Тема милосердя в творі гоголя шинель. Образ маленької людини в повісті Гоголя «Шинель» (Твори)

мета:

Розкрити образ "маленької людини".

завдання:

· Провести ідейно-тематичний аналіз твору; виробити навички визначення характеру головного героя повісті "Шинель".

· Створити умови для самостійної творчої діяльності учнів; сприяти формуванню аналітичного мислення і навичок порівняння, узагальнення; прищеплювати інтерес до пошукової роботи.

· Виховання доброти, милосердя, співчуття до людей; вчити розуміти авторську позицію.

Тип уроку:

розвиває за технологією критичного мислення

технологія:

технологія критичного мислення

устаткування

: Комп'ютер, екран, проектор.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Урок літератури на тему «Образ маленької людини в повісті Н.В. Гоголя "Шинель" »

Кузнєцова Галина Максимівна, вчитель російської мови та літератури МБОУ «Усть-Цілемской середньої школи»

мета:

Розкрити образ "маленької людини".

завдання:

  • Провести ідейно-тематичний аналіз твору;виробити навички визначення характеру головного героя повісті "Шинель".
  • Створити умови для самостійної творчої діяльності учнів; сприяти формуванню аналітичного мислення і навичок порівняння, узагальнення; прищеплювати інтерес до пошукової роботи.
  • Виховання доброти, милосердя, співчуття до людей; вчити розуміти авторську позицію.

Тип уроку:

розвиває за технологією критичного мислення

технологія:

технологія критичного мислення

устаткування

: Комп'ютер, екран, проектор.

Хід уроку

1. Мотивація уроку.

Про який герої йде мова в даному уривку?

«... я дивився на його сивину, на глибокі зморшки давно не голеного особи, на згорблену спину - і не міг надивуватися: як три або чотири роки могли перетворити бадьорого чоловіка в слабенького старого».

Нагадає історію життя Самсона Виріна. (Ананіна Настя)

бідний чиновник чотирнадцятого класу Самсон Вирін не має ніяких прав в життя, і навіть єдиний сенс його існування - улюблену дочку - у нього віднімає той, хто належить до сильних світу цього.

  • 2. Актуалізація знань.

Як називається тип літературного героя, До якого ми відносимо цього персонажа?

Маленька людина-

Хлопці, які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте словосполучення «маленька людина»?

Звернемося до картки.

Виберіть слова, які підходять до характеристики «маленької людини»

Бичкова Катя пояснить нам лексичне значення цього словосполучення.

( "Маленька людина" в літературі -позначення досить різнорідних героїв, що об'єднуються тим, що вони займають одне з нижчих місць в соціальній ієрархії, і що ця обставина визначає їх психологію і суспільну поведінку: приниженість, з'єднується з відчуттям несправедливості, ураженої гордістю. «Маленький людина »- це людина, задавлений бідністю і відчуває свою нікчемність, Що не обдарований видатними здібностями, що не відрізняється силою характеру, але при цьому добрий, нікому не робить зла, нешкідливий.)

Всі ви прочитали розповідь Н.В. Гоголя «Шинель»

Які відчуття ви відчували, читаючи цю повість?

Які питання виникали у вас під час читання?

3.Работа по темі уроку.

Сформулюйте тему нашого уроку.

Тема «маленької людини» в повісті Н.В. Гоголя «Шинель»

Яка буде мета уроку?

  • Показати трагізм долі «маленької людини» на прикладі образу Башмачкіна;
  • виявити авторську позицію і свою власну до даної проблеми.
  • Хто ж такий чоботарі Акакій Акакійович?(Шішелов Сергій, ФіліпповС. (Чиновник є, але його обличчя немає, немає неповторного людського обличчя, як немає і особистості.)

(Ілюстрації) (по всьому тексту)

Чому, даючи характеристику герою, автор вживає невизначені займенники і прикметники з суфіксомовата?

Вони підкреслюють відчуття нечіткості, неясності, відсутність чогось видатного, що запам'ятовує.

  • Чому герой названий Акакием?Чи згодні ви, що доля визначилася тоді, коли його нарекли Акакія Акакійовича? (Слово групі Булигіна Тані .. (Доля була вирішена)
  • Як товариші по службі ставилися до Акакія Акакієвича?
  • На це питання готувала відповідь група (Дуркин Клави ... .Словно все в його долі предрешено.Імя та прізвище підкреслюють незначність героя. Чоботарі-від слова «башмак», щось незначне, непримітне, абсолютно позбавлене поезії.
  • Співчуваєте ви герою? Чому? (Всім)
  • Він якийсь забитий, пригноблений, жалюгідний, якийсь безликий
  • нерішучого, безсловесного, «забитого» чиновника, Н. В. Гоголь хотів сказати: так жити не можна, треба чинити опір, відстоювати себе.
  • 4.Фізмінутка.
  • 5.Продолженіе роботи по темі уроку.
  • Слухаємо виразне читання уривка, який підготувала Калганова Алеся ..
  • Стор. 361-362. (124-
  • Які риси характеру героя можна назвати, слухаючи уривок? (Всім)
  • Він самотній чоловік, його світ - це переписування паперів, літери були його співрозмовники, друзі. Замкнуте, неговіркий, нетовариський. Якийсь автомат, а не людина. Якийсь жалюгідний.. У світі букв Акакій Акакійович знаходить щастя, насолода, гармонію, тут він повністю задоволений своєю долею, бо здійснює служіння Богу: «Написати всмак, він лягав спати, посміхаючись при думки про завтрашньому дні: Щось Бог пошле переписувати завтра? » Страшно, що життя людини обмежена переписуванням паперів.
  • Уважно слухаємо наступний уривок, його читає Булигіна Таня ...
  • стор 362
  • Як цей уривок характеризує Башмачкіна?
  • Як людину неохайного, бідного, людини,
  • капот - жіноча домашній одяг вільного крою.
  • Прослухаємо фрагмент «За обідом»стр. 363
  • Яким ви побачили Акакія Акакійовича?

Їв нашвидку, не помічаючи смаку, з мухами і з ... У нього немов почуття атрофовані. Він не вміє радіти. Відчувати задоволення, хоча б від їжі.

Послухайте мова Акакія Акакійовича.

Стор.129. Як мова характеризує героя?

Він невпевнений у собі людина, якийсь жалюгідний.

Чи згодні ви, що Акакій Акакійович -маленький людина?

Чому повість про людину названа «Шинель»?Річ замінила людини.

Не людина важливий в суспільстві, а шинель. - У Петербурзі в оточенні Башмачкіна людини цінували не за внутрішні якості, а за зовнішні деталі - за те, яка на ньому шинель.

Варто було Башмачкину прийти в новій шинелі і його все помітили. Мундир замінив особистість, чин затьмарив людини.

Які асоціації у вас викликає слово шинель? (чиновник, чин посаду, військовий, влада).

Чому ж герой вирішив зшити нову шинель? На які жертви він йде заради цього? Над цими питаннями міркувала група Поздеева Маші ....

  • Шинель для Акакія Акакійовича не розкіш, а вистраждана необхідність. Придбання шинелі розцвічує його життя новими фарбами. Це, здавалося б, принижує його, але то, на що він йде заради цього, змінює всю звичну "систему координат" в нашій свідомості. Він з кожного "істрачіваемого рубля відкладав по грошу в маленький ящичок", крім цієї економії він перестав пити чай і запалювати свічки вечорами, а, йдучи по бруківці, наступав на навшпиньки, "щоб не стерти підошви" ... Ще він, приходячи додому, відразу знімав білизну, щоб не зношувалося, і сидів в старому халаті. Можна сказати, він ЖИВ мрією про нову шинелі.

Чи змінився герой, придбавши шинель?( «Пообедал він весело і після обіду вже нічого не писав, ніяких паперів, а так трошки посибарітствовать на ліжку». Визнаний чиновниками як рівний серед рівних і навіть запрошений в кращу частину міста.)

Заповніть таблицю, що позитивного і що негативного принесла шинель герою. Працюємо в парі. Отже, що у вас вийшло?

Що стало причиною смерті героя?Адже втрата шинелі, як би не була страшна сама по собі, не повинна була звести в могилу бідного Акакія Акакійовича. Адже він навіть не застудився в той вечір, коли повертався додому після нападу грабіжників роздягнений, без шинелі.

Над цим питанням міркувала група (Калганова Олесі.)

З одним чи Башмачкіна сталася ця трагедія?

Згадайте, що зображено на табакерці Петровича?

Якийсь генерал з заклеєним паперовим особою. Може, це збіг? Але спробуйте відшукати портрет «значної особи» - не знайдете. У «значної особи» немає особи. Мундир, річ замінили особистість, чин замінив людини.

Мундир, річ замінили особистість, чин замінив людини.

Раз в житті Башмачкіна відчув свою значимість. Ні, не завдяки своїм достоїнством, а завдяки шинелі. Для інших прагнення до такої «значущості» було природним, для нього - немає. І розплата не примушує себе чекати. Життя все розставляє на місця з катастрофічною швидкістю: вечір в тій частині міста, яка вважається «кращої», приймальня значної особи, хвороба і смерть. І останнє вбрання Башмачкіна відповідає його положенню на державній сходах: лікар радить господині брати не дубовий, а соснову труну - дешевше. Холодний Петербург зустрів і проводив Башмачкіна по одязі.

І знову звучить текст. Текст читає Кислякова Таня

Петербург залишився без Акакія Акакійовича, як ніби-то в ньому його ніколи не було. Зникла і зникла істота, ніким не захищене, нікому не дороге, ні для кого не цікаве, навіть не звернули на себе увагу і єство спостерігача, що не пропускає посадити на шпильку звичайну муху і розглянути її в мікроскоп. Істота, переноситься покірно канцелярські глузування і без всякого надзвичайного справи зійшло в могилу, але для якого все ж хоча перед самим кінцем життя промайнув світлий гість у вигляді шинелі, оживити на мить бідне життя, і на якого так само потім нестерпно обрушилося нещастя, як нападав на царів і повелителів світу ... ».

Але повість Гоголь не закінчує смертю АкакіяАкакійовича . У реалістичну повість він вводить фантастичний елемент.

Який сенс подібного фіналу і навіщо автор використовує гротеск- поєднання реального і фантастичного?

Над цим питанням працював весь клас.

  • Башмачкіна вмирає не через крадіжку шинелі, він помирає через грубості, байдужості і цинізму навколишнього світу. Привид Акакія Акакійовича виступає месником за свою невдалу життя. Це бунт, хоча його можна назвати "бунт на колінах". Автор прагне викликати в читача почуття протесту проти абсурдних умов життя і почуття болю за приниження людської гідності. Гоголь не хоче давати втішною розв'язки, не хоче заспокоювати совість читача.

Отже, герой Гоголя хоч і після смерті, але мстить за свою образу. Ми бачимо, що відбувається еволюція «образу« маленької людини »: відбувається торжество справедливості. Гоголь стає на захист бідного, приниженого людини, закликає людей до великодушності.Фантастичний фінал твору - утопічне здійснення ідеї справедливості. Замість покірного Акакія Акакійовича з'являється грізний месник, замість грізного «значної особи» - особа подобрілі і пом'якшене.

Але насправді цей фінал невтішний: виникає відчуття богооставленности світу. Безсмертна душа охоплена жагою помсти і змушена сама ж це помста і творити.

  • Якби письменник покарав Значна особа, вийшла б нудна повчальна казка; змусив би переродитися - вийшла б брехня; а він чудово вибрав фантастичну форму моменту, коли вульгарність на мить прозріла ...

Над цим питанням розмірковували все групи.

Щоб звинуватити суспільство, яке морально калічить людину. В людині розвивається страх перед сильними світу цього, якийсь внутрішній трепет. Гоголь хотів змусити читача замислитися над долею «маленької людини». Поставитися до його бід, негараздів і страждань зі співчуттям.

  • До живої душі волає Гоголь, бо навколо найчастіше свинячі рила, як в кошмарному сні героя комедії "Ревізор". Страшно від мертвих душ.
  • Слова з оповідання Чехова "Агрус":

"Треба, щоб за дверима кожного щасливої ​​людинистояв хто-небудь з молоточком і нагадував про нещасних і знедолених, про вульгарність в нашому житті, про "маленьких людей".

Отже, чому ж вчить нас твір М.Гоголя? До чого закликає автор читачів? Бюрократична система знищує в людині все добре, людське. Пошкодувати беззахисного, приниженого, зупинити несправедливу слово, протистояти хамству і жорстокості сильних світу цього - в цьому сила і мудрість великої російської літератури. Цьому вчить нас повість «Шинель». Про це і слова прекрасного письменника А.П.Чехова: «... треба, щоб за дверима кожного задоволеного, щасливої ​​людини стояв хто-то з молоточком і постійно нагадував би стуком, що є нещасні»І Гоголь волає: немає нічого ціннішого за людину!

6. Рефлексія.

Що понесе ви сьогодні з собою з уроку?

Чого навчилися?

Над чим задумалися?

Скласти сінквейн по темі уроку.

Людина
маленький, нещасний

мучиться, терпить, страждає

Людина не повинна бути маленьким!

особистість

Домашнє завдання написати твір-роздум на тему «Людина повинна бути« маленьким »?»

Складання кластера.



«Шинель».

Основна ідея «Шинелі» дуже висока. Можна з упевненістю сказати, що це маленький витвір, по глибині ідеї, стоїть вище всього написаного Гоголем. У «Шинелі» він нікого не викриває. Гоголь виступає тут з євангельською проповіддю любові до ближніх; він в образі героя малює «жебрака духом», «маленького» людини, «незначного», малопомітного і стверджує, що це істота гідно і людської любові і навіть поваги. Важко було висунути таку «сміливу» ідею в той час, коли середня публіка перебувала ще під впливом ефектних героїв Марлинского і його наслідувачів, і тим більше честі Гоголю, що він зважився сказати своє слово на захист героя «приниженого і ображеного», не побоявшись навіть поставити його на п'єдестал.

Маленька людина з «Шинелі» - Акакій Акакійович Башмачкіна, чиновник нижчого рангу, ображений долею і людьми, які не наділений ніякими здібностями, крім уміння красиво переписувати папери (див. Його опис в тексті твору), представлений у Гоголя людиною, яка не тільки сумлінно, але навіть з любов'ю займається своєю справою. Це справа, переписування паперів, весь сенс і єдина радість його самотньою, напівголодного життя, ні про що інше він не мріє, ні до чого не прагне і ні на що інше він не здатний. Коли герою «Шинелі» у вигляді підвищення дали самостійну роботу, він виявився не в змозі її виконати і просив залишити його при листуванні. Це свідомість свого духовного безсилля підкуповує глядача, має в своєму розпорядженні його на користь скромного Башмачкіна.

Гоголь «Шинель». Ілюстрація П. Федорова

Але Гоголь у своїй повісті вимагає поваги до цієї людини, якій, кажучи словами євангельської притчі, було дано «один талант», і цей «талант» не був ним заритий в землю. Башмачкіна, на думку Гоголя, стоїть вище обдарованих чиновників, що займають чільні місця, але недбало відправляють свої обов'язки.

Але не тільки поваги до Башмачкину, як до скромного і чесному працівникові, вимагає Гоголь у своїй повісті, він вимагає любові до нього, як до «людині». В цьому висока моральна ідея «Шинелі».

Не сподіваючись на те, що сучасні читачі в стані будуть самі розібратися в цьому творі і зрозуміти його «ідею», Гоголь сам розкриває її, зображуючи стан душі одного чуйного юнака, який зрозумів завдяки зустрічі з «маленькою людиною» Башмачкіна велике почуття християнської любові до ближнім. Егоїстична і легковажна молодь, в чиновницьких віцмундирах, любила потішатися над смішним і без відповіді старим. Герой «Шинелі» покірно все переносив, лише зрідка жалюгідним голосом повторюючи: «Дайте мені спокій! Навіщо ви мене ображаєте? » І Гоголь продовжує:

«І щось дивне полягало в словах і голосі, з яким вони були вимовлені. У ньому чулося щось таке, схилялися на жалість, що один молодий чоловік, який, за прикладом інших, дозволив було собі посміятися над ним, раптом зупинився, як ніби пронизаний, і з тих пір, як ніби, все змінилося перед ним і здалося в іншому вигляді. Якась неприродна сила відштовхнула його від товаришів, з якими він познайомився, прийнявши їх за пристойних, світських людей. І довго потім, серед найвеселіших хвилин, представлявся йому низенький чиновник, з лисиною на лобі, зі своїми проникаючими словами: "Дайте мені спокій! Навіщо ви мене ображаєте?" І в цих проникаючих словах дзвеніли інші слова: "Я брат твій!" І закривав себе рукою бідний молодий чоловік і багато разів здригався він потім на віку своїм, бачачи, як багато в людині бесчеловечья, як багато приховано лютої грубості у витонченій, освіченій світськості і, Боже! навіть в тій людині, якого світ визнає шляхетним і чесним! »

Маленька людина Башмачкіна жив непомітним і помер таким же невідомим, забутим ... Його життя не було рясна враженнями. Ось чому найбільшими подіями в ній було жахнувшись його свідомість, що треба купити нову шинель, радісні мрії про цю шинелі, захоплення його, коли шинель була у нього на плечах, і, нарешті, муки його, коли ця шинель була у нього вкрадено і коли знайти її виявилося неможливим ... Всі ці різноманітні почуття, пов'язані з шинеллю, ураганом увірвалися в його існування і зім'яли його в короткий час. Герой «Шинелі» помер від такого ж нікчемного приводу, як і гоголівські старосвітські поміщики, і сталося це з тієї ж причини: занадто беззмістовна була його життя, і від того до гігантських розмірів виростала в цій порожній всяке випадковість. Що для іншої людини, що живе повним життямбуло б неприємним, але побічним обставиною, то для Башмачкіна зробилося єдиним змістом життя.

Не можна не відзначити і ту обставину, що «Шинель» Гоголя органічно пов'язана з російським романом XVIII і початку XIXстоліть. Гоголь мав на російській літературі попередників, які теж зображували маленьких людей. Серед творів Чулкова є повість «Гірка доля», в якій виведений чиновник - прообраз Башмачкіна. Те ж нікчемне дрібне існування героя, то ж співчутливе, гуманне ставлення до нього автора. І сентименталізм приніс з собою проповідь любові до маленької людини, і Карамзін зробив, у своїй «Бідної Лізи» велике відкриття: «і селянки відчувати вміють». За його «Флором Силіним, доброчесним селянином», улюбленими в нашій літературі стали образи різних маленьких людей, в серцях яких автори розкривали високі почуття любові до людей, до батьківщини, до свого обов'язку. Пушкін в Маші Миронової і її батьків розкрив в серцях простуватих російських людей цілий світ піднесених почуттів. Словом, це гуманне, благородну увагу до тих маленьким людям, повз яких байдуже проходить натовп, зробилося традицією російської літератури, і тому «Шинель» Гоголя органічно пов'язана з усією попередньої російської белетристикою. Гоголь сказав в «Шинелі» «нове слово» тільки в тому відношенні, що він в «смішному», «жалюгідному» знайшов піднесене і зумів свою ідею втілити так художньо, як це не вдалося його попереднику в XVIII столітті, Чулкову.

Гоголь «Шинель». аудіокнига

Повість Гоголя має велике значення і для наступної російської літератури. «Ми всі вийшли з" Шинелі "Гоголя!» - сказав Достоєвський і, дійсно, багато повісті його, повісті, самі гуманні по настроению, відгукуються впливом Гоголя. Всі перші твори Достоєвського ( «Бідні люди», «Принижені і ображені»), все це розвиток гуманних ідей Гоголя, втілених в його «Шинелі». Іноземна критика відзначає, що однією з найбільш характерних рисросійської літератури треба визнати тенденцію проповідувати співчуття до занепалого брату, або взагалі до нещасного, скривдженого долею і людьми. Це, дійсно, наша літературна традиція, і в історії зміцнення і розвитку любові до «маленької людини» саме видне місце займає зворушлива «Шинель» Гоголя.

1. Звернення до теми «маленької людини».
2. Заповітна мрія Акакія Акакійовича.
3. Трагедія в житті героя.

У своїх творах М. В. Гоголь часто звертається до теми «маленької людини». Як відомо, всякий, хто впевнений у собі, що-небудь з себе представляє, як правило, знаходиться на увазі. Він не представляє загадки для оточуючих, будь страшенним негідником або, навпаки, шляхетною людиною, оскільки своїми вчинками відкрито заявляє про себе. Інша справа так звані «маленькі люди», які самі визнають свою нікчемність, а тому намагаються зайвий раз не потрапляти оточуючим на очі. Живуть собі тихенько зі своїми маленькими турботами і сподіванням, але тим цікавіше дізнатися, а що ж в душі у такої людини, чим він живе, і чому він забився в свою раковину і нікого не пускає до себе. Ймовірно, цими ж питаннями задавався і Гоголь, створюючи свій твір. Він намагається розібратися, що змушує головного героя вести настільки нерадісне існування, намагається розглянути в його душі якісь благородні пориви і мрії.

Башмачкіна Акакій Акакійович з «Шинелі» займав найнижчу чиновницьку посаду в одному з департаментів. Ця людина була настільки непомітний, що навіть товариші по службі не пригадували «коли і в який час він вступив в департамент і хто визначив його». Згодом він навіть перетворився на свого роду реліквію цієї установи: «Скільки не перемінювалося директорів і всяких начальників, його бачили всі на одному і тому ж місці, в тому ж положенні, в тій же самій посаді, тим же чиновником для письма, так що потім впевнилися, що він видно, так і народився на світ уже зовсім готовим, в віцмундирі і з лисиною на голові ». Ця людина була абсолютно нешкідливий і навіть не намагався перед будь-ким відстоювати свої права. Відчуваючи себе багато в чому жертвою, і вступаючи подібним чином, Акакій Акакійович в якійсь мірі сам був винен і в особливо деспотичному щодо начальників до його персони, і в глузуваннях на його адресу молодих чиновників.

Його беззахисність і безвідмовність дивним чином пробуджували в оточуючих, причому навіть в найосвіченіших і витончених жахливу жорстокість і «люту грубість». Єдине, що вистачало бідного чиновника при особливо хворобливих жартах на його адресу, це на фразу: «Дайте мені спокій, навіщо ви мене ображаєте?» Однак говорив він її таким проникаючим голосом, що навіть один з чиновників потім довго згадував бідолаху і переймався до нього співчуттям і жалістю. Молода людина раптом засоромився своїх насмішок над Акакія Акакійовича, несподівано усвідомивши, що навіть у таких жалюгідних істот є душа, яка може хворіти, як і у всіх інших. Зовнішність Башмачкіна також налаштовувала оточуючих людей, якщо не проти нього, то на ставлення з деякою часткою гидливості і презирства: «... низенького зросту, кілька рябоват, кілька рудуватий, трохи навіть на вигляд підсліпуватий, з невеликою лисиною на лобі, зі зморшками по обидва боки щік і кольором обличчя що називається гемороїдальних ... ». Чиновник не стежив і за власним платтям: «... віцмундир у нього був не зелений, а якогось рудувато-мучного кольору», крім того, до нього постійно щось прилипало, то нитка, то шматочок сіна. Здавалося, що ця людина просто притягував до себе дрібні неприємності. Так, наприклад, він завжди опинявся під вікнами саме в той момент, коли з них що-небудь викидали. Безумовно, це додавало його зовнішності деякий неохайний вигляд. У чиновника абсолютно не було друзів або коханої. Вечорами він приходив в свою самотню квартирку, з'їдав свої щі і яловичину з цибулею, а потім переписував роботу, узяту додому. Якщо нічого було переписувати, то лягав спати. У цієї людини зовсім не було ніяких розваг, так їх і не могло бути, оскільки будь-які розважальні заходи вимагають певних засобів. Зарплата ж чиновника не перевищувала чотирьохсот рублів в рік. Проте, не дивлячись на своє незавидне становище, ця людина була по-своєму щасливий. Він любив свою роботу, одного разу перетворивши звичайне переписування в різноманітний і приємний світ: «... деякі букви у нього були фаворити, до яких якщо він добирався, то був сам не свій: і підсміювався, і підморгував, і допомагав губами, так що в особі його, здавалося, можна було прочитати будь-яку букву, яке виводило його перо ». Можливо, маючи подібне старанність, головний герой був здатний на більше, проте невпевненість у власних силах дуже заважало Башмачкину розвиватися. Так один з начальників вирішив доручити Акакія Акакієвича завдання складніше, проте з яким міг впоратися і гімназист. Чиновник, спітнівши від зусиль і хвилювання, відмовився. З тих пір йому крім переписування нічого більш не наказували. Можливо, ця людина так і прожив би до глибокої старості, задовольняючись малим, якби його шинель не прийшла в таку непридатність, що на ній не було де вже поставити латки. Башмачкіна кілька разів підходив до кравця, однак той ні в яку не погоджувався ремонтувати старе плаття. Нарешті чиновник зважився на замовлення нової шинелі.

Половина суми у нього вже була, а ось другу половину потрібно було десь взяти. Акакій Акакійович вирішив більше урізати свої мізерні витрати. Він відмовився від вечірнього чаю, не запалювати вечорами свічки, по вулиці ходити якомога акуратніше, щоб продовжити життя підметки на чоботях, рідше здавати речі в прання, а тому вечорами повністю їх скидати і ходити тільки в старому халаті. Безумовно, подібні жертви зробили покупку шинелі справою якимось особливим. Зимовий одяг придбала для Башмачкіна зовсім інший зміст: «З цих пір як ніби саме існування його зробилося якось повніше, начебто він одружився, як ніби якийсь інший чоловік був присутній з ним, як ніби він був не один, а яка -то приємна подруга життя погодилася з ним проходити разом життєву дорогу ». Щотижня чиновник заходив до кравця поговорити про свою майбутню шинелі. У цієї людини з'явилася мета, яка змогла кардинально змінити Акакія Акакійовича. Вираз його обличчя стало твердіше і жвавіше, в очах навіть іноді показувався вогонь, а в голову приходили якісь зухвалі і відважні думки. Все це говорило про те, що як би людина не був забитий нуждою і обставинами, при сильному бажанні він може впливати на своє власне життя. В силу своєї самотності мішенню поклоніння чиновник вибрав не живу людину, а річ, проте це змусило його стрепенутися від сну і здійснювати які-небудь вчинки, хоча його дії були спрямовані більше не зовні, а всередину, ще більше збільшуючи його незавидне становище. Кілька місяців пішло, на те, щоб зібрати необхідну суму. Після цього Башмачкіна разом з кравцем вибрав тканину і кішку на комір.

Через два тижні шинель була готова і припала якраз впору. Чиновник тут же надів її в департамент: «Він відчував кожної миті хвилини, що на плечах його нова шинель, і кілька разів навіть посміхнувся від внутрішнього задоволення». Нова річяк ніби перетворила Акакія Акакійовича, і це помітили всі товариші по службі. Вони висипали в швейцарську і почали хвалити обновку, абсолютно смутивши цим щасливого її володаря.

Разом з тим Башмачкину було приємно. Він і сам раптом відчув себе трохи іншим і навіть погодився на запрошення, а потім дозволив собі випити в гостях кілька келихів шампанського. Повертаючись з гостей, він навіть став подумувати про жінок, чого раніше за ним не спостерігалося. Спочатку він задивився на картинку з красивою дівчиною, потім «навіть підбіг було раптом, невідомо чому, за якоюсь дамою, яка, як блискавка пройшла повз ...». Акакій Акакійович перебував в самому прекрасному настрої, можна сказати, на вершині щастя, коли двоє грабіжників відібрали у нього шинель.

Чиновник був в повній розгубленості, оскільки втратив вночі більше, ніж шинель. Він втратив свою подругу, своє дітище, вистраждане і очікуване протягом довгих місяців. Бажання повернути шинель було настільки сильно, що Башмачкіна вперше в житті показав свій характер, прориваючись на прийом до приватного, значної особи.

Натолкнувшіcь на байдужість і лекцію значного особи з приводу буйства проти начальників і вищих, Акакій Акакійович не зміг цього винести. Сяк-так добравшись додому, він захворів і помер. Безумовно, Акакій Акакійович сам багато в чому винен у всьому, що відбувається. Він дозволив звичайної речі настільки опанувати всіма його почуттями і бажаннями, що її втрата привела до кончини героя. З іншого боку, автор з певною часткою співчуття ставиться до свого героя, оскільки чималу роль в трагедії зіграла і середовище, в якій Башмачкину доводилося виживати, і навколишні люди, з неабиякою часткою презирства відносяться до проблем «маленької людини».

Можливо, саме тому в повісті з'явився привид головного героя, що зриває з чиновників шинелі і провчити одного разу то найзначніше особа.

(350 слів) Ф.М. Достоєвський писав, що всі російські письменники вийшли з гоголівської «Шинелі». Цей твір вважається одним з кращих в творчості Миколи Васильовича і одним з перших в літературі розкриває тему «маленької людини». Позиція автора - гуманістична, адже він саме співчуває своєму героєві, а не висміює його.

Гоголь з гіркотою описує життя скромного чиновника в літах Башмачкіна Акакія Акакійовича. Образ Петербурга, в якому герой живе, символічний з точки зору застою, холоду і безпросвітності. Суворий клімат перегукується з життєписом Акакія Акакійовича. У слабкої людинив даних умовах не могло бути іншої долі.

На службі Башмачкіна постійно стикався з глузуванням, докорами і приниженнями з боку колег. Ніхто з них не брав до уваги його поважний вік, і кожен дозволяв собі будь-яку вільність в його відношенні. Акакій Акакійович все смиренно терпів і з головою пішов у роботу. Гоголь співпереживає йому, це почуття передається читачеві. Вперше ми помічаємо співчуття з боку одного колеги Башмачкіна, коли останній, не витримавши чергової шпильки, вигукує: «Дайте мені спокій, навіщо ви мене ображаєте?». Ці щирі слова стають першим тривожним дзвіночком, що сигналізує про брак співчуття, яка призведе до трагічного фіналу.

Коли Акакій Акакійович замовляє у кравця нову шинель, ми помічаємо зміни в ньому. Герой надихнувся в очікуванні обновки. Підсвідомо нова шинель послужила б йому перепусткою в чиновницький світ, де до нього перейнялися б повагою. Але що ми бачимо в подальшому? Колеги висловили йому якесь повагу, але ефект виявився швидкоплинним. Людини під сукном так ніхто і не помітив. І ось шинель зірвали з його плечей прямо на вулиці, в лютий мороз. І далі герою доводиться знову відчувати на собі байдужість з боку тих, до кого він побіг за допомогою. Вищий чиновник лише накричав на бідного Башмачкіна. Однак неодноразово згадував він ще про те, як несправедливо поставився до того боязкому прохачеві. Дізнавшись про раптову смерть Акакія Акакійовича, навіть докори сумління відчуло значущу міну. Але змінити вже нічого не можна було.

В кінці повісті Гоголь ілюструє торжество справедливості через фантастичні епізоди з примарою, зривають з городян шинелі. В результаті значна особа віддає йому свою шинель як відкуп за байдужість до приниженої людини. За допомогою цих епізодів автор нагадує нам про необхідність дбайливого ставленняодин до одного і своєчасного співчутті.

Цікаво? Збережи у себе на стінці!

(Варіант 1)

Гідний учень своїх великих вчителів, Гоголь подвигом свого життя і творчості наповнив російську літературу вічними євангельськими істинами. І в цьому сенсі повість «Шинель» сприяє вихованню в суспільстві таких основних християнських чеснот, як співчуття і любов до ближнього. Це високо оцінив Ф.М. Достоєвський, коли сказав: «Ми всі вийшли з гоголівської« Шинелі ».

Повість «Шинель» цікава сьогодні для нас проблемою відчуженості. Суть цього поняття викладена в книзі священика Андрія Горбунова «За всіх і за вся»: «Відчуженість не є природним станом людей, вона суперечить богозданной природі людини. Відчуженість - це внутрішнє невизнання особистості в іншому ... Ось чому в Священному Писанні сказано: «Кожен, хто ненавидить брата свого, той душогуб».

Невизнання в Акакія Акакиевиче особистості, відсутність елементарного людського ставлення до нього з боку товаришів по службі і «посадової особи», нездатність допомогти людині в біді - все це наслідок відчуженості, яке «стало наслідком гріхопадіння людей ...».

Гоголь не приховує убозтва внутрішнього світугероя, його обмеженості, бідність інтересів, нездатність логічно мислити, недорікуватості. Чому ж письменник ніби приглушує ці негативні якості, що не робить на них акценти? А крупним планом дає інші риси: лагідність, незлобивість, покірливе терпіння? Гоголівський герой чекає любові і визнання від людей, він сам здатний на любов і добро, готовий до самозречення, самопожертви, захист свого ідеалу, але зустрічає лише зло і глузування. Можливо, тому він бачить лише в своїй шинелі подругу життя, теплу заступницю в холодному світі.

Втрата любові веде до смерті: «... і Петербург залишився без Акакія Акакійовича, як ніби в ньому його ніколи і не було». Авторський коментар до цієї події значний і змушує читача глибоко задуматися: «Зникло і сховалося істота, ніким не захищене, нікому не дороге, ні для кого не потрібне». А в підтексті є твердження: «кожна людська істота має бути захищене, кому-то дорого і цікаво».

Пізніше в «Вибраних місцях з листування з друзями» Гоголь задасть нагальне питання: «Але як полюбити братів, як полюбити людей? - Душа хоче любити одне прекрасне, а бідні люди так недосконалі і так в них мало прекрасного! ». Людина, «брат твій», може виявитися в дуже утруднений положенні, потрапити в біду, опинитися на межі голодної смерті. Титулярний радник Башмачкіна, перебуваючи в неабиякому віці ( «Акакія Акакієвича залізла за п'ятдесят») в повній самоті, пережив страшні хвилини відчаю в те, що трапилося з ним нещастя. Але ніхто не допоміг стражденному, ніхто не простягнув руку допомоги, ні від кого він не почув навіть простого доброго слова, здатного, на думку святителя Тихона Задонського, «скорботного втішити». Цією атмосферою ворожості до людини, що панує в Департаменті, і був вражений юнак. Страшним словом «здригнувся» (бо душа вжахнулася при вигляді беззаконня) Гоголь виносить нещадний вирок всякому приниження людини, створеної на образ і подобу Божу.

(Варіант 2)

Головний геройповісті - Акакій Акакійович Башмачкіна - зображений Гоголем як типовий представникбідного чиновництва і маленька людина.

З одного боку, Акакій Акакійович - задавлений життям дрібний чиновник, з іншого - до рішення пошити нову шинель він вів жалюгідний спосіб життя, жив мляве, безглузде існування, а для себе він був повноцінним і щасливим, більш ніж будь-хто, людиною.

Для вираження своєї ідеї Гоголь вдається до незвичайного художнім вирішенням: він використовує в сюжеті повісті елементи житійного жанру, щоб підкреслити велич і значення такого, здавалося б, незначного людської істоти, яким був Башмачкіна. Звичайно, канонічні елементи жанру житія художньо переосмислені, оскільки це «житіє" не святого, а дрібного чиновника, маленької людини, і Гоголь, постійно перемішуючи драматичне і комічне, це підкреслює. Хоча гумор Гоголя викликає не сміх, а співчуття до героя. Найзначніша характеристика герою дана автором в його імені: Акакій по-грецьки означає «незлобивий», а разом з по батькові Акакійович може означати «подвійно незлобивий» або «нескінченно незлобивий».

Отже, все, що робило героя жалюгідним і нікчемним, може бути побачено з іншого боку. Наприклад, жартівливе, майже глузливе, зауваження, що «він, видно, так і народився на світ уже зовсім готовим, в віцмундирі і з лисиною на голові» означає і те, що Акакій Акакійович знаходиться на призначеному йому місці, що так рідко буває з людьми. Зауважимо, що він покірно терпить знущання молодих товаришів по службі, поки вони не штовхають його під лікоть, «заважаючи займатися своєю справою». А як висока характеристика, дана автором відношенню героя до служби: «Мало сказати: він служив ревно, - немає, він служив з любов'ю». Нездатність Акакія Акакійовича виконати іншу, більш складну роботу, ніж переписування, говорить зовсім не про те, що він безнадійно бездарний, а про те, що знаходиться на своєму місці, виконує свою роботу, на якій досяг своєї майстерності і межі. Безглуздість Акакія Акакійовича, що виявляється, скажімо, в тому, що він вічно забирає на капелюсі кавунові і дині кірки, можна зрозуміти так, що він їх забирає замість нас - він один з тих людей, хто вічно за всіх виконують роль цапа-відбувайла. І їв Акакій Акакійович то, «що не посилав Бог на ту пору», і знову брався за переписування паперів, тому що улюблена справа - кращий відпочинок для душі, і «лягав спати, посміхаючись заздалегідь від згадки про завтрашній день: щось Бог пошле переписувати завтра? ».

Таким чином, якщо орієнтуватися на житійної канон, то Гоголь використовує його структуру, тобто показує народження, наречення, ознака, в подальшому благочестиве життя, сповнене смирення, послуху і служіння. Акакій Акакійович - приклад здатності до самозречення, самопожертви, до захисту свого ідеалу, до прощення; приклад любові до своєї справи.

2.4. Чому з різних варіантів назв - «Дочка і батько», «Розповідь про балі і крізь стрій», «А ви говорите ...» - Толстой зупинився на назві «Після балу»?

Розповідь Л.Н. Толстого «Після балу» про те, як одного ранку, одна подія кардинально змінило все життя людини.

Композиція твору дуже проста: розповідь ділиться на дві частини, одні проти одних один одному. Обидва епізоду, складові розповідь, взяті з життя генерала Б., з яким оповідача звела любов до його дочки.

Варенька Б. - чарівне істота, гарна дівчина, В яку молодий Іван Васильович був закоханий по «вуха». На балу з нагоди закінчення масляного тижня оповідач танцює з Варенькой і відчуває, що він повністю щасливий. Саме тут він вперше зустрічає полковника Б. Багато в чому під впливом свого гарного настрою, Своїх почуттів до Варенька Іван Васильович зачаровується і її батьком. І дійсно, як було не відчувати симпатію до цього «сивого стрункому старому»?

Ось як оповідач описує зовнішність полковника: «Складений він був прекрасно, з широкою, небагато прикрашеної орденами, випинається по-військовому грудьми, з сильними плечима і довгими стрункими ногами. Він був військовий начальник типу старого служаки миколаївської виправки ».

Кульмінацією вечора став танець полковника зі своєю дочкою. Скільки любові, ніжності і гордості за красуню Вареньку було в погляді полковника! Всі гості милувалися на цю красиву пару, Раділи і милувались їх хорошим відносинам, любові батька до доньки.

Толстой загострює нашу увагу на одній істотної деталі - у полковника були старомодні чоботи - «обтягнуті штрипками, - хороші опойковие чоботи, але не модні ... старовинні, з четвероугольного носками і без каблуків». Ця «дрібниця» - ще одне підтвердження любові полковника до своєї дочки.

Закінчується бал в губернаторському будинку і перший епізод оповідання. Друга частина твору розповідає про ранок наступного дня. Вона різко контрастує з першим епізодом. Оповідач випадково стає свідком покарання побіжного татарина. На плацу вишикувалися солдати. Крізь цей лад ведуть оголеного по пояс людини. Кожен із солдатів повинен вдарити татарина по спині що є сили. За виконанням цієї «процедури» строго стежить командир, яким надається полковник Б.

Наскільки позитивним був його портрет в першій частині, настільки страшним і огидним він став у другій. Холоднокровно стежити за муками живої людини (Толстой говорить про те, що спина татарина перетворилася в мокрий шматок закривавленого м'яса) і ще карати за те, що хтось із солдатів шкодує бідолаху і пом'якшує удар!

Важливо і те, що це покарання відбувалося в перший день Великого посту, коли має стежити за чистотою своїх помислів, своєї душі, своїх вчинків. Але полковник не замислюється про це. Він отримав наказ і великим завзяттям виконує його, нагадуючи машину, яка просто робить те, на що її запрограмували. А як же власні думки, власна позиція? Адже полковник здатний відчувати добрі почуття- це нам показав письменник у епізоді балу. І тому «ранковий епізод» стає ще страшнішим. Людина пригнічує, вбиває, не використовує свої щирі добрі емоції, ховає все це у військовий мундир, прикривається чужим наказом.

Толстой піднімає дві важливі проблеми: особистої відповідальності за свої вчинки, небажання жити «усвідомленої життям», яка руйнує ролі держави, що змушує знищувати в людині людину.

Ранковий епізод шокуюче подіяв на оповідача Івана Васильовича. Він не розумів, хто правий, а хто винен в цій ситуації, але тільки відчував всією душею, що відбувається щось неправильне, в корені невірна.

Оповідач, на відміну від полковника Б., прислухається до своєї душі. Тому він і приймає важливе рішення - ніколи ніде не служити. Іван Васильович просто не може дозволити, щоб хто б то не було руйнував його, змушував робити те, чого він не хоче.

Таким чином, розповідь названий «Після балу» тому, що саме в другому епізоді, в тому, що відбувалося після балу, зосереджені всі проблеми твору. Саме тут - основний конфлікт, важливі питання, які Толстой ставить перед своїми читачами.

Працюючи над розповіддю, Л. М. Толстой довго думав над назвою. З'являлися варіанти: «Розповідь про балі і крізь стрій», «Батько і дочка», «Дочка і батько», «А ви говорите ...». Але потім він вибрав таке - «Після балу». Чому зупинився на останньому? Швидше за все, тому, що події після балу і є правдиве відображення дійсності, правди життя, а не те удаване, що зазвичай буває на балах та інших світських заходах. Саме ця назва відображає головну думку, Саме те, що побачив Іван Васильович після балу, вплинуло на всю його подальше життя.

ВАРІАНТ 9

Частина 1

Завдання 1.1.1.

Як ви розумієте слова Печоріна: «Мені, однак, приємно, що я можу плакати!»? Як вони співвідносяться з вмістом роману?

Михайло Юрійович Лермонтов запропонував читачеві портрет, складений з пороків свого покоління, «в його розвитку». Зіткнення цих вад, безсумнівно, поєднало в особистості Печоріна безліч внутрішніх суперечностей, що знайшли відображення у всьому творі. Від події до події протягом роману створюється враження, ніби Печоріна настільки байдужі навколишні, що він готовий на будь-який «експеримент», щоб розважити себе. Але можна помітити і ще один дивний момент в історії Печоріна: при поясненні з Мері він жадає знайти в собі хоч «іскру почуття» до цієї дівчини, але безуспішно. Його серце намагається протистояти розуму, але зазнає невдачі. При одній із зустрічей з Мері він сам говорить про парадокси свого характеру: «Я глибоко відчував добро і зло; ніхто мене не пестив, все ображали; я став злопам'ятний ... Я був готовий любити весь світ, мене ніхто не зрозумів; і я вивчився ненавидіти ... Я став моральним калікою ... ». Визначальною рисою Печоріна стає його егоїзм. Граючи з почуттями інших, він заповнює відсутність власних ... Ще однією жертвою героя стає Грушницкий. Печорін не боїться смерті, і, стоячи на скелі, він не відчуває нічого, крім емоційного збудження. Він до кінця з цікавістю спостерігає почуття Грушницкого, він чекає, що той зізнається в змові, але безуспішно. Зазнавши цілу гаму почуттів, вже через деякий час після дуелі він знову холодний і спокійний. Коли герой читає лист від Віри, читачеві здається, що в Печоріна прокидається серце. Він схоплюється на «свого Черкеса» і намагається наздогнати йде щастя, але заганяє коня. І плаче!

Але трохи згодом розум вже не залишає серцю шансу. З особливим цинізмом Печорін вимовляє: «Мені, однак, приємно, що я можу плакати!». А далі звучить зовсім вже нестерпний висновок, що в сльозах його повинен «порожній шлунок»! «Плакати здорово»! Завдяки сльозам, стрибку і нічній прогулянці він буде в цю ніч добре спати! І дійсно, заснув «сном Наполеона після Ватерлоо».

Схожі статті