний світ, характер, настрій.

ІІ. Оголошення теми.

Тема нашого уроку: «Образ російської людини. Жіночі образи мистецтво» (слайд №2).

ІІІ. Цілепокладання.

Вчитель: Давайте визначимо цілі нашого уроку. Що ви хотіли б дізнатися на уроці? Чого б хотіли навчитися?

VI. Робота на тему уроку. Вивчення нового матеріалу.

Вчитель: У кожного народу своє розуміння чоловічої та жіночої краси. Образ чоловіка невіддільний від праці. У російській селянській культуріце образ орача.

А яким вам уявляється жіночий образ? У жінці бачили прабатьківницю, початок життя, матір усієї природи. Її розуміли як заступницю, господиню вдома, цінували гідність, душевну чуйність та теплоту.

Російська красуня. Цьому образу присвячено багато творів мистецтва, літератури. Що ми розуміємо під виразом російська красуня?

Давайте звернемося до творів великих художників і до художнього слова про красу жінок, що жили у старовинних російських селах та містах. (Слайд №3).

Учень: Кажуть, царівна є,
Що не можна очей відповісти.
Вдень світло боже затьмарює,
Вночі землю освітлює
Місяць під косою блищить,
А на лобі зірка горить.
А сама велична,
Виступає, наче пава.

Учень: Образ птаха – це найдавніший символдобра та благополуччя. В образі жінки, у її костюмі, а найбільше в образі білих рукавів-крил, виражався образ прекрасної мрії – птаха щастя.

Учень: «Царівна-Лебідь» - один із найбільш поетичних жіночих образів у мистецтві художника Врубеля. Врубель зобразив Царівну-Лебідь у вінці, прикрашеному річковими перлами та самоцвітним камінням. Врубель з любов'ю прагнув передати всю красу національній жіночого одягу, її фарби, близькі до рідної природи. (Слайд №4).

Учень: Є жінки у російських селищах
Зі спокійною важливістю осіб,
З гарною силою в рухах
З ходою, з поглядом цариць.
Красуня світу на диво:
Рум'яна, струнка, висока,
У кожному одязі гарна,
У будь-якій роботі спритна.

Учень: Якщо придивитись до портрета селянки, виконаного художником Аргуновим, то видно, що вона ніби випромінює рівне, м'яке сяйво, у неї світло в душі. Молода дівчина одягнені у святковий червоний сарафан з білим ошатною блузкою. Високий, шитий золотом кокошник підкреслює шляхетну майже царську поставу дівчини. (Солод № 5).

Учень: Наші танці всюди славляться,
Наші танці, як вогонь.
Вийде російська красуня,
Та пройдеться під гармонію.
Шити золотом чобітки російські,
Блищать на сонечку чобітки вузькі.
Йде красуня, пливе лебідкою
І всі милуються її красою.

Учень: Картина Брюллова навіяна поемою Жуковського "Світлана". Показано епізод ворожіння, що було частиною святкування Різдва. Брюллов зобразив Світлану у російському національному костюмі, що сидить перед дзеркалом, на яке вона звернула свій погляд. Художник створив вражаючий образ молодої дівчини, який приваблює своєю красою та безпосередністю.

Вчитель: Хлопці, ви розглянули репродукції картин, прослухали літературні твори. Яким вам уявився образ російської красуні? Що поєднує всі ці образи?

Всі ці образи поєднує багатий внутрішній світ, душевна доброта, працьовитість. У кожній картині було відбито національні традиції російського народу. Люди вірили: краса – це добра оберігаюча сила. Тож жінки прагнули прикрасити свій костюм. Російському національному костюму завжди приділяли особливу увагу. (Слайд №6).

Вчитель: Ансамбль російського народного костюма створює поетичний образ, невіддільне трудового життя, свят, обрядів. Уявлення про російський жіночий костюм пов'язане з сорочкою та сарафаном.

Рубаха – основа жіночого костюмашилася з білого лляного полотна. Рубаха прикрашалася вишивкою, особливо воріт, опліччя, груди та поділ. (Слайд №7).

Вчитель: Поверх сорочки одягали сарафан. Сарафан прикрашався спереду візерунковою смугою тасьмою. Поділ сарафану прикрашався візерунком, який символізував родючість землі – ромби, трикутники, квадрати з крапками.

На півночі часто сарафан доповнювали нагрудним орним одягом - єпанечкою. Єпанечка – це коротка клешена кофточка без рукавів. (Слайд №8).

Вчитель: На півдні Росії замість сарафана носили поневу - домоткану картату спідницю з вовни. Її обшивали стрічками, тасьмою. До поневи покладався фартух, прикрашений візерунками, що символізували землю і воду - ромби, хвилясті лінії, птахи. (Слайд №9).

У святкові дні голову прикрашали чудовим убором – кокошником. Кокошники були багато прикрашені річковими перлами, вишивкою, підвісками. Дівчата виставляли свої коси напоказ, а заміжня жінка прибирала волосся під головний убір.

V. Творча робота.

Вчитель: Сьогодні на уроці я пропоную вам створити образ російської красуні. Що ви маєте показати у своїй роботі? Правильно, ви повинні відобразити красу російського народного костюма, передати характер дівчини та її настрій.

(Під час роботи звучать російські народні пісні.)

Вчитель: Хлопці, ваші роботи ми розташуємо на дошці.

  • Що ви бачите на дошці? (Невелика галявина біля лісу).
  • А що робили дівчата на галявині, коли збиралися разом? (Водили хоровод).
  • Як же ми розташуємо наших дівчат? (По колу).

(Учні мають фігурки дівчат по колу на дошці).

  • А що робили дівчата, коли ставали у хоровод? (Співали пісні).
  • Давайте і ми з вами заспіваємо пісню «У полі береза ​​стояла».

(Виконання пісні з дітьми).

VI. Підбиття підсумків роботи.

Вчитель: Хлопці, що нового ви дізналися на уроці? Чи досягли ми поставленої мети? Що ви дізналися про російський народний костюм? Молодці всі сьогодні дуже добре працювали. Дякую всім за урок.

Презентація «Образ російської людини. Жіночі образи у мистецтві»

ОБРАЗЕЛЬНЕ МИСТЕЦТВО Краса людини 4 клас Урок 5

Вчитель початкових класів

МБОУ ЗОШ № 33 м. Сімферополь


  • Цілі: вивчити зображення жіночих образів у картинах російських художників; провести аналітичну роботу щодо їх порівняння; ознайомити з ідеалами російської краси; повторити навички зображення людини малюнку; навчити зображення елементів народних костюмів; провести психологічний настрій заняття; познайомити з термінами "кокошник", "сарафан".
  • Вид діяльності: малювання.
  • Заплановані результати: школярі проаналізують образи на портретах російських художників; повторять специфіку виконання портрета; набудуть знання про зміну ідеалів російської краси; попрактикуються у написанні портрета; психологічно налаштовуються на заняття.

  • Портрет – твір образотворчого мистецтва містить зображення однієї чи кількох людина.
  • Портретист – художник, фахівець у галузі портрета.
  • Російський костюм – національний одяг.
  • Ідилія – невеликий поетичний твір, що зображує безтурботне життя.

  • Що таке жанри в образотворчому мистецтві?
  • Які жанри образотворчого мистецтва ви знаєте?
  • Ви вже займалися малюванням цього року, до якого жанру можна віднести малюнки? (Пейзажі.)

  • Тут розвішані картини,
  • Скільки хочеш ти очей -
  • Стенди ось, а ось вітрини.
  • Нині ти прийшов до музею.
  • На будь-який тут смак картини.
  • Що ж любить наш глядач?
  • Гай з червоною горобиною -
  • Це, любий друже,... .
  • Ліс та поле, луг та річка,
  • Синє небо,
  • Прекрасні містечка Дивимося ми по півгодини.
  • І. Агапова

  • Сьогодні ви зустрінетеся з вже знайомим вам жанром образотворчого мистецтва. Щоб згадати його, вам також доведеться відгадати загадку.
  • Ми картини дуже любимо
  • І на все дамо відповідь:
  • Ось дівчисько в строкатій шубі -
  • Це, любий друже, ...
  • Намальована тут мама,
  • Дід та бабуся за нею.
  • Ми портрети вставимо в рами
  • І повісимо на стіні.
  • І. Агапова

  • Перш ніж ви почнете вивчати портрети великих художників Росії та створювати свої малюнки, давайте налаштуємося на заняття. Сядьте зручно, відкиньтесь на спинки стільців. Зробіть скільки глибоких вдихів та видихів. Закрийте очі.
  • Педагог вимовляє фрази, які школярі повторюють за ним.
  • Мені подобається працювати на уроках образотворчого мистецтва.
  • Я вмію розрізняти картини за їхніми жанрами та можу розповісти про них.
  • Мені подобається вивчати картини великих художників.
  • Мені подобається робити малювання.
  • Мені подобається займатися аплікацією та конструюванням.
  • Мої руки стануть умілими.
  • Я старанно виконую всі завдання.
  • Я намагаюся робити все, що просить педагог і навчуся робити все дуже добре.
  • Прошу вас глибоко зітхнути та розплющити очі.


  • Художник Іван Петрович Аргунов був кріпаком, керуючим палацами графа Шереметєва.
  • І. Аргунов був талановитий, талант його помітили, йому довіряли малювати портрети панів та навіть російських цариць. Головним жанром, у якому працював, був портрет. Аргунов прагнув показати в портретах природну силу та гідність людини.

  • Але однією з його найкращих робіт став портрет не графа чи цариці, а селянки Московської губернії, репродукція яка розміщена у підручнику. Майстер створив чистий, ясний образ російської жінки зі спокійною та доброю душею. Цей портрет відрізняється чіткістю малюнка, строгістю форм, продуманим співвідношенням кольорів.

  • Друга картина називається «Північна ідилія», її автор художник Костянтин Олексійович Коровін. Слово ідилія означає узгодженість, ідеальний образ. І справді на своїй картині художник передає характер такої ідилії.

  • У багатьох книгах ви вже зустрічалися з описом образу дівчини чи жінки – російської красуні.
  • Я нагадаю вам один знаменитий уривок – опис царівни Лебеді з казки Пушкіна.
  • Тут вона, блищачи крилами,
  • Полетіла над хвилями
  • І на берег із висоти
  • Опустилася у кущі.
  • Стрепенулась, обтрусила
  • І царівною обернулася.
  • І сама велична,
  • Виступає, наче пава.
  • Місяць під косою блищить,
  • А на лобі зірка горить.

  • А ось опис російської селянки, який створив інший російський поет – Н. Некрасов.
  • Є жінки у російських селищах
  • Зі спокійною важливістю осіб,
  • З гарною силою в рухах,
  • З ходою, з поглядом цариць, -
  • Їх хіба сліпий не помітить,
  • А зрячий про них каже:
  • «Мине - ніби сонцем освітить!
  • Подивиться – карбованцем подарує!»
  • ...Красуня, світу на диво,
  • Рум'яна, струнка, висока,
  • У кожному одязі гарна,
  • До будь-якої роботи спритна.

  • . Починайте малюнок портрет анфасз овалу (він може бути більш менш продовгуватим, залежно від форми голови), розділеного лінією навпіл по вертикалі. Горизонтальна лінія також ділитиме овал навпіл, проходить вона на рівні перенісся та внутрішнього кута ока – слізниці. Перетин цих ліній, що утворюють так звану хрестовину, буде контрольною точкою, від якої потрібно будувати інші частини особи. Щоб дотриматися вірних пропорцій обличчя, необхідно визначити відношення його ширини до висоти.

  • Намічаємо всі частини особи, Ніс по висоті особи укладається приблизно тричі і мають форму призми.
  • Зображуючи очі, потрібно пам'ятати, що у кожної людини вони мають індивідуальний малюнок. Він визначається величиною очних яблук і тим, як вони розташовані в очних западинах. Розріз очей також відрізняється. Відстань між очима дорівнює розміру одного ока. Винятки залежить від фізіологічних особливостей людини, наприклад близько чи далеко посаджених очей.
  • Малюємо лінію рота. Намічаємо вуха.

  • Далі намічаємо розташування зіниці, ширину відкритої частини ока, товщину верхньої та нижньої повіки. Робимо контури носа більш реалістичними. Малюючи рот, враховуйте те, що його ширина завжди більша за ширину основи носа. Намічаємо малюнок губ, показуємо їх характер.
  • Мочки вух при ненахиленій голові зображуються трохи вище за лінію рота, а їх верхні точки - трохи нижче лінії брів.

  • Проробляємо всі частини особи детальніше.
  • Визначаємо тіньову сторону обличчя, допомагаємо тоном виявити форму. Підсилюємо тон у місцях, де форма йде в тінь: на вилиці, лівій частині чола, підборідді, верхній губі, лівому крилі та внизу носа, на шиї. Поверхня чола ділиться на кілька площин - передню, бічні та верхню. Орієнтиром у своїй служать лобові горби. Слід тоном показати межі цих площин.
  • Детально потрібно опрацювати ніс, тому що він знаходиться до нас найближче і контраст світла і тіні на ньому буде найбільш явним. На кінцевому етапі в деяких місцях слід детально пропрацювати волосся, а також виразні очі, намітити лінію плечей.

  • Що таке краєвид?
  • Що таке портрет?
  • Назвіть вид роботи, яким ви займалися на уроці.
  • Які речі вам знадобилися?
  • Які ви малювали портрети?
  • Які правила треба виконувати під час малювання портрет.
  • Які деталі народних костюмів ви використовували у вашому портреті?
  • Чи вам вдалося передати характери героїнь, яких ви намалювали?

  • Сьогодні ви створюватимете синквейн на тему «Портрет».


  • Про що буде наш урок?
  • У чому ви бачите красу людини?
  • Яка людина, на вашу думку красива?
  • Хто такий «Добрий молодець»?


Який продукт не садили в Стародавньої Русі?


  • Яскраві приклади відображені у російських народних казках.
  • Які казки знаєте, де показаний образ російського селянина?
  • Розгляньмо ілюстрації з російських народних казок.














  • Якою була чоловічий одягна Русі?
  • Що ви можете розповісти про взуття?
  • Хто на Русі носив чоботи?

До РУ Ж БА ВИ Х ШИВ А


П Ш Про Т Р А Т Н Ы

Російські штани шилися без розрізів, з вузлом, так що за допомогою його можна було робити їх ширше і вже.


П ЗА Про У Я ЗК З А

  • Хлопці, як ви вважаєте, навіщо наші предки носили пояс?
  • Було біля пояса ще одне завдання – таємне...
  • Скажіть, яку форму набуває зав'язаного на талії пояса?
  • А що зображував символ кола у давнину у більшості народів?
  • Хлопці, чули, колись вираз «розперезався»? Що воно означає?

Правильно, а він виконував різні функції: За пояс «закладали» деякі предмети, інші – підвішували до пояса. Наприклад, меч, ніж, зброю воїни носили за поясом. До пояса за старих часів підвішували дзеркальце, голницю, фігурки-обереги від нечистої сили та мішечки для грошей.

Коло у давніх слов'ян позначало релігійний символ Бога І було оберегом. Значить, пояс був оберегом, він живіт оберігав. Адже слово «живот» у давнину мало значення «життя». Таким чином, виходить, що пояс життя оберігав. Тому й виходить, що носити його мав кожен.

Це означає, як би втратив людську подобу.




ФІЗ КУЛЬТ ХВИЛИНА

Ми дружно працювали, трохи втомились.

Швидко всі одразу за партами встали.

Тиша стоїть навколо,

Вийшли косарі на луг.

Помах косої туди, сюди,

Роби раз і роби два.

Ось ми руки розвели

Немов здивувалися,

І один одному до землі

У пояс уклонилися.

Нижче, діти, не лінуйтеся,

Вклоніться, посміхніться.

Від душі ми потяглися,

І на місце знову повернулися.


З АТ АТ Ч А Й НІ ВА Е:

  • Створення образу російського селянина – портретне зображення гуашшю.

ЗАВЕРШІТЬ РЕЧЕННЯ

  • Сьогодні на уроці я…
  • Найцікавішим сьогодні на уроці було...
  • Найскладнішим для мене сьогодні було…
  • Сьогодні на уроці я відчув…
  • Сьогодні я зрозумів…
  • Сьогодні я навчився...
  • Сьогодні я задумався….
  • Сьогоднішній урок показав мені…
  • Я хочу дізнатися більше про …

Схожі статті

  • Космічні картинки та ігри для дітей Дитячі малюнки космосу

    Дитячі малюнки на тему космос. Як намалювати малюнок на день космонавтики. Напередодні космонавтики буде актуально поговорити про дитячі малюнки на тему космосу. У цій статті ми хочемо розповісти вам як...

  • Найвідоміші класичні музичні твори

    Композитори-класики відомі усьому світу. Що таке класична музикаКласична музика - чарівні мелодії, створені талановитими авторами, яких...

  • Найвідоміші класичні

    Подаємо список 10 композиторів, яких Ви повинні знати. Про кожного з них можна з упевненістю сказати, що він найбільший композитор, який будь-коли був, хоча насправді неможливо, та й не можна, порівняти музику, написану...

  • "Народження Венери", Боттічеллі Сандро боттічеллі народження венери аналіз

    Економіко-Технологічний коледж харчування Реферат Картина Сандро Боттічеллі “Народження Венери” Виконала: Даньшина Олеся студентка групи 3ТО-418 Викладач: Лисицька Віра Олександрівна Санкт – Петербург 2011 рік Репродукція картини...

  • Картиною ежена делакруа свобода провідна народ

    У своєму щоденнику молодий Ежен Делакруа 9 травня 1824 записав: «Відчув у собі бажання писати на сучасні сюжети». Це не було випадковою фразою, місяцем раніше він записав подібну фразу «Хочеться писати на сюжети революції».

  • Великі композитори світу

    Світова класична музика немислима без робіт російських композиторів. Росія, велика країна з талановитим народом і своєю культурною спадщиною, завжди була серед провідних локомотивів світового прогресу та мистецтва, у тому числі музики.