Позакласне заняття з літературного читання у світі оповідань євгенія пермяка. Дитячі оповідання — Євген Пермяк Розповіді для позакласного читання перм'як

Муніципальна бюджетна загальноосвітня установа

ліцей № 4 міста Данкова Липецької області

Склала - Балашова Маргарита Валентинівна

Данків

Тема заняття: «У світі оповідань Є.Перм'яка»

Мета заняття: розуміння та пояснення морально-етичних правил поведінки героїв твору та збагачення морального досвіду.

Завдання:познайомити із життям та творчістю дитячого письменника Є.Перм'яка; розвивати мову дітей, розширювати їхній словниковий запас, розвивати вміння коротко і ясно викладати свої думки; вчити висловлювати своє ставлення до героїв оповідання; вчити емоційно відгукуватися на прочитане, висловлювати свою думку і поважати думку співрозмовника, орієнтуватися у моральному змісті прочитаного, співвідносити вчинки героїв з моральними нормами; виховувати моральні якості особистості: працьовитість, терпіння, повага до старших.

Буде сформовано УУД :

Результати:

предметні– вміння свідомо сприймати та оцінювати зміст та специфіку різних текстів; давати та обґрунтовувати моральну оцінку вчинків героїв; вміння брати участь в обговоренні, досягнення необхідного для продовження освіти рівня читацької компетентності, загального мовного розвитку.

особистісні- Наявність мотивації до творчої праці, готовність використовувати одержувану в навчальній діяльності підготовку при вирішенні практичних завдань, що виникають у повсякденному житті. Розвиток етичних почуттів: доброзичливості та емоційно-моральної чуйності.

метапредметні- Опанування навичками складати тексти в усній та письмовій формах. Готовність усвідомлення будувати мовленнєвий вислів відповідно до завдань комунікації.

Обладнання:презентація, виставка книг Є.Перм'яка, картки, картки з прислів'ями.

Хід заняття.

I. Організаційний момент. Придумано ким - то просто і мудро

При зустрічі вітатись: «Доброго ранку!»

Доброго ранку сонця і птахів, Доброго ранку усміхнені обличчя. Доброго ранку вам, діти..

II. Визначення теми та цілей заняття.

1. Визначити, чий портрет. Назвати письменника.

В.Осєєва, Н.Носов, В. Сутєєв, В. Драгунський, Є.Перм'як. Що поєднує цих людей? (Всі вони пишуть про дітей)

Який портрет вам незнайомий?

Ім'я цієї людини ми дізнаємося, розгадавши кросворд.

2. Розгадування кросворду.

    Його прізвище стало назвою мосту.

    Хлопчик, який зробив чужу хвіртку свою.

    Його рибка надала смак усій вусі.

    Хлопчик, що укрив ножик.

    Він став дідовими окулярами.

    Ім'я хлопчика, яке стало назвою пшениці.

Що вийшло у виділеній частині?

Які розповіді Євгена Пермяка читали до уроку?

(«Найстрашніше», «Як Маша хотіла стати великою», «Поспішний ножик», «Смородинка», «Чужа хвіртка», «Найстрашніше», «Славка», «Пічугин міст», «Чарівні фарби», «Два прислів'я» », «Перша рибка», «Для чого руки потрібні?»)

Про що оповідання? (Про добрі вчинки дітей).

Яка тема уроку?

Чому навчатимемося на занятті?

III. Зміст заняття.

    Складання павутиння асоціацій.

Робота у групах.

Запишіть асоціацію, пов'язану з ім'ям Євген Пермяк.

(Письменник, казкар, оповідання, казки, дружба, праця, працьовитість, майстерність)

Побудова павутиння асоціацій на дошці. (Обговорили у групах, один учень із групи зачитує)

Є.Перм'як розповідає читачам про вчинки людей. І робить це для того, щоб діти зрозуміли, що таке добре і що таке погано. Створюючи образи у творах, Євген Андрійович висловлює своє ставлення та почуття до героїв і вчить не повторювати їхні помилки.

2. Розповіді учнів про Е.А.Перм'яка.

Опрацювати статтю та відповісти на запитання.

Як проходило дитинство Е.А.Пермяка?

Справжнє прізвище Євгена Андрійовича Пермяка (1902-1982) - Віссов. Народився Євген Андрійович 31 жовтня 1902 року у Пермі на Уралі. Він народився у сім'ї поштового службовця. Батько його помер, коли йому було три роки. Нелегко було матері виховувати сина. Дитинство провів у Воткінську у товаристві бабусі, дідуся та тітки, що оточили хлопчика турботою, теплотою та увагою. Навчався у церковно-парафіяльній школі, потім у гімназії, опанував кілька ремесел.

Що він полюбив з дитинства?

У дитинстві та юності Є.Перм'як із матір'ю часто їздив рідними містами та селищами Уралу і близько познайомився з життям майстрових людей. Тут, на Уралі, він добре впізнав життя простих людей, чув живу та виразну народну мову. Це місто зіграло велику роль у його творчій біографії: недарма письменник свого справжнього прізвища - Віссов - віддав перевагу псевдоніму Пермяк.
Ще хлопчиком він полюбив ремесла і сам став майстром на всі руки. Сокира і пила, рубанок і молоток стали його вірними друзями. У Воткінську він освоїв п'ять ремесел: столярне, слюсарне, шевське, ковальське та токарне і почав писати свої перші нотатки та вірші.

Як розпочалася письменницька діяльність Євгена Пермяка?

Першим його твором були п'єси. До театру він прийшов у студентські роки, організував «Живу театралізовану газету». Для цієї «газети» Євген Пермяк складав фейлетони, сатиричні сцени, куплети і частки - все, що робило виступи «живої газети» злободенними, потрібними глядачам. Підписував псевдонімом «Майстер Непряхін». Євген Андрійович написав багато п'єс. Деякі з них мали завидну театральну долю та йшли у театрах не лише Уралу, а й Москви, Ленінграда, Одеси. У Свердловську познайомився з Павлом Бажовим і написав кілька п'єс за мотивами його казок. І все-таки над цій формі літературної творчості проявилися найсильніші боку письменницького таланту Пермяка.

Про що писав Перм'як?

Пізніше, під кінець Громадянської війни, Є.Перм'як їде до Кулундинських степів. Сибір загартував його, навчив орати, сіяти, збирати врожай...
Але найбільше Є.Перм'яка тягне до літератури. Закінчивши в 1930 педагогічний факультет Пермського університету, він переїхав до Москви і з середини 30-х років почав друкуватися в газетах і журналах.
Майже всі його книги - про людей - трудівників, майстрів своєї справи, про людей, які прикрашають своєю працею землю. Є. А. Пермяку дуже хотілося, щоб юні читачі зрозуміли: краса людини "не в одязі, не в кучерях на порожній голові, не в випещеній руці". А в тому, що ці руки можуть робити. Я вам похвалюся, говорив письменник, майструвати я люблю і вмію, а це тому, що у 13 років я став до верстата.

І хоча основне літературне життя письменника пройшло далеко від Уралу, але «уральський характер» письменника найбільше проявився в його книгах і він мав право сказати: «Ніхто і ніколи не йшов і не втече від свого краю, хоч би як далеко він виявився від нього І справді, у всіх книгах Євгена Пермяка присутній якщо не сам Урал з його казковими скарбами, то люди «уральського характеру»: працьовиті, на всі руки майстри, що пишаються своїм умінням. Сам Євген Андрійович був таким: любив і вмів працювати сокирою, лопатою, умів робити всякі хитрі пристосування - саморобки, що полегшують господарство.

На які запитання знаходять відповіді у казках Перм'яка?

Що оспівує письменник у своїх казках?

Євген Пермяк писав для читачів різного віку. Але найбільше – для дітей. Читачам подобалися науково-популярні оповідання та літературні казки Перм'яка. Герої його книг – звичайні люди, вони навчаються і трудяться, журяться і радіють, не хваляться подвигами і не бояться небезпек. Як дитячий письменник він став відомим наприкінці 40-х років XX століття. Найбільше любив Євген Перм'як писати казки. Він вважав їх основою літератури для дітей. У його казках присутня реальне життя, вона лише одягнена у форму казки, де діють злі та добрі персонажі, де між ними завжди відбувається боротьба і де завжди перемагає найдобріший, найрозумніший і найуміліший.

Фольклорні образи в казках зрозумілі дітям різного віку. Працьовитість, доброта, самобутність, внутрішня краса простої людини захоплюють не лише дитину, а й дорослу. А мова казок гранично проста і позбавлена ​​химерності.

У чому секрет майстерності? Як стати справжнім майстром своєї справи? Яка ціна людської праці? Як стати самостійним? На ці та інші питання навчається відповідати малюк, якщо читає літературні казки Євгена Пермяка разом із батьками. Короткі історії про неслухняних і допитливих дівчаток і хлопчиків звучать дуже сучасно та повчально.

У ньому завжди мешкав учитель, наставник. Ніколи не було в книгах письменника нудних повчань, похмурої повчальності, докору.

Хто вплинув на письменницьку діяльність Перм'яка?

У роки Великої Великої Вітчизняної війни Пермяк перебував у Свердловську. Там він потоваришував із відомим письменником Павлом Бажовим. Бажов допомагав йому керувати місцевою письменницькою організацією. За книгами П.П. Бажова Євген Андрійович написав кілька п'єс. Згодом Перм'як присвятив Бажову книгу "Борговський майстер". За порадою Бажова Євген Андрійович став складати казки та книжки для дітей. Перша книга «Ким бути?», яка знайомила дітей із різними професіями, вийшла під псевдонімом Євген Перм'як у 1946 році.

Перша ж збірка авторських казок Пермяка – «Щасливий цвях» з'явилася 1956 року. Найвідомішими зборами казок Пермяка визнано «Дідусину скарбничку», до якої увійшли 50 казок. З цього часу Євген Андрійович вважається одним із основоположників сучасної вітчизняної казки. Третьою стала збірка казок «Замок без ключа», опублікована 1962 року.

Останні 20 років життя письменник вважав за краще працювати над серйозними романами про сучасне йому життя. Книги його, особливо збірки казок, стали настільки популярними у читачів, що Євген Андрійович та його дружина офіційно змінили прізвище Віссов на Перм'як.

Євген Пермяк поклонявся велич праці і оспівував його у своїх романах, повістях і казках. Усе своє життя Євген Пермяк присвятив пошукам "таємниці ціни" людської праці. Майже всі книги письменника - про людей-трудівників, майстрів своєї справи, про їхній талант, творчий пошук, духовне багатство. І завжди у всіх творах Євгена Пермяка "співає" живе народне слово. Помер Євген Пермяк у 1982 році.

    Виклик: прийом "Мозковий штурм". Які асоціації викликає слово «Праця»

ПРАЦЯ- робота, заняття, навчальний предмет, діяльність людини.

Слово праця досить часто зустрічається у нашому житті.

Знайдемо у словнику значення цього слова.

1. Доцільна діяльність людини, спрямовану створення з допомогою знарядь виробництва матеріальних і духовних цінностей. Розумова праця. Фізична праця. Наукова організація праці. Продуктивність праці. Право на т. Люди праці(трудящі; високий.). Суспільний розподіл праці. Охорона праці.

2. Робота, заняття. Тяжкий т. Денні праці. Заплатити за працю.

3. Зусилля, спрямоване на досягнення чого-н. Взяти він т. зробити що-н. Не дав собі труднощів подумати(Не захотів подумати). Насилу вмовив кого-н. Без праці не виловиш і рибку зі ставка(Посл.).

4. Результат діяльності, роботи, твір. Т. всього життя. Науковий т. Список друкованих праць.

5. Прищеплення вміння та навичок у якій-н. професійної, господарську діяльність як предмет шкільного викладання. Уроки праці. Викладач із праці. У літературних творах ми також часто зустрічаємося із цим поняттям.
Євген Андрійович Пермяк говорив: “Лише праця робить маленьку людину великою, тільки праця має приходити до дітей радісним і щасливим, тому що праця стає і обов'язково стане радістю людини”.

Для юних читачів він віддав багато сил та таланту. Його твори захоплюючі, сповнені живої фантазією, захоплюють дітей у світ, де оспівуються головні переваги людини: доброта, вміння, працю, майстерність.

І девізом нашого уроку буде прислів'я, яке співзвучне цим словам. Зберіть її.
(На дошці слова: фарбує, а, сонце, людину, землю, працю) Землю фарбує сонце, а людину – працю.

4. «Визначити розповідь на його початку»* Вова зростав міцним і сильним хлопчиком. Усі боялися його. Та й як не боятися такого! («Найстрашніше») * Бережливим хлопчиком Костя рос. Дасть йому мати п'ятачок або навіть копієчку, Костя обов'язково покладе гроші в скарбничку. (Дві прислів'я») * Танюша багато чула про живці, а що це таке - не знала. («Смородинка») * По дорозі до школи хлопці любили розмовляти про подвиги.
- Добре б, - каже один, - на пожежі дитини врятувати! («Пічугін міст») * Маленька Маша дуже хотіла вирости. Дуже. А як це зробити, вона не знала. ("Як Маша стала великою") * Альоша Хомутов ріс хлопчиком старанним, дбайливим і працьовитим. Його дуже любили в сім'ї, але найбільше Альошу любив дідусь, любив і, як міг, допомагав йому рости доброю людиною. («Чужа хвіртка») * У діда онук був. Не дуже який самоцвіт - хлопець і хлопець. Тільки старий дуже онука любив. Коса паличка вийшла. Нерівна. Некрасива. («Поспішний ножик») * У агронома в колгоспі «Ленінські іскри» підростав син Славік. («Славка») * Один раз на сто років найдобріший з усіх найдобріших людей похилого віку - Дід-Мороз - у ніч під Новий рік приносить сім чарівних фарб. Цими фарбами можна намалювати все, що захочеш, і намальоване оживе.(«Чарівні фарби») * Юра жив у великій та дружній родині. Усі у цій родині працювали. Тільки один Юрко не працював. Йому лише п'ять років було. («Перша рибка»)
5. Ребус «Ручок літер».Прибрати букви, які завжди тверді звуки.

жсшмцожрцоджишнка (Смородинка)

6.Робота над оповіданням «Смородинка» 1. Розташувати малюнки у хронологічному порядку.


2. Вікторина з оповідання. - Чого не знала Танюша? (Що таке живці) - Що приніс батько? (Пучок зелених прутиків) - Чому здивувалася Таня? (Як же з цих паличок виросте смородина, коли у них немає ні корінців, ні гілочок? - Як поставилася Таня до татової витівки? Чи легко було дівчинці посадити смородинку?(Повисмикала лопухи та реп'яхи, дерни зняли, грудки розбили) - Навіщо вирішила виростити смородинку?

Хто допомагав Тані? - Якою була Таня? (Таня була працьовитою, працьовитою дівчинкою.)

Чому люди раділи, дивлячись на дівчинку? (Люди раділи, дивлячись на дівчинку, говорили про неї, що вона наполеглива, працьовита. Називали її гарна «смородинка».)

- Які почуття відчувала Таня, коли вони виросли? (Залишилася задоволена, що виростила сама. І люди радіють, дивлячись на дівчинку.)

3. Робота з прислів'ями. Які прислів'я могли б замінити заголовок оповідання?

Без труднощів немає плоду. Будь-яке вміння працею дається. Справі час потісі годину. Справа майстра боїться.

4. Узагальнення.

Коли людина долає всі труднощі та доводить розпочату справу до кінця, результат обов'язково принесе почуття радості, впевненості у своїх силах. Хорошому результату раді і оточуючі.
7. Розповідь «Чарівні фарби». Розшифруємо назву:

1. Вікторина за твором. - До якого літературного жанру віднесемо цей твір? Чому?
- Яка це казка?
– Який чарівник приносить чарівні фарби?
– Скільки фарб він приносить? - Чому їх 7? (У чарівників - 7- число магічне, воно малює 7 кольорів веселки)
- Якому хлопчику подарував Дід Мороз чарівні барви? (Одному найдобрішому з усіх добрих хлопчиків.) - Для кого почав малювати хлопчик? (Малювати для інших). - Чому він малював для інших? (Бо він був найдобріший з усіх найдобріших хлопчиків.) - Що малював хлопчик для оточуючих його людей? (Він намалював бабусі теплу хустку, мамі - ошатну сукню, а батькові - нову мисливську рушницю. Сліпому старому хлопчик намалював очі, а своїм товаришам велику школу)... - Що бажав хлопчик людям? (Він малював, бажаючи людям добра. ) – Чому ніхто не міг скористатися намальованим? (Хлопчик не вмів малювати, і все вийшло дуже поганим) Чому жахнулися люди? (Як він міг зробити стільки зла, найдобріший з усіх найдобріших хлопчиків.) - Чому невтішно плакав хлопчик? - Що малював хлопчик, що подорослішав?
- Як люди оцінили роботу дорослої людини?
- Чому? Що допомогло хлопчику досягти успіху?
- Як автор ставиться до свого героя?
- Як ви ставитеся до героя казки?
- Що здивувало вас у казці?
- Чому навчила казка?
- У яких словах полягає головна думка казки? Так трапляється з усім тим, чого торкаються руки найбільшого чарівника з усіх найбільших чарівників - руки працьовитої, наполегливої ​​людини...)2. Визначте, який фразеологічний зворот підходить хлопчику? Не вішати ніс Працювати абияк Працювати, не покладаючи рук Плювати у стелю Чекати біля моря погоди БитибайдикиЗасукавши рукави

3. Яке прислів'я найбільше відповідають змісту оповідання?

Праця старанна до подвигу веде, подвиг славу принесе. До всякої справи розумний підхід. Коли зумієш взятися за справу – і сніг загориться, коли не зумієш – і олія не спалахне. Немає важче тягаря, ніж неробство. Роблено поспіхом і зроблено на сміх. Мало хотіти – треба вміти.

Узагальнення.

Є.Пермяк вважав, що лише праця, старання, завзятість допоможуть людині стати майстром своєї справи. Такими якостями і має герой його оповідання.8. Розповідь «Пічугін міст»

Розшифруємо назву: 17 10 25 21 15 14 16 19 20

1. Вікторина з оповідання.

Про що мріяли хлопці? (На пожежі дитину врятувати, найбільшу щуку спіймати, на Місяць полетіти. Відразу про тебе дізнаються.)
-Про що мріяв Сема Пічугін? (Сема Пічугін ні про що таке не думав.)

Яким був Сема Пічугін? (Він ріс хлопчиком тихим і мовчазним).

Що задумав зробити Сема?

Чому Сема вирішив збудувати міст? - Про кого він турбувався? Як називають таку людину?

Який вийшов міст?

Яким мостом замінили місток із верби?

А зараз який міст у селі?

Чому міст носить прізвище Семи? (Люди довго пам'ятають добрі вчинки)

2. Яке з прислів'їв визначає головну думку оповідання? Добра справа сама себе хвалить. Кожна людина у справі пізнається. Сам мовчун та руки гучні. Впустиш хвилину - втратиш годину. Який майстер, така і робота.

3. Розмістити ілюстрації в хронологічному порядку.




В оповіданнях Є.Перм'як не втомлюється стверджувати, що праця робить маленьку людину великою, приносить щастя, шану, радість. А з яким коханням він описує своїх героїв!

9. Розповідь «Славка». Забрати букви, що позначають м'які звуки.

Счлщавйкча (Славка) 1. Вікторина за оповіданням «Славка» - Про яку професію мріяв хлопчик? - Коли в нього виникло це бажання?- Чому Славік вирішив стати агрономом? - Яке було перше дослідне поле? - Як Славко обробляв свій перший урожай? – Що змінювалося щороку?– Чому кожен наступний урожай пшениці у Славки виходив краще, ніж попередній?
– Які слова у тексті підтверджують слова Славки «…хочу вирощувати гарну пшеницю»? (Відбирав зерна, сортував, ретельно пропалював.

Чому тато назвав його справжнім чоловіком? – Які якості виявив Славік під час порятунку свого врожаю?– Чому новий сорт пшениці назвали ім'ям хлопчика?- Що допомогло Славику виростити чудовий сорт пшениці? - Що вам подобається у хлопчику?

Які якості характеру Славки показав Є.Перм'як у оповіданні?

допитливий

завзятий

серйозний

дурний

працьовитий

впертий

неслухняний

терплячий

2. Виберіть із прислів'їв те, що підходить до оповідання.

Справа в руках вогнем горить.

Праця годує, а ліньки псує.

З розумом задумано, збожеволіло.Суди про людину з його праці. Воля і праця чудові сходи дають.

10. Розповідь «Чужа хвіртка»

1. Розшифруємо назву:

5

9

3

я

і

ж

8

1

7

л

год

а

10

12

11

т

а

до

4

6

2

а

до

у

2. Вікторина за оповіданням «Чужа хвіртка»

Яким хлопчиком був Альоша? (Альоша Хомутов ріс хлопчиком старанним, дбайливим і працьовитим.)

Як ставився до Альоші дідусь? (Любив і, як міг, допомагав йому рости доброю людиною. Не балував дід онука, але й не відмовляв у тому, в чому можна не відмовити.)

Що вимагав дід від онука? (Одного тільки від онука вимагав: - Якщо берешся за справу, доведи її до кінця. А якщо бачиш, що справа тобі не по руках, почекай, коли виростеш.)

Чому Альоша вирішив відремонтувати хвіртку та лаву? (Зрозумів, що бути чужою – погано)

Який «дідусь урок» засвоїв Альоша?
(«Приходить час, коли все виявляється своє і наше:<..>як і вся земля наша та все, що на ній є».)
- Чому дідусь хотів вклонитися до пояса і потиснути руку людині, яка полагодила хвіртку? (Йому сподобалося, що біля хвіртки з'явився господар, і онук зміг довести справу до кінця.) – Як ви вважаєте, чи здогадався дід, хто відремонтував лавку та хвіртку? – Що йому у цьому допомогло? – Чому Альоша не зізнався у своєму вчинку? (Він був скромний, безкорисливий, зробив добро людям) - Який Альоша? ( господарський, працьовитий, кмітливий, скромний, дбайливий, уважний, вмілий, догадливий)

Альоша чуже перетворив на своє, і його добрі справи житимуть вічно.

3 . Виберіть із прислів'їв ту, яка підходить до оповідання.

Хто любить працювати, тому без діла не сидиться.

Без праці не виймеш і рибку зі ставка.

Тяжко тому жити, хто від роботи біжить.Справа людиною ставиться, людиною і славиться. Красивий той, хто красиво робить.

Будь-яке вміння працею дається.

4. Розташуй по порядку:




11. Розповідь «Дідусині окуляри»1. Прочитайте назву нашої розповіді, тільки великі літери: АДМЕВДУУИШМКТІОНАИ ЛОШЧТКВИ

2. Вікторина за оповіданням «Дідусині окуляри»

Як дід ставився до онука? (Старий дуже онука любив.) – За що він любив онука? (І як не любити, коли він - дідусь портрет, бабусина посмішка, синівська кров, невісткова брова та її ж рум'янець.) - Як називав дід онука? (- Ах ти, дідусині окуляри! - скаже старий. - При тобі і без очей залишитися не боязно. Побачу.) - Як автор говорив про хлопця? (Не дуже який самоцвіт - хлопець і хлопець.) - Як ставився онук до пропозицій діда? (Погоджувався. – Давай, – відповідає онук. – Тільки я, дідусю, ніколи цього не робив. Старається онук.

Що дідусь каже, те й робить.)

Коли Вася зрозумів, що дідусь все бачить? (Коли прожилки у листочків наводили)

- То хто ж для кого окуляри? Онук для діда чи дід для онука?

Як ви розумієте слова дідуся? Якщо діду хитрому не бути, то звідки онуку розумному та роботящему вирости?

- Хитрість чи мудрість виявив дідусь у вихованні онука?

Що сталося за багато років? (Голосно Василь працювати почав. На всю силу його трудова слава зацвіла. Василем Петровичем величати стали, рідкісним майстром. )

Навіщо він став «дідусині окуляри надягати»? (Коли ж постарів він, сам став молодим майстрам хитрі «дідусині окуляри» одягати. Щоб глибше свою справу бачили та на роботу ширше дивилися.)

3. Виберіть із прислів'їв ту, яка підходить до оповідання.

За всяку справу берись вміло.

До всякої справи розумний підхід.

Хто любить працювати, тому є чим похвалитися.

Хто старається, той і в камінь цвях заб'є.

До слави веде один шлях: працю.

Над чим постараєшся, тому й порадієш.

Старатимешся - все може вдасться.

Без праці немає добра .

12. Вікторина «Хто це?»

От і задумав він стару вербу з цього берега на той упустити. Сокира в нього була хороша. Дідусем точений. І став він рубати їм ветлу. Нелегким виявилося це діло. Дуже вже була товста ветла. Удвох не обхопиш. Лише другого дня звалилося дерево. Рухнуло і лягло через річку.

* (Сема Пічугін «Пічугін міст»)

Багато довелося попрацювати, доки земля підкорилася. М'якою стала та пухкою.
Розмітила шнурком і кілочками копану землю. Все зробила, як батько велів, і посадила рядками смородинові живці. Посадила і почала чекати.

* (Таня Калинникова «Смородинка»)

Гучно Василь почав працювати. На всю силу його трудова слава зацвіла. Василем Петровичем величати стали, рідкісним майстром. Коли ж постарів він, сам став молодим майстрам хитрі «дідусіні окуляри» одягати. Щоб глибше свою справу бачили та на роботу ширше дивилися.

* (Вася «Дідусині окуляри»)

На третій рік він засіяв поле самотужки. Він добре добрив землю. Добре розпушив і засіяв два квадратні метри. Він переходив уже в другий клас, і йому було під силу впоратися з таким досвідченим полем. І він упорався.

* (Слава "Славка") Він не помітив, як став справжнім художником. Він малював усе, що було довкола, і те, що ще ніхто ніколи не бачив: літаки, схожі на величезні стріли, та кораблі, схожі на літаки, повітряні мости та палаци зі скла. Люди з подивом дивилися на його малюнки, але ніхто не лякався. Навпаки, всі раділи та захоплювалися.* (Хлопчик «Чарівні фарби») Отак і жив Альоша. Всіх у своїй великій родині радував і сам радів, трудовою людиною почував себе. Добре на світі жити, коли в тебе є справа, коли руки в тебе хваткі. Навіть у похмурий день на душі світло та весело.* (Альоша Хомутов «Чужа хвіртка»)

Довго квапливий ножик не хотів слухатись. Поспішав: то вкрив, то навколішки норовив вильнути, та не вийшло. Змусив його терплячим бути.

* (Митя «Поспішний ножик»)

13. Розгадавши кросворд, дізнаєтеся, якою якістю мали герої оповідань.

1. Якій якості вчив Митя ножик? (Терпенію) 2. Яку рибку спіймав Юра? (Єрша) 3. Що купив Костя товаришу? (Гармошку) 4. Що вирощувала Таня? (Смородину) 5. Як стали називати Машу? (Великий) 6. У який колір були пофарбовані хвіртка та лава? (Блакитний) 7. Кого батько вчив терпінню та старанню? (Митю) 8. Яким хлопчиком був Костя? (Бережливим) 9. Яку якість Пермяк вважає найстрашнішою? (Самотність) 10.Хто приносить чарівні фарби? (Дід Мороз)

Яка важлива якість притаманна героям оповідань Євгена Пермяка? (Працьовитість)

14. "Бюро знахідок" Хто втратив ці предмети? Назвати героя та розповідь.

(Олівець, фарби, банку фарби, пензель, колосся, живці, смородина, рибка, складаний ніж, сокира, віник)

15. З якого оповідання ілюстрації?

Розташуй по порядку.

1. Як Маша стала великою.


2. Перша рибка.



    Найстрашніше.


Яким зростав хлопчик Вова? (Міцним та сильним)

Чому ж Вову всі боялися? (Він усіх кривдив)

Кого ж образив Вова і як? (Кота, собаку, їжака, хлопців, бабусю…)

Чим пишався Вова? (Що він нікого не боїться, нічого йому не страшно).

До чого привела така поведінка Вову?

Яку якість письменник вважає найстрашнішою у житті? Чому?

Чому вчить це оповідання?

Які прислів'я підходять до цієї розповіді?

Роблячи зло, на добро не сподівайся.

Дурний зовсім, хто не знається ні з ким. Важко і самотньому дереву рости. Живи для людей, поживуть люди для тебе. Один в полі не воїн. Однією рукою й вузла не зав'яжеш.

Узагальнення: Погано людині, коли надія залишає її. Але навіть у найважчому положенні треба зуміти зберегти її. Адже надія - це тверда впевненість у доброму результаті справи, в тому, що все буде добре

4. Поспішний ножик

- Як стругав ножик?

(Поспішний - вкрив, навскіс

Терплячий - по-ти-хо-неч-ку, по-ле-го-неч-ку, ос-то-рож-но, рівно, красиво, слухняно)

Як Митя вчив ножик терпінню?

Кого ж навчав батько терпінню та старанню?

Робота у парах.

Виберіть слова з тих слів, які лежать на столах. Квапливий

Нетерплячий

Повільний

Акуратний

Поспішний

Терплячий

Які нові риси характеру набув Митя, навчаючи ніж терпіння? (силу волі, терпіння, акуратність) - Уважно прочитайте прислів'я. "Терпіння і труд все перетруть." «Терпіння дає вміння.» «Золото перевіряють вогнем, людину – працею.» «Учення – шлях до вміння». «Без праці не витягнеш і рибку зі ставка» «Поспішиш – людей насмішиш» «Сім разів відміряй, один – відріж». - Яке прислів'я підходить до оповідання? Чому? - Чому вчить розповідь читачів? 5. Два прислів'я. Тест: 1. Яким був хлопчик Костя? А.) Ощадливим. Б.) Жадібним в.) Щедрим
2. Яким був Федя? А.) Добрим Б.) Економним ст.) Щедрим
3.Що купував Федя, як у нього з'являлися гроші? А.) Цукерки Б.) Корм ​​тваринам в.) Іграшки
4. Федя не поїхав на ярмарок тому, що: А.) Не було грошей Б.) Не хотів у.) Не взяла мама 5. Що Костя не збирався купувати?
а.) різних різниць б.) семиголосу гармошечку в.) корм для тварин 6.Що запропонував Костя голубові за допомогу? А.) Зерна Б.) Гроші в.) Дружбу 7. Що подарував Костя Феді? А.) семиголосу гармошечку Б.) солодощі в.) іграшку 8. Які прислів'я шепнув собака Кості? а.) «Не май сто карбованців, а май сто друзів». б.) «Бережливим бути добре, а добрим краще». в) «Друзі пізнаються у біді.»

Підсумок уроку.

Якою має бути людина, щоб прожити хороше життя? -З ким із оповідань Є.Пермяка ви хотіли б дружити? Євген Пермяк вважав однією з найвищих достоїнств людини це праця тамайстерність. Майже всі його книги - про людей - трудівників, майстрів своєї справи, про людей, які прикрашають своєю працею землю. Є. А. Пермяку дуже хотілося, щоб юні читачі зрозуміли: краса людини "не в одязі, не в кучерях на порожній голові, не в випещеній руці". А в тому, що ці руки можуть робити. Я вам похвалюся, говорив письменник, майструвати я люблю і вмію, а це тому, що у 13 років я став до верстата. Євген Пермяк приніс у літературу свій досвід, свою трудову біографію, яка багато в чому визначила творчу самобутність письменника. Йому не треба було вигадувати героїв. Його книги населені живими людьми, вихопленими із самого життя. Вони пройшли через серце письменника, наділені його радощами та болями, живуть у праці та боротьбі, не хизуються подвигом і не шукають легкої частки", - писав московський публіцист, письменник Віктор Гура. - У вас на партах листочки, на яких написані різні риси характеру Виберіть і підкресліть ті риси, якою ви уявляєте собі цю людину Робота в парах Добрий Розумний Працьовитий Мудрий Фантазер Жартівливий

Рефлексія.

Кластер «Сонечко»

Використана литература: 1. М. У. Глинська Літературне читання. 1-2 класи: поурочні плани за програмою "Школа Росії". Видавництво "Вчитель", 2011. Зміст – Н.В. Лободіна, С.В. Савинова та ін. 2.Пермяк Є. «Оповідання та казки» М.2007 р

« http://school.xvatit.com/index.php?title=%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BF%D0%B5%D0%BA%D1%82_%D1 %83%D1%80%D0%BE%D0%BA%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D1%82%D0%B5%D0%BC%D1%83:_%D0%95._ %D0%9F%D0%B5%D1%80%D0%BC%D1%8F%D0%BA_%C2%AB%D0%94%D0%B2%D0%B5_%D0%BF%D0%BE%D1 %81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%86%D1%8B%C2%BBhttp://audioskazki.net/wp-content/gallery/permyak/kalitka/p0005.jpghttp http://millionstatusov.ru/poslovitsi/odinochestvo.htlhttp://audioskazki.net/wp-content/gallery/ http://millionstatusov.ru/poslovitsi/odinochestvo.htl permyak/kalitka/p0006.jpg

https://im2-tub-ru.yandex.net/i?id=43c048856cfaf3cb926a9dfec950ae12&n=33&h=170

http://i47.fastpic.ru/big/2013/0531/8c/3b949e292f4efed647378dce02f0088c.jpg

http://udmlib.ru/files/cbs-votkinska/25-11-2012/gallery/572/002.jpg

http://www.pupsam.ru/images/permyak.jpg

Євген Андрійович Перм'як

Пермяк Євген Андрійович (18.10.1902 – 1982), письменник. Дитинство та юність провів на Уралі та в Кулундинських степах. Закінчив педагогічний факультет Пермського університету (1930). У зв. 30-х виступив як драматург. З п'єс Перм'яка найвідоміші «Ліс шумить» (1937), «Перекат» (1939), «Єрмакові лебеді» (1942, за мотивами оповіді П. Бажова), «Іван та Мар'я» (1942), «Золота сорока» (1960). ) та ін. Автор науково-популярних книг для дітей: «Ким бути?» (1946), "Від багаття до котла" (1959), "Казка про країну Терра-Ферро" (1959), "Оповідь про газ" (1960); збірок казок: «Щасливий цвях» (1956), «Дідусина скарбничка» (1957), «Замок без ключа» (1962) та ін. У дитячій літературі Пермяк стверджує велике значення праці, «таємницю ціни» людини. Пермяк - одне із творців сучасної казки, у якій смілива народна фантазія, нездійсненна у минулому мрія стають дійсністю. Перм'яком написані романи: «Казка про сірого вовка» (1960), «Стара відьма» (1961), «Останні заморозки» (1962), «Горбатий ведмідь» (1965).

Використані матеріали сайту Велика енциклопедія російського народу - http://www.rusinst.ru

Перм'як Євген (справжнє ім'я Євген Андрійович Віссов) – прозаїк.

Народився в Пермі, але в перші ж дні після народження разом із матір'ю був привезений у Воткінськ. Більша частина його дитинства та юності (понад 15 років) пройшла у Воткінську, де він навчався у церковно-парафіяльній школі, прогімназії та гімназії. На початку 1920-х Перм'як потрапляє до Кулундинських степів (Сибір), де працює на продовольчому фронті. Пізніше його враження про Сибір ляжуть в основу книги «Тонка струна», циклу «кулундинських» оповідань та повістей: «Дочка місяця», «Саламата», «Шоша-шерстобіт», «Сторінка юності», «Щаслива аварія».

Змінив багато занять: був гуртоправом, заготівельником, інструктором з культурно-просвітницької роботи, журналістом, керівником агітколективу. Друкувався з 1924 року. Публікував у сарапульській газеті «Червоне Прикам'є» рабсількорівські кореспонденції, писав вірші під псевдонімом «Майстер Непряхін».

У 1930 році закінчив педагогічний факультет Пермського університету. У студентські роки став організатором журналу «Жива театралізована газета», створеного на зразок відомої в ті роки «Синьої блузи». У 1929 році в Пермі була видана його брошура «Історія живої театралізованої газети».

На початку 1930-х Перм'як переїхав до Москви і зайнявся професійною літературною діяльністю. Співпрацює у журналах «Сільський театр», «Клубна сцена». Заявляє себе як драматург. З п'єс початку 1930-х найбільш відомі «Ліс шумить» (1937), «Перекат» (1939).

У роки Великої Вітчизняної війни Пермяк із групою московських письменників перебував у Свердловську. Активно співпрацює із Радінформбюро, відгукується на поточні події публіцистикою в газеті Свердловська, Нижнього Тагілу, Челябінська, виступає на заводах. У цей час зблизився з П.Бажовим, допомагав йому керувати місцевою літературною організацією. Ці відносини перейшли у міцну дружбу. Згодом Перм'як присвятив Бажову книгу «Довговічний майстер».

У 1942 у Свердловську було видано книжку «Єрмакові лебеді. Героїчне уявлення в 4-х діях Євгена Пермяка за однойменною оповіддю П.Бажовапро Єрмаку Тимофійовичу, його хоробрих осавулах, вірній нареченій Оленці і про великого государя Івана Васильовича». Пізніше Пермяк написав ще одну п'єсу за оповіданням Бажова - «Срібне копитце» (видана в Москві в 1956). Сам він записував і обробляв оповіді про гору Благодать. У спільних поїздках Бажова та Перм'яка Уралом народилися книги нарисів «Уральські записки», «Будівельники».

Тоді ж виник задум книги «Ким бути». Книга складається з 12 сюжетно завершених розділів (зошитів), об'єднаних загальним авторським завданням: розкрити поезію праці та познайомити юного читача з величезною кількістю існуючих на землі професій. Розповідаючи про захоплюючу подорож своїх юних героїв у величезному «царстві праці», автор наводить їх до знаменитого казкаря, його розповідь про знаменитого умільця-вуглежогу Тимоха, переконаного, що «живинка у будь-якій справі є: попереду майстерності вона біжить і людину за собою тягне» . Думка про те, що в кожній справі треба «живинку знайти», проходить через усю подорож у світ професій. У будь-якій справі можна стати щасливою, знаменитою людиною. Книга, що з'явилася в 1946, відкрила новий значний етап у творчості Пермяка - прихід у дитячу літературу. Книга мала дуже великий успіх, була перекладена багатьма мовами народів СРСР, в т.ч. та на комі-перм'яцький.

Пермяк - автор науково-популярних книг для дітей «Від багаття до казана» (1959), «Казка про країну Терра-Ферро» (1959), «Оповідь про газ» (1957), збірка казок «Дідусина скарбничка» (1957), «Замок без ключа» (1962) та ін; публіцистичних книг на економічні та політичні теми: «Про сім богатирів» (1960), «Абетка нашого життя» (1963). Об'єднані ідеєю важливості праці, вони показують «таємницю ціни» людської праці, необхідність долучатися до праці з дитинства, бо з працьовитих маленьких радянських громадян виростуть добрі люди, господарі своєї країни та долі.

Перм'як вважається одним із творців сучасної казки. Спираючись на казкові традиції, використовуючи казкові, оповідні форми, він вкладає у традиційний жанр новий, сучасний зміст. Вигадка, смілива фантазія у казках Пермяка реальна, практично виправдана, максимально наближена до життя. Герої казок Пермяка не шукають допомоги у чарівних сил. Перемагає допитливе знання, праця – вічно нова «чарівна сила», яка завжди залишається сучасною. Тільки працею здобувається щастя, лише у праці - могутність людини, джерело її життя.

«...Десь на п'ятдесят третьому році свого життя я переступив якийсь поріг, за яким почалися сходи», - зазначав Пермяк. Сходами творчого шляху стали романи «Казка про сірого вовка» (1960), «Стара відьма» (1961), «Горбатий ведмідь» (1965), «Останні заморозки» (1962), «Царство Тихого Лутоні» (1970) та ін. Живі проблеми сьогоднішнього дня тут вкладаються часом у умовні за своїми формами рамки. Казка стає буллю, насичується політичним змістом. Ідейно-художньою основою романів Пермяка стають зіткнення характерів та подій, що виражають дух часу. Сучасність у романах Пермяка не тло, а основний зміст, що визначає конфлікти оповідання, образну систему, всю структуру. Публіцистичний розпал листи, сатиричне забарвлення та ліричне проникнення авторських характеристик - суттєві особливості романів Пермяка. Критика дорікала Пермяка за надмірну публіцистичність, оголену загостреність ситуацій і характерів, проте сам Пермяк навмисно вплітає її в розповідь, а своїх виступах на літературні теми наполягав, що т.зв. публіцистичні нитки мають тривалу історію у російській літературі і виявляють активну громадянську позицію автора-оповідача.

У романах Пермяк шукає свіжі оповідальні форми, використовує форми казки-були, її алегоричність, казкову символіку, оповідні мотиви, що реалізуються в мовній соковитості авторських описів, мудрій лукавінці досвідченого оповідача. Поруч із романів Пермяка характерні стрімкість розвитку дії, несподіванка сюжетних поворотів, лаконічність авторських характеристик.

Роман «Казка про сірого вовка» пов'язаний із життям трудівників Уралу. Пермяк малює своїх сучасників із приуральського села Бахруші. Тут живе енергійний голова колгоспу Петро Бахрушин, який знає свою справу. Несподівано з'ясовується, що його брат Трохим, який вважався загиблим ще в роки Громадянської війни, живий, став фермером в Америці приїжджає відвідати рідне село. Фермера-туриста супроводжує американський журналіст Джон Тейнер, який захотів бути свідком «дещо незвичайної зустрічі двох братів із різних світів» та написати книгу про життя російського села. Доля американського фермера, історія його приїзду як інтурист у рідне село, зустрічі з радянськими людьми та складають основу оповідання. Зіткнення двох братів, хоч і є сюжетним стрижнем роману, його основним конфліктом, - це лише подієвий вираз великих соціальних зіткнень. У поєдинок вступають різні люди, стикаються соціальні системи, світогляди, різні погляди світ.

Перм'як відомий як творець оригінальних, гостросучасних, публіцистично активних «маленьких романів» («Щаслива аварія», «Бабусини мережива», «Сольвінські меморії»). Вони складаються з новелелістично коротких, часто сюжетно цілісних розділів. Така форма дозволяє широко охопити великий життєвий матеріал, робити екскурси в далеке минуле, простежувати пов'язані з ним долі людей, швидко змінювати місце дії, розвивати розповідь динамічно напружено та захоплююче. Майже всі маленькі романи Перм'як написані в оповідній манері. Жоден з них не обходиться без вставної казки, що міцно пов'язана з розповіддю і багато чого прояснює в ідейному задумі всього твору. Казка «Про Жалеву правду», органічно включена в сюжетну тканину «Сольвінських меморій», казкові образи та характеристики визначають жанрову своєрідність найкращих маленьких романів Євгена Пермяка – «Царство Тихої Лутоні», «Чарівність темряви».

Перм'як завжди вважав себе перм'яком за походженням, уральцем. Багато його романів написані на уральському матеріалі. На уральському матеріалі написано історико-революційний роман Перм'яка «Горбатий ведмідь», що розкриває складні життєві протиріччя напередодні Жовтня. Ідейною основою роману є проблема формування особистості. Перм'як розгортає галерею живих людських образів та характерів, одні з яких сприяють кристалізації в душі головного героя добрих почуттів, інші, навпаки, жорстоко ранять несправедливістю та злом. Незабаром на його основі виникла повість «Дитинство Маврика». Це повість життя хлопчика в приуральському заводському селищі до революції. Маврик жадібно вбирає враження навколишнього світу, допомагає дітям робітників, бореться за справедливість. Коли приходить революція, він уже юнак без вагань приймає її і з радістю бере участь у будівництві нового життя.

У 1970 в Москві вийшла книга Перм'яка "Мій край", повністю присвячена Уралу - "країні чудес і незліченні скарби". Один із розділів книги розповідає про Пермську обл.

Пермяк з повною підставою вважають одним із творців сучасної літературної казки. Книги Пермяка про професії та своєрідні казки для дітей, безумовно, увійшли до золотого фонду літератури.

М.А.Єфремова

Використані матеріали кн.: Російська література ХХ століття. Прозаїки, поети, драматурги. Біобібліографічний словник. Том 3. П – Я. с. 46-48.

Примітки ХРОНОСу

Ще 1992 року воткінським краєзнавцем З.А. Володимирової за документами Центрального державного архіву Удмуртської республіки (ЦДА УР) було встановлено, що місцем народження О.О. Перм'яка - Воткінськ. Твердження про те, що місцем його народження є Перм, слід вважати помилковим. ( Текст примітки підготувала Тетяна Саннікова).

Далі читайте:

Російські письменники та поети(Біографічний довідник).

Фотоальбом(Фотографії різних років).

Твори:

СС: 4 т. Свердловськ, 1977;

Вибрані твори: у 2 т./вступ. стаття В.Полторацького. М., 1973;

Вибране: Романи, оповідання, оповідання та казки. М., 1981;

Шуміть, ратні прапори!: Велике героїчне уявлення з давніх часів, про хоробрих дружин північних, про князя Ігоря, його вірну дружину і сподвижників, про ханську дочку і про багатьох інших. М.; Л., 1941;

Уральські записки. Свердловськ, 1943;

Ким бути: Подорожі за професіями. М., 1956;

Сьогодні та вчора. Вибране. М., 1962;

Горбатий ведмідь. Кн. 1-2. М., 1965-67;

Пам'ятні вузлики: казки. М., 1967;

Мереживні бабуси. Новосибірськ, 1967;

Мій край: Оповідання, нариси, історії були і не були про країну чудес і незліченні скарби. М., 1970;

Уральські романи Свердловськ, 1971;

Ірпінь. М., 1973;

Дідуся скарбничка. Перм, 1977;

Долговекий майстер: Про життя і творче Павла Бажова. До 100-річчя від дня народження. М., 1978;

Чарівність темряви: романи. М., 1980;

Радянська держава. М., 1981;

Оповідання та казки. М., 1982;

Горбатий ведмідь: роман. Перм, 1982;

Абетка нашого життя. Перм, 1984.

Література:

Карасьов Ю. Про почуття міри [про кн.: Євген Перм'як. Дорогоцінний спадок: роман] / / Новий світ. 1952. №9;

Касимовський Є. Не віриш? Перевір [про кн.: Євген Перм'як. Високі щаблі] / / Новий світ. 1959. №2;

Гура В. Євген Перм'як. Критико-біографічний нарис. М., 1962;

Рюріков Ю. Згубні мережі [про кн.: Євген Пермяк. Щаслива аварія. Маленький роман] / / Новий світ. 1965. №8;

Гура В. Подорож у майстерність. Нарис творчості Євгена Перм'яка. М., 1972.

Євген Андрійович Перм'як(Справжнє прізвище Віссов, 1902 -1982) - російський письменник, драматург.

До жанрів дитячої літератури почав активно звертатися після Великої Великої Вітчизняної війни. Був відомий як автор казок і повчальних коротких оповідань. Читайте просвітницькі мініатюри Перм'яка з ілюстраціями на нашому сайті.

Перм'як читати

Навігація за творами

    Вогневушка-поскакушка

    Бажов П.П.

    Казка про чарівну дівчинку — казкову Вогневушку, вона з'явилася працівникам копальні з багаття, почала танцювати, а потім біля дерева зникла. А була така прикмета, де вона зникне – там золото треба шукати. Вогневушка-поскакушка читати Сиділи …

    Кам'яна квітка

    Бажов П.П.

    Якось з'явився у знатного майстра-різьбяра учень Данило. Був він сиротою, худенький і болісний, але майстер одразу помітив у ньому талант та око вірне. Подорослішав Данило, навчився ремеслу, але хотів пізнати таємницю краси, щоб у камені...

    Малахітова скринька

    Бажов П.П.

    Дівчині Танюшці дісталася від батька малахітова скринька з жіночими прикрасами. Мама одягала їх кілька разів, але ходити в них не могла: і тиснуть вони, і давлять. Коштовності були чарівні, вони з Танюші ще одну Хазяйку Мідної Гори зробили. Малахітова скринька.

    Гірський майстер

    Бажов П.П.

    Розповідь про вірність та любов до близької людини. Дівчина Катерина залишилася сама, її наречений Данило зник невідомо куди. Усі їй казали, що треба забути його, але Катерина нікого не слухала та твердо вірила, що він…

    Як мужик гусей ділив

    Толстой Л.М.

    Казка про спритного і кмітливого бідного мужика, який пішов у пана хліба просити, а на подяку засмажив пану гусака. Пан попросив чоловіка розділити гусака на всіх членів його родини. Як мужик гусей ділив читати …

    Про слона

    Житков Б.С.

    Як слон урятував господаря від тигра

    Житков Б.С.

    Один індус пішов у ліс зі своїм слоном по дрова. Все йшло добре, але раптом слон перестав слухатись господаря і почав прислухатися до звуків. Господар розгнівався на нього і почав бити гілкою йому по вухах. …

    Житков Б.С.

    Якось моряки відпочивали на березі. Серед них був один здоровенний матрос, сили він був ведмежою. Вирішили матроси сходити до місцевого цирку. Наприкінці виступу на арену вивели кенгуру у боксерських рукавичках. Кенгура читати На вітрильному …

    Яке улюблене свято всіх хлопців? Звісно, ​​Новий рік! Цієї чарівної ночі на землю спускається диво, все сяє вогнями, чути сміх, а Дід Мороз приносить довгоочікувані подарунки. Новому році присвячено безліч віршів. У …

    У цьому розділі сайту Ви знайдете добірку віршів про головного чарівника та друга всіх дітей – Діда Мороза. Про доброго дідуся написано багато віршів, але ми відібрали найкращі для дітей 5,6,7 років. Вірші про …

    Прийшла зима, а з нею пухнастий сніг, хуртовини, візерунки на вікнах, морозне повітря. Хлопці радіють білим пластівцям снігу, дістають ковзани та санки з далеких кутів. У дворі вирує робота: будують снігову фортецю, крижану гірку, ліплять...

    Добірка коротких віршів про зиму і Новий рік, Діда Мороза, сніжинки, ялинку для молодшої групи дитячого садка. Читайте та вчіть короткі вірші з дітьми 3-4 років для свят і свята Нового року. Тут …

    1 - Про малюка-автобус, який боявся темряви

    Дональд Біссет

    Казка про те, як мама-автобус навчила свого малюка-автобуса не боятися темряви… Про малюка-автобус, який боявся темряви читати Жив-був у світі малюка-автобус. Він був яскраво-червоного кольору і жив із татом та мамою в гаражі. Щоранку …

    2 - Три кошеня

    Сутєєв В.Г.

    Невелика казка для найменших про трьох кошенят-непосид та їх веселі пригоди. Маленькі діти люблять короткі історії з картинками, тому, казки Сутєєва такі популярні і улюблені! Три кошеня читати Три кошеня - чорний, сірий і …

    3 - Їжачок у тумані

    Козлов С.Г.

    Казка про Їжачка, як він гуляв уночі і заблукав у тумані. Він упав у річку, але хтось виніс його на берег. Чарівна була ніч! Їжачок у тумані читати Тридцять комариків вибігли на галявину і заграли...


Рудий розбійник Вогонь палко полюбив холодну красуню Воду. Покохав і задумав з нею одружитися. Тільки як Вогню Воду взяти заміж, щоб себе не погасити і її не висушити? Читати...


Про те саме різні люди по-різному казки кажуть. Ось що я чув від бабусі... У майстра Фокі, на всі руки доки, син був. Теж Фокою звали. У батька Фока Фокіч мерзотний пішов. Нічого повз його очі не вислизало. Усьому діло давав. Ворону і ту перед дощем каркати вивчив – погоду передбачати. Читати...


Жив у млиновому ларі борошняний черв'як Дармоїд. Наївся він якось свіжого борошна, виповз на край скрині, позіхнув і запитав... Читати...


Жила-була сварлива стара. До того ж нечупара. Почала якось вона шити. А у нечупара всі нитки сплутані. Розплутувала їх, розплутувала недбайлива квапика та й крикнула... Читати...


Розумний Машенька росла, та не все розуміла. Читати...


В одному боці нікчемний цар Балдей правив. Ну, і стольники-престольники, дяки думні теж під стать йому недоумками славилися. А народ у цьому боці на диво був дошлий. Багато в народі майстрів було різні різниці вигадувати, хоч, наприклад, Фоку того ж узяти... Про нього й казка. Читати...


У дідуся Гордія була легка робота. Він із раковин гудзика висікав. При дідусі скрупульозний хлопчина-сирота Сергунька за рідного онука жив. Все йому знати треба, до суті дійти. Якось знадобилося Сергіньці взуття, одяг справити. Читати...


Один раз на сто років, у ніч під Новий рік, найдобріший з усіх найдобріших людей похилого віку, Дід Мороз, приносить сім чарівних фарб. Цими фарбами можна намалювати все, що захочеш, і намальоване оживе. Читати...


Помер старий і залишив синам спадщину: старшому – хату, середньому – корову, а молодшому – рукавиці та сокиру. Став старший син своїм домом жити, середній - молоком торгувати, а молодший - сокирою хліб-сіль добувати та пісні співати. Читати...


У діда онук був. Не дуже який самоцвіт - хлопець і хлопець. Тільки старий дуже любив онука. І як не любити, коли він - дідусин портрет, бабусина посмішка, синівська кров, невісткина брова та її ж рум'янець. Читати...


Були у маляра Корнея чотири сини: Іван, Степан, Василь та Петя. Настав час Пете ремесло вибирати. Каже йому батько... Читати...


Якось цар у В'ятці губернатора змінив. Нового призначив. Читати...


В однієї вдови син ріс. Та такий гарний, навіть сусіди намилуватися на нього не могли. А про матір і говорити нема чого. Рукою-ногою йому ворухнути не дає. Все сама та сама. Дрова-воду носить, оре-жнет-косить, на боці робітку прихоплює - лакові чоботи і дзвінку згоду синові заробляє. Читати...


Давно це було. Жив у ті незапам'ятні часи Маркел-Самодел. Все робив сам. Ріллю орав, залізо кував. Домниці ставив, руду в них плавив. Рибу ловив, на полювання ходив. Читати...


На лісовому узліссі, у невеликому селі жив Ваня. Дурнею він не був, але й розумником не мав славу. Настав Вані час за справу братися - майстерність по серцю вибирати. А яку майстерність йому до серця, він не знає. Тоді йому батько каже... Читати...


Три сини за батька жили. Землі в батька мало. Одну десятину на трьох не розділиш. Та й одного коня теж натрій не роздереш. Ось і вигадали брати ремеслами промишляти. Адже жити треба. Читати...


Без батька Тиша ріс, у злиднях. Ні кола, ні подвір'я, ні курки. Тільки клин батьківської землі лишився. По людях Тиша з матір'ю ходили. Маялися. І звідки ні на яке щастя надії вони не мали. Зовсім мати з сином руки... Читати...


Ощадливим хлопчиком Костя ріс. Дасть йому мати п'ятачок або навіть копієчку, Костя обов'язково покладе гроші в скарбничку. А його друг Федя – навпаки. Щойно з'явиться у нього п'ятак чи гривеньник, обов'язково чогось та купить. То зерна голубам, то корму рибам, то собакам собачої радості – ковбаси.

Перм'як Євген Андрійович(18.10.1902 – 17.08.1972) – радянський письменник та драматург. З-під його пера вийшли як серйозні твори літератури, в яких автор відображав соціальну дійсність своєї епохи, так і дитячі оповідання. Цікаво, що саме останні принесли йому найбільшу популярність.

«Я – це книги. І саме з них мене повинні знати і судити. Тільки за книгами письменник посідає своє місце в історії. Його можуть звеличити або скинути. А всі інші статейки – це лише вітерець, який до того ж мінливий»

Дитинство

Євген Пермяк народився 18 жовтня 1902 року у Пермі. До речі, це прізвище – лише псевдонім, який письменник візьме в майбутньому на честь рідного краю. А при народженні він був Віссов.

Батьки Євгена були звичайними трудівниками. Батько працював поштою, мати на ткацькій фабриці. Так вийшло, що хлопчик уже в перший рік свого життя був змушений виїхати з рідного дому. Разом із матір'ю вони вирушили до сусіднього міста Воткінська.

Там він дуже близько познайомився з побутом звичайних роботяг - трудівників заводів і копалень. Його тітка працювала на одному такому підприємстві, і він часто після школи проводив час поряд із нею. Євген Пермяк навіть згодом згадував, що «познайомився з мартенівськими печами раніше, ніж із букварем, а з інструментами задовго до того, як вивчив таблицю множення».

До речі, ця близькість до робітничого класу згодом ляже в основу творчості Пермяка. І більшість його творів будуть присвячені саме звичайним трудівникам. Але загалом Євген ріс звичайною радянською дитиною. Бігав з хлопцями вулицями, грав в індіанців і мріяв у майбутньому вивчитися та освоїти якусь професію. І письменником він тоді не думав стати.

Навчання та робота

У Воткінську Пермяк закінчив церковну школу, а потім влаштувався працювати. Він служив спочатку на Купинському м'ясопункті, а потім перейшов на цукеркову фабрику «Рекорд» у Пермі. Саме в цей час у Євгенії почав прокидатися літературний талант. Він намагався писати як прозу, і вірші. І в нього непогано виходило, принаймні молодика почали друкувати відразу в кількох газетах – «Зірка» та «Червоне Прикам'є». Щоправда, своїх робіт юний письменник трохи соромився, тож підписувався псевдонімом «Майстер Непряхін».

1924 року Євген Пермяк почав навчатися в Пермському університеті на педагогічному факультеті. Але літературну діяльність не покинув. Разом з іншими студентами він організував «Живу Театралізовану Газету», яку називали просто «ЖГТ». Це було два в одному – спочатку різні твори друкувалися на папері, а найкращі потім театралізувалися. Кожен новий випуск газети сприймався на ура, і дуже швидко вона стала найпопулярнішою в Пермі.

Творчість

Після закінчення навчання Євген Пермяк перебрався до Москви, де почав працювати драматургом. На той час вийшли його дві знамениті п'єси – «Перекат» та «Ліс шумить». Вони настільки полюбилися глядачам, що незабаром ці спектаклі стали ставити на всіх театральних майданчиках країни.

Але так сталося, що головний поштовх у письменницькій кар'єрі Пермяка дала Велика Вітчизняна війна. Його, як і багатьох жителів Москви, 1941 року евакуювали до Свердловська. І туди ж вирушили багато відомих письменників того часу. Серед них – Лев Кассиль, Агнія Барто, Федір Гладков, Ольга Висоцька, Ганна Караваєва, Ілля Садоф'єв, Юрій Верховський та багато інших. І всі вони, звісно, ​​спілкувалися між собою. Так Євген Пермяк обзавівся вкрай корисними знайомствами і, що ще важливіше, він почав набувати безцінного досвіду від своїх знаменитих «колег по перу». Але ще важливішу роль у становленні Пермяка як письменника зіграв Павло Бажов, який на той час очолював Свердловську літературну організацію. Вони не просто спілкувалися з професійних питань, вони стали добрими друзями.

1946 року виходить перша книга Євгена Пермяка під назвою «Ким бути?». Це велика збірка оповідань, яка об'єднана однією метою – розповісти дітям про різні професії, показати, що у кожному занятті є своя чарівність, і привчити юних читачів до того, що треба завжди наполегливо працювати, щоб досягти результату. Подібну тематику письменник продовжує і в інших творах для дітей. Серед них «Дідусина скарбничка» (1957), «Від багаття до казана» (1959), «Казка про сірого вовка» (1960), «Замок без ключа» (1962), «Горбатий ведмідь» (1965), «Царство Тихий Лутоні» (1970) та багато інших.

Але у творчості автора є і більш серйозні оповідання та повісті, які призначалися вже для дорослішого кола читачів. Наприклад, любовна історія «Останні заморозки» (1972), в якій розповідається про стосунки юнака та дівчини та вкрай складний вибір, який усім нам доводиться робити в житті. У цю категорію також потрапляють такі книжки, як «Герої майбутніх днів» (1951), «Абетка нашого життя» (1963, 1972), «Мій край» (1970) та «Розмова без натяків» (1977).

Схожі статті