Особливості композиції на дні. Аналіз п'єси "на дні"

Домашнє завдання до уроку

2. Зібрати матеріал по кожному мешканцю нічліжки.

3. Подумати, як можна згрупувати дійових осіб.

4. Яка природа конфлікту в п'єсі?

Мета уроку: показати новаторство Горького; визначити складові жанру та конфлікту у п'єсі.

Основне питання, яке я хотів поставити, це – що краще, істина чи співчуття. Що потрібніше. Чи потрібно доводити співчуття до того, щоб користуватися брехнею, як Лука? Це питання не суб'єктивне, а філософське.

Максим Горький

Історія створення п'єси

Понад 80 років не сходять із вітчизняної сцени вистави за п'єсою «На дні». Обійшла вона і найбільші театри світу, а інтерес до неї не слабшає!

1901 року Горький сказав про задум своєї п'єси: «Це буде страшно». Автор неодноразово змінював назву: "Без сонця", "Нічліжка", "Дно", "На дні життя". Назва «На дні» вперше з'явилося на афішах художнього театру. Виділено не місце дії – «нічліжка», не характер умов – «без сонця», «дно», навіть не соціальний стан – «на дні життя». Словосполучення «На дні» набагато ширше за змістом, ніж усі перелічені вище. Що відбувається «на дні»? «На дні» – чого, чи тільки життя? Може, і душі?

Багатозначність горьківської п'єси призвела до її різних театральних вистав.

Найяскравішим було перше сценічне втілення драми (1902) Художнім театром уславленими режисерами К.С. Станіславським, В.І. Немировичем-Данченком за безпосередньою участю О.М. Горького.

1903 року п'єса була відзначена почесною Грибоєдівською премією.

Особливості композиції

Питання

Де відбувається дія п'єси?

Відповідь

У підвалі, схожому на печеру, де люди змушені вести допотопне існування. Окремі штрихи опису вводять сюди символіку пекла: розташовується нічліжка нижче рівня землі, люди позбавлені тут сонця, світло падає «згори донизу», персонажі відчувають себе «мерцями», «грішниками», «скинутими в яму, «убитими» суспільством і в цих склепіннях похованими.

Питання

Як зображується місце дії у п'єсі?

Відповідь

У авторських ремарках. У першій дії це «підвал, схожий на печеру», «важкі, кам'яні склепіння, закопчені, з штукатуркою, що обвалилася». Важливо, що письменник робить вказівки, як висвітлюється сцена: «від глядача і згори донизу», світло сягає нічліжників з підвального віконця, ніби шукає серед підвальних жителів – людей. Тонкі перегородки відгороджують кімнату Попелу. Скрізь по стінах – нари. Крім Квашні, Барона та Насті, які живуть на кухні, свого кута немає ні в кого. Все один перед одним напоказ, затишне місце тільки на грубці і за ситцевим пологом, що відокремлює від інших ліжко вмираючої Анни (цим вона вже ніби відокремлена від життя). Скрізь бруд: «брудний ситцевий полог», нефарбовані та брудні стіл, лави, табурет, подерті картонки, шматки клейонки, ганчір'я.

Питання

Перерахуйте персонажів п'єси зі своїми короткими характеристиками. На які групи умовно можна поділити всіх персонажів?

Відповідь

Усіх мешканців нічліжки можна умовно об'єднати у чотири групи, залежно від місця, що вони займають у зіткненні різних позицій, у філософському конфлікті п'єси.

Перша група включає Актора, Настю, Попелу, Наташу. Ці персонажі схильні до зустрічі з мандрівником Лукою. Кожен із них живе якоюсь мрією чи надією. Так Актор розраховує вилікуватися від алкоголізму, повернутися на сцену, де мав театральне ім'я Сверчков-Заволзький. Тепер ось, правда, не залишилося імені, але він спрямований у думках до артистичної слави. Насті мріє французький студент, якого вона нібито пристрасно любить. Попіл мріє про вільне і роздольне життя, «щоб самому себе можна було поважати». Наталя невиразно сподівається на щасливу долю, коли Василь буде її міцною опорою. Кожен із цих персонажів не надто твердий у своїх устремліннях, внутрішньо роздвоєний.

Лука, про який ми будемо детально говорити на наступному уроці, покликаний виявити сутність кожного.

Барон та Бубнов – третя група. Перший з них постійно живе минулим, згадуючи сотні кріпаків, карети з гербами, каву з вершками вранці у ліжку. Цілком спустошений, він нічого вже не чекає, ні про що не мріє. Другий - Бубнов - теж іноді звертається до минулих років, коли він натерпівся від життя, але в основному живе справжнім і визнає тільки те, що бачить і сприймає дотик. Бубнов – байдужий цинік. Для нього зрозумілі лише факти, вони – «уперта річ». Щоправда Барона і Бубнова – жорстка, безкрила щоправда, далека від справжньої істини.

Четверту позицію посідає у п'єсі Сатін. За всієї її самобутності вона теж відрізняється своєю суперечливістю. По-перше, слова, які вимовляє цей герой, перебувають у різкому контрасті з його сутністю. Адже про правду говорить шахрай за заняттями, арештант і вбивця в минулому. По-друге, у ряді випадків Сатін виявляється близьким Луці. Він погоджується зі мандрівником, що «люди для кращого живуть», що правда пов'язана з уявленням про людину, що не можна заважати їй і принижувати її («Не кривди людину!»)

Образи слід розташувати по «драбині» чинів і положень, оскільки маємо соціальний зріз життя Росії початку ХХ століття: Барон, Костилев, Бубнов, Сатин, Актор; Попіл, Настя.

Питання

Який конфлікт драми?

Відповідь

Конфлікт цієї драми соціальний. Кожен із нічліжників пережив у минулому свій соціальний конфлікт, внаслідок якого опинився в принизливому становищі. Життя знедоліло людей, які зібралися в цьому пеклі. Вона позбавила права на роботу Кліща, на сім'ю – Настю, на професію – Актора, на колишній комфорт – Барона, прирекла на голодне існування Ганну, на злодійство – Попелу, безпробудний запій – Бубнова, проституцію – Настю.

Різка конфліктна ситуація, що розігрується на очах у глядачів, є найважливішою рисою драми як літератури.

Питання

Як соціальний конфлікт взаємопов'язаний із драматургічним?

Відповідь

Соціальний конфлікт винесено за сцену, відсунутий у минуле, він стає основою драматургічного конфлікту. Ми спостерігаємо лише результат внесценічних конфліктів.

Питання

Які конфлікти, крім соціального, виділяються у п'єсі?

Відповідь

У п'єсі є традиційний конфлікт любові. Його зумовлюють взаємини Васьки Пепла, Василіси, дружини господаря нічліжки, Костильова та Наташі, сестри Василіси. Експозиція цього конфлікту – розмова нічліжників, з якої ясно, що Костильов шукає у нічліжці свою дружину Василину, яка зраджує йому з Васьком Попелом. Зав'язка цього конфлікту – поява у нічліжці Наталки, заради якої Попел залишає Василису. У ході розвитку любовного конфлікту стає ясно, що стосунки з Наталкою відроджують Попелу, він хоче виїхати з нею і розпочати нове життя. Кульмінація конфлікту винесена за сцену: наприкінці третьої дії ми зі слів Квашні дізнаємося, що окропом ноги дівці зварили» - Василина перекинула самовар і обварила Наташі ноги. Вбивство Костильова Ваською Попелом виявляється трагічною розв'язкою любовного конфлікту. Наталя перестає вірити Пеплу: «Вони – заразом! Будьте ви прокляті! Ви обидва…"

Питання

У чому своєрідність любовного конфлікту у п'єсі?

Відповідь

Любовний конфлікт стає межею соціального конфлікту. Він показує, що антилюдські умови калічать людину, і навіть любов не рятує людину, а веде до трагедії: до смерті, каліцтва, вбивства, каторги. В результаті одна Василиса досягає всіх своїх цілей: мститься колишньому коханцю Пеплу і своїй сестрі-суперниці Наталці, позбавляється нелюбимого і остогидлого чоловіка і стає єдиновладною господинею нічліжки. У Василісі не залишається нічого людського, і це показує жахливість соціальних умов, які спотворили і мешканців нічліжки, та її господарів. Нічліжники прямо не беруть участь у цьому конфлікті, вони лише сторонні глядачі.

Питання

Що нагадує вам ця нічліжка?

Відповідь

Нічлежка є своєрідною моделлю того жорстокого світу, з якого було викинуто її мешканців. Тут також є свої «господарі», поліція, проявляється те ж відчуження, ворожнеча, ті ж вади.

Заключне слово вчителя

Горький зображує свідомість людей «дна». Сюжет розгортається й не так у зовнішній дії – у повсякденному житті, як у діалогах героїв. Саме розмови нічліжників визначають розвиток драматургічного конфлікту. Дія переводиться у позаподійний ряд. Це притаманно жанру філософської драми.

Отже, жанр п'єси можна як соціально-філософську драму.

Домашнє завдання

Підготуватися до уроку-диспуту про Луку. Для цього: відзначити (або виписати) його висловлювання про людей, про правду, про віру. Визначити своє ставлення до висловлювань про Лука Барона та Сатіна (IV акт).

Визначити композиційні елементи п'єси. Чому Чехов вважав останній акт зайвим?

Література

Д.М. Мурін, О.Д. Кононова, Є.В. Міненко. Російська література ХХ ст. Програма 11 класів. Тематичне поурочне планування. Санкт-Петербург: ЗМІ Прес, 2001

О.С. Роговір. Російська література XX століття / Санкт-Петербург: Паритет, 2002

Н.В. Єгорова. Поурочні розробки з російської літератури ХХ століття. 11 клас. І півріччя. М: ВАКО, 2005

Рушійною силою дії у драмі Горького є боротьба ідей, і, весь спектр використаних автором художніх прийомів підкреслює це. Як сюжет п'єси, і її композиція також працює на головну лінію драми. У п'єсі немає яскравої сюжетної лінії, що рухається. Герої п'єси роз'єднані, зосереджені з різних кутів сцени.

П'єса «На дні» є цикл маленьких драм, в яких традиційні кульмінаційні моменти відбуваються за сценою (смерть Костильова, знущання Василиси над Наталкою, самогубство Актора). Автор свідомо виводить ці події з поля зору глядача, наголошуючи на тому, що головне в п'єсі - це розмови. Драма Горького починається з появи утримувача нічліжки Костильова. З розмови нічліжників з'ясовується, що він шукає свою дружину Василису, яка захоплена Попелом. З появою Луки відбувається зав'язка дії (кінець першого акту). У четверній дії настає розв'язка. Монолог Сатіна: Що таке правда? Людина - ось правда!» є найвищою точкою розжарення дії, кульмінацією драми.

Дослідниками творчості Горького відзначено ще одну особливість: драматург використовує так звані «римуються» епізоди. Дзеркально повторюються два діалоги Насті та Барона. На початку п'єси дівчина захищається від глузувань Барона. Після відходу Луки герої хіба що змінюються ролями: все розповіді Барона про його колишньої багатої життя супроводжуються однієї й тієї ж репли-кой Насті: «Не було!». Точну смислову риму в п'єсі складають притча Луки про праведну землю і епізод про самогубство Актора. Обидва фрагменти дослівно збігаються у фінальних рядках: «А після пішов додому — і подавився…» і «Гей… ви! Іди… йдіть сюди! …Там Актор подавився!». Подібні фрагменти, на думку автора, мають зв'язати частини композиції.

Герої п'єси «На дні» не діляться традиційно на головних і другорядних. Кожен персонаж має свою історію, свою долю, несе у творі своє смислове навантаження. У п'єсі вони різко протиставлені. Автор звертається до антитези неодноразово. На противагу страшним умовам життя, злиднях і безвиході голосно звучить гімн Людині.

Горький завжди надавав мови величезного значення. І в п'єсі саме діалоги надають дії атмосфери напруженості та конфліктності. Автор вкладає в уста героя яскраві, ємні слова для висловлення головної ідеї - про призначення Людини: «Существует тільки людина, все ж решта - справа його рук і його мозку! Людина! Це чудово! Це звучить гордо! У промові кожного персонажа відобразилася доля, соціальне походження, рівень культури. Наприклад, надзвичайно афористична мова Луки: «Де тепло — там і батьківщина», «Порядку в житті немає, чистоти», «… жодна блоха не погана: всі чорненькі, всі стрибають». Матеріал із сайту

Таким чином, художньою своєрідністю п'єси Горького «На дні» є:

  • постановка гострих філософських проблем;
  • відмова від яскравої сюжетної лінії, що рухається;
  • "римуються" епізоди;
  • відсутність поділу на головних та другорядних персонажів;
  • динамічність діалогів, мовна характеристика героїв п'єси.

Мета уроку: показати новаторство Горького; визначити складові жанру та конфлікту у п'єсі.

Методичні прийоми: лекція, аналітична розмова.

Обладнання уроку: портрет та фотографії А.М.Горького різних років, ілюстрації «На дні».

Завантажити:


Попередній перегляд:

Хід уроку.

  1. Бесіда щодо змісту п'єси «На дні».

У ранніх романтичних творах Горького відбито деякі філософські та естетичні твори Ніцше. Центральним чином раннього Горького є горда і сильна особистість, що втілює ідею свободи. Тому Данко, який жертвує собою заради людей, перебуває в одному ряду з п'яницею і злодієм Челкашем, ніяких подвигів заради когось не чинить. «Сила є чеснота», стверджував Ніцше, і для Горького краса людини полягає в силі та подвигу навіть безцільному: сильна людина має право перебувати «по той бік добра і зла», бути поза етичними принципами, як Челкаш, а подвигом, з цієї точки зору зору, є опір загальному перебігу життя.

1902 року Горький створює драму «На дні».

Як відображається місце дії?

Місце дії описується авторських ремарках. У першій дії це підвал, схожий на печеру, важкі, кам'яні склепіння, закопчені, з штукатуркою, що обвалилася. Важливо, що письменник робить вказівки, як висвітлюється сцена: «від глядача і згори донизу», світло сягає нічліжників з підвального віконця, ніби шукає серед підвальних жителів – людей. Тонкі перегородки відгороджують кімнату Попелу. "Скрізь по стінах - нари". Крім Квашні, Барона та Насті, які живуть у кухні, свого кута немає ні в кого. Все один перед одним напоказ, затишне місце тільки на грубці і за ситцевим пологом, що відокремлює від інших ліжко вмираючої Анни (цим вона вже ніби відокремлена від життя). Скрізь бруд: брудний ситцевий полог, нефарбовані та брудні стіл, лави, табурет, подерті картонки, шматки клейонки, ганчір'я.

Третя дія відбувається ранньою весною ввечері на пустирі, «засміченим різним мотлохом і зарослим бур'яном дворовому місці». Звернімо увагу на колорит цього місця: темна стіна «сараю або стайні», «сіра, покрита залишками штукатурки» стіна нічліжки, червона стіна цегляного брандмауера, що закриває небо, червоне світло вранішнього сонця, чорні сучки бузини без нирок.

В обстановці четвертої дії відбуваються суттєві зміни: перегородки колишньої кімнати Попелу зламані, ковадло Кліща зникло. Дія відбувається вночі, а світло із зовнішнього світу вже не пробивається до підвалу – сцена освітлена лампою, що стоїть посеред столу. Однак останній акт драми відбувається все ж таки на пустирі – там подавився Актор.

Які люди є мешканцями нічліжки?

Люди, що опустилися на дно життя, потрапляють у нічліжку. Це останній притулок для босяків, маргіналів, «колишніх людей». Тут усі соціальні верстви суспільства: дворянин Барон, що розорився, утримувач нічліжки Костильов, поліцейський Медведєв, слюсар Кліщ, картузник Бубнов, торговка Квашня, шулер Сатін, повія Настя, злодій Попел. Усіх зрівнює становище покидьків суспільства. Тут живуть зовсім молоді (шевець Альошка 20 років) та нестарі ще люди (найстаршому, Бубнову, 45 років). Однак їхнє життя вже майже закінчене. Анна, що вмирає, видається нам старою, а їй, 30 років.

У багатьох нічліжників немає імен, залишилися одні прізвиська, що виразно описують своїх носіїв. Ясний вигляд торгівлі пельменями Квашні, характер Кліща, гонор Барона. Актор колись носив гучне прізвище Цвіркунів-Задунайський, а тепер навіть спогадів майже не залишилося – «все забув».

Що є предметом зображення у п'єсі? Який конфлікт драми?

Довідка: Різка конфліктна ситуація, що розігрує на очах у глядачів, є найважливішою рисою драми як літератури.

Предметом зображення у драмі стає свідомість людей, викинутих внаслідок глибинних соціальних процесів, на дно життя. Соціальний конфлікт має у п'єсі кілька рівнів. Ясно позначені соціальні полюси: на одному – нічліжник Костилев і поліцейський Медведєв, який підтримує його владу, на іншому – по суті безправні нічліжники. Таким чином, очевидним є конфлікт між владою та позбавленими прав людьми. Цей конфлікт майже не розвивається, тому що Костильова і Медведєв не такі вже й далекі від мешканців нічліжки.

Кожен із нічліжників пережив у минулому свій соціальний конфлікт, внаслідок якого опинився в принизливому становищі.

Що привело в нічліжку її мешканців - Сатіна, Барона, Кліща, Бубнова, Актора, Настю, Попелу? Яка передісторія цих персонажів?

Сатин потрапив на дно після того, як відсидів у в'язниці за вбивство; Барон розорився; Кліщ втратив роботу; Бубнов пішов з дому «від гріха подалі», щоб не вбити дружину та її коханця, хоча сам зізнається, що він лінивий, та ще й запійний п'яниця; Актор спився; доля Попелу була зумовлена ​​вже при його народженні: «Я – змалку – злодій … всі, завжди говорили мені: злодій Васька, злодіїв син Васька!». Детальніше розповідає про етапи свого падіння Барон (4 дію). Кожен етап життя Барона ніби відзначений певним костюмом. Ці перевдягання символізують поступове зниження соціального статусу, причому за цими переодяганнями нічого не варте, життя пройшло як уві сні.

У чому особливість соціального конфлікту кожного мешканця нічліжки?

Як соціальний конфлікт взаємопов'язаний із драматургічним?

Ці соціальні конфлікти винесені за сцену, відсунуті у минуле, де вони стають основою драматургічного конфлікту.

Які конфлікти, крім соціального, виділяються у п'єсі?

У п'єсі є традиційний конфлікт любові. Його зумовлюють взаємини

Васьки Пепла, Василіси, дружини господаря нічліжки, Костильова та Наташі, сестри Василіси. Експозиція цього конфлікту – розмова нічліжників, з якої зрозуміло, що Костильов шукає у нічліжці свою дружину Василину, яка зраджує йому з Попелом. Зав'язка цього конфлікту – поява у нічліжці Наталки, заради якої Попел залишає Василису. У ході розвитку любовного конфлікту стає ясно, що стосунки з Наталкою відроджують Попелу, він хоче виїхати з нею і розпочати нове життя. Кульмінацію конфлікту винесено за сцену: наприкінці третьої дії ми зі слів Квашні дізнаємося, що «окропом ноги дівці зварили» - Василина перекинула самовар і обварила ноги Наталці. Вбивство Костильова Попелом виявляється трагічною розв'язкою любовного конфлікту. Наталя перестає вірити Пеплу: «Вони – заразом! Будьте ви прокляті! Ви обидва…"

У чому своєрідність любовного конфлікту?

Любовний конфлікт стає межею соціального конфлікту. Він показується, що антилюдські умови калічать людину, і навіть кохання не рятує людину, а веде до трагедії: до смерті, каліцтва, вбивства, каторги. В результаті одна Василиса досягає всіх своїх цілей: мститься колишньому коханцю Пеплу і своїй сестрі - суперниці Наталці, позбавляється нелюбимого і остогидлого чоловіка і стає єдиновладною господинею нічліжки. У Василисі не залишається нічого людського, і це показує жахливість соціальних умов, які спотворили і мешканці нічліжки, та її господарів. Нічліжники прямо не беруть участь у цьому конфлікті, вони лише сторонні глядачі.

  1. Слово вчителя.

Конфлікт, у якому беруть участь усі герої, - іншого. Горький зображує свідомість людей дна. Сюжет розгортається й не так у зовнішній дії – у повсякденному житті, як у діалогах героїв. Саме розмови нічліжників визначають розвиток драматургічного конфлікту. Дія переводиться у позаподійний ряд. Це притаманно жанру філософської драми.

Підсумок. Жанр п'єси можна як соціально-філософську драму.

Д.З.

Виявити роль Луки у п'єсі. Виписати його висловлювання про людей, про життя, про правду, про віру.


Розділи: Література

Цілі уроку:

  • поглибити уявлення учнів про художню своєрідність прози М. Горького; познайомити учнів із історією створення п'єси "На дні".
  • з урахуванням безпосередніх вражень від прочитання п'єси провести комплексний аналіз твору, розглянувши проблематику, сюжетно-композиційні особливості, своєрідність художніх образів.
  • вдосконалювати навички учнів з аналізу художнього твору, розвиваючи вміння виділяти головні, суттєві моменти у розвитку дії, визначати їх роль розкриття теми та ідеї твори, робити самостійні висновки.
  • працюючи над аналізом твору, формувати в учнів власне ставлення до подій і героїв п'єси, цим сприяти розвитку активної життєвої позиції, вміння відстояти свою думку.
  • розвивати навички дослідження художнього тексту.
  • на прикладі героїв виховувати найкращі людські якості: співчуття, милосердя, гуманізм.
  • виховувати уважне ставлення до слова.

Хід уроку

I. Орг. момент, пояснення цілей та завдань уроку.

Сьогодні ми з вами продовжуємо вивчення творчості О. Горького. На попередньому уроці ми говорили про життя письменника, розглянувши творчість загалом. А сьогодні наше завдання полягатиме в тому, щоб детальніше підійти до цього питання: ми зупинимося на вивченні та аналізі п'єси А. Горького "На дні".

Перед безпосереднім аналізом твору мені хотілося б нагадати вам у тому, що, знайомлячись із творами літератури, мистецтва, потрібно робити поспішних висновків: складно, незрозуміло.... Пам'ятайте: щоб зрозуміти, потрібно, за зауваженням Л. М. Толстого, " змусити свій розум діяти з усією йому можливою силою".

ІІ. Літературний настрій, поетична п'ятихвилинка.

ІІІ. Перехід до теми уроку.

1. Розповідь вчителя про історію написання п'єси "На дні".

У 1900 р., коли артисти Художнього театру їздили до Криму, щоб показати Чехову його п'єси "Чайка" та "Дядя Ваня", вони познайомилися з Горьким. Керівник театру Немирович-Данченко казав їм, що театр має завдання не тільки "зачарувати своїм мистецтвом Чехова, а й заразити бажанням Горького написати п'єсу".

Наступного року Горький передав Художньому театру свою п'єсу "Міщани". Перше дійство горьківської п'єси Художнім театром відбулося 26 березня 1902 року, у Петербурзі, куди театр виїхав на весняні гастролі. Вперше на сцені з'явився новий герой: революціонер-робітник, машиніст Ніл, людина, яка усвідомлює свою силу, впевнена у перемозі. І хоча цензура викреслила з п'єси всі "небезпечні" місця, викреслила і слова Ніла: "Хазяїн той, хто трудиться!" .

Уряд боявся, що вистава перетворилася на революційну демонстрацію. Під час генеральної репетиції п'єси театр був оточений поліцією, а в театрі було розставлено переодягнуті городові; площею перед театром роз'їжджали кінні жандарми. "Можна було подумати, що готувалися не до генеральної репетиції, а до генеральної битви", - писав пізніше Станіславський.

Майже одночасно з п'єсою "Міщани" Горький працював над другою п'єсою, "На дні". У цій новій п'єсі ще різкіше і сміливо звучав протест проти капіталістичного суспільства. Горький показав у ній новий, незнайомий світ - світ босяків, людей, що опустилися на дно життя.

Торішнього серпня 1902 року Горький передав п'єсу Немировичу-Данченко. Почалися репетиції, і Горькому тепер часто доводилося бувати в Москві. Артисти та режисер працювали із захопленням, ходили на Хитрів ринок, у нічліжки, де жили босяки, і Горький багато розповідав про життя своїх героїв допомагав правильніше зрозуміти їхнє життя, звички.

О. Л. Кніппер-Чехова згадувала, як на одній із репетицій Горький розповів: "Читав я "На дні" в нічліжці, справжньому Барону, справжній Насті. Розумієте! Плакали в нічліжці, кричали: "Ми гірше!"... Цілували мене, обіймали...". 18 грудня 1902 року відбулася прем'єра п'єси. Без кінця викликали акторів, режисерів, автора. Вистава перетворилася на бурхливе вшанування А. М. Горького; він вийшов на сцену схвильований, розгублений, такого успіху він не очікував. Великий, трохи сутулий, він хмурився і від збентеження забув кинути цигарку, яку тримав у зубах, забув, що треба кланятися.

Величезний натовп, що не потрапив на спектакль, довго стояв біля театру. Поліція переконувала публіку розійтися, але ніхто не йшов - чекали на Горького, щоб тільки подивитися на нього.

А робота над п'єсою була складною та напруженою. "Без сонця" - "Нічліжка" - "У нічліжному будинку" - "На дні" - так змінювалася її назва. Історія назви певною мірою позначає загальні контури роботи автора над п'єсою. Про цей процес є свідчення сучасників. "Був я в Арзамасі у Горького, - писав Л. Андрєєв, - і чув нову його драму "У нічліжному домі" або "На дні" (він ще не зупинився на тій чи іншій назві)... Він нагромадив гору найжорстокіших страждань, кинув у купу десятки різнохарактерних осіб - і все об'єднав пекучим прагненням до правди та справедливості”.

2. Робота аналітичного характеру за п'єсою М. Горького "На дні".

а) Бесіда з питань:

Назва "На дні" народжує почуття перспективи, так і хочеться далі поставити крапку. Що відбувається "на дні"? "На дні" чого, чи тільки життя? Може, й душі? (Так, саме цей сенс набуває першорядного значення. "На дні" як філософська драма, роздуми про призначення та можливості людини і про сутність людського ставлення до людини. "Дно життя" - трагічний образ п'єси; оголена правда побутових реалій і різка контрастність фарб: антитеза нічліжки - печери і за її стінами природи, що прокидається, - смерті і життя.)

б) Робота над образами та особливостями композиції п'єси.

Композиція п'єси передбачає такі частини:

  1. Експозиція – вступна частина (факультативна частина), яка на початковому етапі аналізу художнього твору допомагає відповісти на низку питань: де?, коли?, що відбувається?- і дає первісне уявлення про діючих героїв.
  2. Зав'язка – подія, з якої починається дія.
  3. Розвиток дії.
  4. Кульмінація – найвища точка у розвитку дії.
  5. Спад дії.
  6. Розв'язка – подія, якою закінчується дія.

Композицію п'єси можна подати у вигляді наступної графічної схеми:

(Далі при аналітичній роботі визначається відповідність того чи іншого епізоду твору відповідному пункту схеми. У результаті аналізу виходить сюжетно-композиційна схема, яка наочно допомагає уявити ланцюжок подій, що становлять сюжет твору, і розкрити особливості будови твору, що вивчається. По ходу аналізу вдосконалюється вміння і узагальнену характеристику героям, поглиблюються знання про композицію та сюжет.

П'єса починається з авторської ремарки. Як ви думаєте, чому вона така велика? - З ким і як ми знайомимося в експозиції? (17 героїв у п'єсі, і з 10-ма з них ми знайомимося в експозиції) - Що ви можете сказати про героїв? - Які теми чітко звучать у суперечках та роздумах героїв? Які їхні погляди життя? - Зав'язка п'єси – поява Луки. Які події "зав'язуються" у цей момент? Які струни душі зачіпає мандрівник своїми несподівано звучними в нічліжці словами? - Охарактеризуйте Луку за його репліками.

Друга дія починається з пісні "Сонце сходить і заходить", вірші Беранже створюють своєрідний музичний фон подій. Але чи тільки? Яка роль пісні у II дії?

Як із розвитком дії змінюються герої? Які виходи бачать вони із ситуації? (Настя "віддушину" бачить у читанні та вишивці, живе казковими фантазіями про минуле, справжнє кохання. "Зайва я тут," - кажучи ці слова, Настя ніби відгороджується від мешканців нічліжки. Наташа теж живе надіями на краще, тому і захищає Настю : "Мабуть, брехня-то приємніше правди ... Я - теж ... Вигадую ... Вигадую і - чекаю ...". Кліщ думає вирватися: "Я робоча людина", - заявляє він. Попіл мріє вирватися: " Краще треба жити! Треба так жити... щоб самому себе можна було мені поважати..." Підтримку він бачить у Наталці: "Ти зрозумій... Назви ти... А ти - молода ялинка - і колешся, а стримаєш. .." Актор мріє вилікуватися: "Я сьогодні - працював, крейдував вулицю... а горілки не пив!")

У II дії Актор читає вірші:
"Пане! Якщо до правди святої
Світ дорогу знайти не вміє, -
Честь безумцю, який навіє
Людству сон золотий.

Як ви розумієте ці рядки?

IV дія починається з того, що герої згадують про Лука. Як ви тепер охарактеризуєте Луку?

  • Місце та роль людини в житті.
  • Чи потрібна людині правда?
  • Чи можна змінити життя?

У долі героїв п'єси "На дні" Горький побачив "речовий злочин", який чиниться суспільством. Горький зумів показати у драмі нових героїв, яких ще не бачила сцена – він вивів на неї босяків. Горький зумів прямо і недвозначно вказати на "винуватців злочину". У цьому її соціальний та політичний сенс п'єси, причина, через яку її назвали п'єсою - буревісником.

IV. Підсумки уроку. Висновки. Домашнє завдання.

Людина – ось правда!

М. Горький

Багатогранний талант М. Горького яскраво проявився і драматургії. У п'єсі «На дні» Олексій Максимович відкрив читачам і глядачам досі невідомий пласт російського життя: сподівання, страждання, радості та надії «колишніх людей», мешканців нічліжки. Автор зробив це досить суворо та правдиво.

Драма «На дні» ставить та вирішує філософські питання: що є правда? чи потрібна вона людям? чи можна здобути щастя та спокій у реальному житті? Викинуті з активного життя, мешканці «дна» тим часом не відмовляються від вирішення складних філософських питань, життєвих ситуацій, які ставить перед ними дійсність. Вони приміряють себе різні ситуації, намагаючись «спливти» на поверхню. Кожен із них хоче повернутися у світ «справжніх людей».

Герої сповнені ілюзій про тимчасовість свого становища. І лише Бубнов і Сатін розуміють, що виходу «з дна» немає – це доля лише сильних. Слабким людям потрібен самообман. Вони потішають себе думкою, що рано чи пізно стануть повноцінними членами суспільства. Цю надію в нічліжниках активно підтримує Лука, мандрівник, який несподівано з'явився серед них. Старий з кожним знаходить вірний тон: Анну він втішає небесним щастям після смерті. Умовляє її, що в потойбіччя вона знаходить спокій, якого не відчувала досі. Ваську Попелу Лука вмовляє виїхати до Сибіру. Там саме місце для сильних та цілеспрямованих людей. Настю він заспокоює, вірячи в її розповіді про неземне кохання. Акторові обіцяє зцілення від алкоголізму в якійсь спеціальній клініці. Найдивовижніше у всьому цьому, що Лука бреше безкорисливо. Він шкодує людей, намагається дати їм надію як стимул до життя. Але втіхи старого призводять до протилежних результатів. Вмирає Ганна, гине Актор, потрапляє до в'язниці Васька Пепел. Здається, вустами Сатіна автор засуджує Луку, заперечує погоджувальну філософію мандрівника. «Є брехня втішна, брехня примирююча… Хто слабкий душею… і хто живе чужими соками – тим брехня потрібна… одних вона підтримує, інші – прикриваються нею… А хто – сам собі господар… хто незалежний і не жере чужого – навіщо тому брехня? Брехня - релігія рабів і господарів ... Правда - бог вільної людини!

Але Горький не такий простий і прямолінійний; він дає можливість читачам та глядачам самим вирішити: чи потрібні Луки у реальному житті чи вони несуть зло? Вражаюче й інше, що з роками змінювалося ставлення суспільства до цього персонажа. Якщо у період створення п'єси «На дні» Лука був майже негативним героєм, з його безмежною жалістю до людей, то згодом змінилося ставлення до нього.

У наш жорстокий час, коли людина відчуває свою самотність та непотрібність оточуючим, Лука отримав «друге життя», став майже позитивним героєм. Він шкодує людей, що живуть поруч, нехай машинально, не витрачаючи на це свої душевні сили, але знаходить час вислухати стражденних, вселяє в них надію, а це вже чимало.

П'єса «На дні» відноситься до тих небагатьох творів, які згодом не старіють, а кожне покоління відкриває у них думки, співзвучні своєму часу, поглядам, життєвим ситуаціям. У цьому велика сила обдарування драматурга, його вміння зазирнути у майбутнє.

У п'єсі «На дні» викристалізувався один із своєрідних жанрів горьківської драматургії – жанр соціально-філософської п'єси.

Більшість критиків дореволюційного часу розглядало «На дні» як п'єсу статичну, як серію замальовок побуту, внутрішньо не пов'язаних сцен, як натуралістичну п'єсу, позбавлену дії, розвитку, драматичних конфліктів.

У «На дні» Горький розвиває, загострює, робить особливо наочним принцип, характерний для драматургії Чехова.

Коли… Горький писав: «П'єса робиться, як симфонія: є основний лейтмотив і різні варіації, зміни його» (Лист до театру ЛАПП / «Літературна газета». 1931. N 53), він міг мати на увазі власний драматургічний досвід. У п'єсі виступає кілька «тем», ідейно-тематичних комплексів, які «вбирають у себе» відомі ідеї та настрої, риси характеру дійових осіб, їх прагнення, ідеали та вчинки, їхні взаємини та долі, їхні окремі зіткнення. Жодна доля, жоден конфлікт не простежуються цілісно від початку остаточно; вони намічаються хіба що пунктиром, перервно, епізодично, оскільки вони мають увійти у певний тематичний комплекс, беручи участь у розвитку «теми», у вирішенні соціально-філософської проблеми.<...>

В експозиції представлені всі основні проблеми, які вирішуватимуться у п'єсі; у зародковому вигляді виступають усі її основні теми. Як ставитись до нелюдського життя знедолених, пригноблених? Терпляче нести свій хрест?

Пом'якшити муку інших співчуттям? Віддатися втішним ілюзіям? Протестувати? Шукати кожному собі активний вихід, скажімо, у праці? Різні відповіді на ці питання роз'єднують і так чи інакше зводять героїв п'єси, які перебувають у стані очікування. Поява Луки приводить все до руху. Він усуває одних, підтримує інших, спрямовує їх, дає обґрунтування їхнім устремлінням. Починається практична перевірка різних установок життя.

6. Драматургічний конфлікт п'єси «На дні»

Більшість критиків розглядало «На дні» як статичну п'єсу, як серію замальовок побуту, внутрішньо не пов'язаних сцен, як натуралістичну п'єсу, позбавлену дії, розвитку драматичних конфліктів. Насправді у п'єсі «На дні» глибока внутрішня динаміка, розвиток… Зчеплення реплік, дій, сцен п'єси визначається не побутовими чи фабульними мотивуваннями, а розгортанням соціально-філософської проблематики, рухом тим, їх боротьбою. Той підтекст, та підводна течія, яку В.Немирович-Данченко та К.Станіславський виявляли у п'єсах Чехова, у Горького у «На дні» набуває вирішального значення”. “Горький зображує свідомість людей “дна”. Сюжет розгортається не так у зовнішній дії, як у діалогах героїв. Саме розмови нічліжників визначають розвиток драматургічного конфлікту

Дивна річ: чим більше нічліжники хочуть приховати від себе реальний стан справ, тим із великою насолодою починають викривати інших у брехні. Їм приносить особливе задоволення мучити своїх товаришів по нещастю, намагаючись відібрати в них останнє, що у них є, - ілюзію

Що ми бачимо? Виявляється, немає правди. А є принаймні дві правди – правда «дна» і правда найкращого в людині. Яка правда перемагає у п'єсі Горького? На перший погляд – правда «дна». Нікому з нічліжників немає виходу з цього «глухого кута буття». Нікому з персонажів п'єси не стає краще – лише гірше. Анна вмирає, Кліщ остаточно «опускається» і залишає надію вирватися з нічліжки, Татарин втрачає руку, а значить, теж стає безробітним, Наташа гине морально, а може, і фізично, Васька Попіл потрапляє до в'язниці, навіть пристав Медведєв стає одним із нічліжників . Нічлежка приймає всіх і не випускає нікого, крім однієї людини - мандрівника Луки, який натішив нещасних казками та й зник. Кульмінація загального розчарування - це смерть Актора, якому саме Лука вселив даремну надію на одужання та нормальне життя

“Утішителі цього ряду – найрозумніші, знаючі та промовисті. Вони ж тому найшкідливіші. Саме таким утішником має бути Лука у п'єсі «На дні», але я, мабуть, не зумів зробити його таким. "На дні" - п'єса застаріла і, можливо, навіть шкідлива в наші дні” (Горький, 30-ті роки).

7. Образи Сатіна, Барона, Бубнова у п'єсі «На дні»

П'єса Горького «На дні» була написана в 1902 для трупи Московського Художнього загальнодоступного театру. Горький довгий час було підібрати точної назви п'єсі. Спочатку вона називалася "Нічліжка", потім "Без сонця" і, нарешті, "На дні". У самій назві вже закладено величезний зміст. Люди, які потрапили на дно, вже ніколи не піднімуться до світла, нового життя. Тема принижених і ображених не нова у російській літературі. Згадаймо героїв Достоєвського, яким теж «вже нікуди більше йти». Багато подібних рис можна знайти у героїв Достоєвського та Горького: це той самий світ пияків, злодіїв, повій та сутенерів. Тільки він ще страшніше і реалістичніше показаний Горьким. У п'єсі Горького глядачі вперше побачили незнайомий ним світ знехтуваних. Такої суворої, нещадної правди про життя соціальних низів, про їхню безпросвітну долю світова драматургія ще не знала. Під склепіннями костилівської нічліжки виявилися люди різного характеру і соціального становища. Кожен із них наділений своїми індивідуальними рисами. Тут і робітник Кліщ, який мріє про чесну працю, і Пепел, який прагне правильного життя, і Актор, весь поглинений спогадами про свою колишню славу, і Настя, що пристрасно рветься до великого, справжнього кохання. Всі вони гідні кращої долі. Тим трагічніше їхнє становище зараз. Люди, що живуть у цьому підвалі, схожому на печеру, - трагічні жертви потворних і жорстоких порядків, у яких людина перестає бути людиною і приречена шкодувати бідне існування. Горький не дає докладного викладу біографій героїв п'єси, але й ті небагато рис, які він відтворює, чудово розкривають задум автора. У кількох словах малюється трагізм життєвої долі Анни. «Не пам'ятаю, коли я сита була, – каже вона. - Над кожним шматком хліба тремтіла... Все життя моє тремтіла... Мучилась... як би більше іншого не з'їсти... Все життя в лахмітті ходила... все моє нещасливе життя...» Робочий Кліщ говорить про безвихідну свою частку: «Роботи немає... сили немає... Ось – правда! Притулку, притулку немає! Здихати треба ... Ось правда! » Жителів «дна» викинуто з життя в силу умов, що панують у суспільстві. Людина надана сама собі. Якщо він спіткнувся, вибився з колії, йому загрожує «дно», неминуча моральна, а то й фізична загибель. Гине Ганна, кінчає із собою Актор, та й інші виснажені, понівечені життям до останнього ступеня. І навіть тут, у цьому страшному світі знедолених, продовжують діяти вовчі закони «дна». Викликає огиду постать утримувача нічліжки Костильова, одного з «господарів життя», який готовий навіть зі своїх нещасних та знедолених постояльців вичавити останню копійку. Така ж огидна і його дружина Василина своєю аморальністю. Страшна доля мешканців нічліжки стає особливо очевидною, якщо зіставити її про те, чого покликана людина. Під темними і похмурими склепіннями нічліжного будинку, серед жалюгідних і скалічених, нещасних і безпритульних волоцюг звучать урочистим гімном слова про людину, про її покликання, про її силу та її красу: «Людина - ось правда! Все – у людині, все для людини! Існує тільки людина, все ж решта - справа його рук і його мозку! Людина! Це чудово! Це звучить-гордо!» Горді слова про те, якою має бути і якою може бути людина, ще різкіше відтіняють ту картину дійсного становища людини, яку малює письменник. І цей контраст набуває особливого сенсу… Полум'яний монолог Сатіна про людину звучить дещо неприродно в атмосфері темної темряви, особливо після того, як пішов Лука, повісився Актор, посаджений у в'язницю Васька Пепел. Це відчував сам письменник і пояснював це тим, що в п'єсі має бути резонер (виразник думок автора), але героїв, яких зобразив Горький, важко назвати виразниками чиїхось ідей взагалі. Тому й вкладає свої думки Горький у вуста Сатіна, найвільнолюбнішого і справедливішого персонажа.

Автор почав писати п'єсу в Нижньому Новгороді, де, за спостереженням сучасника Горького, Розова, знаходилося найкраще і найзручніше місце для збігу всякого зброду людей… (завжди вважала, що Горький взяв прототипи героїв у Нижньому, бо жив у цьому місті та знав усіх своїх). майбутнє героїв особисто). Цим пояснюється реалістичність персонажів, їх повна схожість із оригіналами.

Олексій Максимович Горький досліджує душу та характери босяків з різних позицій, у різних життєвих ситуаціях, намагаючись зрозуміти, хто ж вони, що призвело до таких різних людей на дно життя. Автор намагається довести, що нічліжники звичайні люди вони мріють про щастя, вміють любити, співчувати, а головне мислять.

За жанром п'єсу На дні можна віднести до філософської, адже з вуст героїв ми чуємо цікаві висновки, часом цілі соціальні теорії. Наприклад, Барон втішається тим, що нема чого чекати… Я нічого не чекаю! Все вже… було! Пройшло скінчено!.. Або Бубнов Ось я випив і радий!

Але справжній талант до філософствування проявляється у Сатіна, колишнього телеграфного службовця. Він міркує про добро і зло, про совість, про призначення людини. Іноді ми відчуваємо, що він рупор автора, більше в п'єсі нема кому так складно і розумно сказати. Його фраза Людина це звучить гордо! стала крилатою.

Але Сатін цими міркуваннями виправдовує своє становище. Він є своєрідним ідеологом дна, доводячи його існування. Сатин проповідує презирство до моральних цінностей А куди вони честь, совість На ноги, замість чобіт не одягнеш ні честі, ні совісті… Глядачів вражає картяр і шулер, який міркує про правду, про справедливість, недосконалість світу, в якому сам є ізгоєм.

Але всі ці філософські шукання героя лише словесна дуель з його антиподом за світоглядом, із Лукою. Тверезий, часом жорстокий реалізм Сатіна стикається з м'якими і поступливими промовами мандрівника. Лука наповнює нічліжників мріями, закликає їх до терпіння. У цьому плані він істинно російська людина, готовий співчуття і покірності. Такий тип глибоко любимо самим Горьким. Лука не отримує жодної вигоди від того, що дарує людям надію, ніякої користі в цьому немає. Це потреба його душі. Дослідник творчості Максима Горького І. Нович так висловився про Лука… він втішає не від любові до цього життя та віри в те, що воно добро, а з капітуляції перед злом, примирення з ним. Наприклад, Лука запевняє Ганну, що жінка має терпіти побої чоловіка. Потерпи ще! Усі, мила, терплять.

Несподівано з'явившись, так само раптово Лука і зникає, відкривши в кожному жителі нічліжки його можливості. Герої задумалися про життя, несправедливість, свою безвихідну долю.

Тільки Бубнов і Сатін примирилися зі своїм становищем нічліжників. Бубнов відрізняється від Сатіна тим, що вважає людину нікчемною істотою, а отже, гідною брудного життя Люди всі живуть... як тріски по річці пливуть... будують будинок... тріски геть...

Горький показує, що в озлобленому і жорстокому світі залишитися в живих можуть тільки люди, які міцно стоять на ногах, усвідомлюють своє становище, які не гребують нічим. Беззахисні ж нічліжники Барон, який живе минулим, Настя, яка підміняє життя фантазіями, гинуть у цьому світі. Вмирає Ганна, накладає він руки Актор. Він раптом усвідомлює нездійсненність своєї мрії, нереальність її здійснення. Васька Пепел, який мріє про світле життя, потрапляє до в'язниці.

Лука, незалежно від своєї волі, стає винуватцем загибелі цих не поганих людей мешканцям нічліжки потрібні не обіцянки, а. конкретні дії, на які Лука не здатний. Він зникає, швидше біжить, доводячи цим неспроможність своєї теорії, перемогу розуму над мрією. Тако зникають грішники від імені праведних!

Але Сатін, як і Лука, не меншою мірою є винуватцем загибелі Актора. Адже розбиваючи мрію про лікарню для алкоголіків, Сатін рве останні нитки надії Актора, які пов'язують його із життям.

Горький хоче показати, що, спираючись тільки на свої сили, людина може вибратися з дна. Людина все може… аби тільки захотіла. Але таких сильних характерів, які прагнуть волі, у п'єсі немає.

У творі ми бачимо трагедію окремих особистостей, їхню фізичну та духовну загибель. На дні люди втрачають свою людську гідність разом із прізвищами та іменами. Багато нічліжників мають прізвиська Кривий Зоб, Татарин, Актор.

Як же Горький-гуманіст підходить до основної проблеми твору? Невже він визнає всю нікчемність людини, низовину її інтересів? Такою людиною у п'єсі є слюсар Кліщ. Він єдиний мешканець дна, що має реальні шанси на відродження. Пишаючись своїм робочим званням, Кліщ зневажає решту нічліжників. Але поступово, під впливом промов Сатіна про нікчемність праці, він позбавляється впевненості у собі, опускаючи перед долею руки. В даному випадку вже не лукавий Лука, а Сатін-спокусник придушив надію в людині. Виявляється, що, маючи різні погляди на життєві позиції, Сатін та Лука однаково підштовхують людей до загибелі.

Створюючи реалістичні персонажі, Горький наголошує на побутових деталях, виступаючи геніальним художником. Похмуре, грубе і примітивне існування наповнює п'єсу чимось зловісним, що давить, посилюючи відчуття ірреальності того, що відбувається. Нічліжка, що знаходиться нижче рівня землі, позбавлена ​​сонячного світла, чимось нагадує глядачеві пекло, в якому гинуть люди.

Жах викликає сцена, коли Анна, що вмирає, розмовляє з Лукою. Ця її остання розмова є сповіддю. Але розмову переривають крики п'яних картежників, похмура тюремна пісня. Стає дивним усвідомлення тлінності людського життя, зневага до неї, адже навіть у смертну годину Ганні не дають спокою.

Авторські ремарки допомагають нам повніше уявити героїв п'єси. Короткі та чіткі, вони містять опис героїв, допомагають відкрити нам деякі сторони їх характерів. Крім того, у введеній в полотно оповіді тюремній пісні вгадується новий, прихований зміст. Рядки Мені і хочеться на волю, так, ех!

П'єса закінчена, але на головні питання в чому правда життя і чого повинна прагнути людина, Горький не дає однозначної відповіді, надаючи нам це вирішити. Заключна фраза Сатіна Ех… зіпсував пісню… дурень багатозначна і змушує задуматися. Хто дурень Актор або Барон, який приніс про це звістку Іде час, міняються люди, але, на жаль, тема дна залишається актуальною і в наші дні. Через економічні та політичні потрясіння на дно життя йде все більше і більше людей. З кожним днем ​​лави їх поповнюються. Не треба думати, що це невдахи. Ні, на дно йде багато розумних, порядних, чесних людей. Вони прагнуть якнайшвидше піти з цього царства темряви, діяти, щоб знову жити повноцінним життям. Але бідність диктує їм свої умови. І поступово людина втрачає всі свої найкращі моральні якості, воліючи віддатись на волю випадку.

Горький п'єсою На дні хотів довести, що лише у боротьбі суть життя. Коли людина втрачає надію, перестає мріяти, вона втрачає віру у майбутнє.

Схожі статті

  • Космічні картинки та ігри для дітей Дитячі малюнки космосу

    Дитячі малюнки на тему космос. Як намалювати малюнок на день космонавтики. Напередодні космонавтики буде актуально поговорити про дитячі малюнки на тему космосу. У цій статті ми хочемо розповісти вам як...

  • Найвідоміші класичні музичні твори

    Композитори-класики відомі усьому світу. Що таке класична музикаКласична музика - чарівні мелодії, створені талановитими авторами, яких...

  • Найвідоміші класичні

    Подаємо список 10 композиторів, яких Ви повинні знати. Про кожного з них можна з упевненістю сказати, що він найбільший композитор, який будь-коли був, хоча насправді неможливо, та й не можна, порівняти музику, написану...

  • "Народження Венери", Боттічеллі Сандро боттічеллі народження венери аналіз

    Економіко-Технологічний коледж харчування Реферат Картина Сандро Боттічеллі “Народження Венери” Виконала: Даньшина Олеся студентка групи 3ТО-418 Викладач: Лисицька Віра Олександрівна Санкт – Петербург 2011 рік Репродукція картини...

  • Картиною ежена делакруа свобода провідна народ

    У своєму щоденнику молодий Ежен Делакруа 9 травня 1824 записав: «Відчув у собі бажання писати на сучасні сюжети». Це не було випадковою фразою, місяцем раніше він записав подібну фразу «Хочеться писати на сюжети революції».

  • Великі композитори світу

    Світова класична музика немислима без робіт російських композиторів. Росія, велика країна з талановитим народом і своєю культурною спадщиною, завжди була серед провідних локомотивів світового прогресу та мистецтва, у тому числі музики.